29.6.2021. | 17:12
034 portal
Pregleda: 7022
FOTO: M.V.I.
Saborska zastupnica Martina Vlašić- Iljkić poslala je priopćenje koje prenosimo u cijelosti:
Tvornica Orljava u Požegi je jedna od posljednjih tekstilnih tvornica u RH, čija tradicija proizvodnje i prodaje košulja traje gotovo 60 godina. U vlasništvu je države, odnosno Vlade RH, a gotovo 50 godina rade većinu proizvoda za strateškog partnera Olymp iz Njemačke. Radnici u Orljavi nisu dobili već 3 mjeseca plaću, a problem je počeo kada je strateški partner Olymp smanjio narudžbe proizvoda. Sindikati Novi sindikat i Sindikattekstila, kože i obuće su zatražili sastanak sa vlasnikom - Vladom RH, no nakon 4 upućena zahtjeva za sastankom i dalje odgovora iz Vlade nije bilo. Za sutra, 30. lipnja na Markovom trgu je organiziran prosvjed na kome će sudjelovati 100 – ak radnica, budući Vlada RH nema sluha za njihove prijedloge i dogovore oko sudbine 180 radnica i njihovih obitelji.
Tvornica godinama posluje sa gubitkom iako radnicama nije jasno jer su izvozili donedavno i do 7000 košulja tjedno. Do prije 2 godine je tvornica djelovala u okviru zatvorskog sustava, a njihovim izmještanjem je započeo i proces privatizacije. Olymp kao strateški partner želi stabilnog partnera i jasan odgovor vlasnika – Vlade RH, o daljnjoj budućnosti tvornice. Svi razgovori se vode mimo radnika i Sindikata, a vrlo je jasno da Vlada RH nema volje i ponaša se vrlo tromo i neodgovorno spram sudbine 180 radnika, odnosno radnica. Do krize uzrokovane COVID-19 virusom Orljava je zapošljavala 300 radnika, a unazad godinu dana 120 radnica je ostalo bez posla. Niti nakon objave stečajnog ročišta Trgovačkog suda u Slavonskom Brodu, 02. srpnja
2021. godine Vlada RH nije osjetila potrebu razgovarati sa sindikatom o sudbini radnica.
Zbog izostanka komunikacije i nestabilnog okruženja, neisplata plaća sindikati traže odgovore
i žele ponuditi rješenja nastalih problema. To je još jedna u nizu tvornica u zatvaranju na području Slavonije, Baranje i Srijema, koja je svakom daljnjom nebrigom Vlade RH dodatno gospodarski, demografski i socijalno devastirano područje. Briga za Slavoniju, Baranju i Srijem se ne mjeri u eurima uloženim u društvene domove, kanalizacijske sustave, muzeje, nego u očuvanju i brizi za svako radno mjesto. Prema Izvješću o stanju u prostoru u Republici Hrvatskoj za razdoblje 2013.-2019. godine najmanji intenzitet investicijske aktivnosti zabilježen je u Požeško-slavonskoj (0,7 %), kao i najmanji broj zaposlenih u 2019. godini bilježe Ličko-senjska (14.238), Požeško-slavonska (18.568). U razdoblju 2011.-2019. godine procjenjuje se da se stanovništvo Hrvatske smanjilo 5,3 %. Najveći pad dogodio se u Vukovarsko-srijemskoj (16,7 %), Sisačko-moslavačkoj (16,1%) i Požeško-slavonskoj županiji (15,9 %).
Investicijska klima je u Požeško slavonskoj županiji najniža, o rastu i razvoju gospodarstva samo slušamo godinama, vladajući potpisuju ugovore nikada realizirane. Politikom nebrige i lošeg gospodara svog vlasništva Vlade RH dolazi do neminovnog sloma i zatvaranja još jedne u nizu tvornica u državnom vlasništvu. Radnice nisu dobile Božićnice, Uskrsnice više desetaka godina, sve primaju minimalac od 3400,00 kuna bez obzira na radni staž, a jubilarne naknade ostvaruju sudskim putem (jer zasudske postupke Uprava valjda ima novca). Dajemo podršku radnicama u prosvjedu i apeliramo na Vladu RH na žurno rješavanje sudbine 180 radnika(ca).