ʺNjihova imena Drenovcu puno značeʺ

10.6.2018. | 10:48

Franjo Memedović

Pregleda: 6385

Škola u Drenovcu
(FOTO: Franjo Memedović)

10.6.2018. | 10:48 | Franjo Memedović
Pregleda: 6385

Malo je poznato da je u Drenovcu do početka sedamdeseti godina prošlog stoljeća postojala osmogodišnja škola, koju je sredinom šezdesetih godina u deset razrednih odjeljenja pohađalo oko 240 učenika. Tada je OŠ u Drenovcu nosila ime dr. Andrije Štampara i sa svojim nastavničkim kadrom bila je, osim obrazovnog, i središte kulturnog, društvenog i sportskog života u ovom selu. U to vrijeme OŠ u Drenovcu pohađali su osim učenika iz Drenovca, i učenici viših razreda iz Bučja, Ratkovice, Komorice, pa čak i iz Pavlovaca.

Odluka o ukidanju OŠ u Drenovcu u tom vremenu nije bila uzrokovana pomanjkanjem broja učenika, nego je to bila odluka ondašnjih političkih struktura i prema Drenovcu ne naklonjenih sistemskih moćnika, kod kojih je Drenovac zbog svoje opredijeljenosti u Drugom svjetskom ratu neprestano i u svakoj prigodi bio nemilosrdno kažnjavan. Samo desetak godina prije ukidanja OŠ u Drenovcu, čak se ozbiljno razmišljalo o rekonstrukciji i dogradnji drenovačkog društvenog doma za potrebe nove školske zgrade. Nažalost, do toga nije došlo možda i zbog toga što su već tada ti isti razmišljali i znali kako OŠ u Drenovcu treba ukinuti. I tako danas Drenovac nema ni OŠ , niti Društveni dom. Ukidanjem OŠ u Drenovcu za ovaj kraj bilo je pogubno, i na dugoročne posljedice nije trebalo dugo čekati. Počelo je iseljavanje sa stalnim trendom pada broja žitelja. Odlazak mladih te smanjenjem broja novorođene djece što je uzrokovalo demografsku pustoš, te na takav način ,,opravdalo" odluku o ukidanja OŠ u Drenovcu. Za ovo selo bio je to početak njegovog tihog nestajanja i propadanja. Na isti je način Drenovac 1956. godine izgubio poziciju općinskog središta, što mu opet ;,zaslugom" nekih devedesetih godina, nastankom samostalne države Hrvatske, nije vraćen, iako je tada uspostavljen veći broj puno manjih općina nego što je to Drenovac mogao i trebao biti.

Jedno određeno vrijeme nakon ukidanja OŠ u Drenovcu, Područna četverogodišnja škola nosila je ime dr.Andrije Štampara, onda je jednostavno postala samo Područna škola Brodski Drenovac u sastavu OŠ Fra. Kaje Adžića iz Pleternice. Drenovčani su ponosni na svog Štampara i ne vide razlog zbog kojeg njihova Područna škola ne bi ponovno nosila njegovo ime i prezime. Gradsko vijeće Grada Pleternice, Županijska skupština Požeško-slavonska , ili tko je već nadležan za takvu odluku, na prijedlog MO Brodskog Drenovca, ima priliku drenovačkoj Područnoj školi vratiti ime dr. Andrije Štampara. U ovoj, 2018.godini obilježavaju se značajne obljetnice, 130 godina od rođenja dr. Andrije Štampara i 60 godina od njegove smrti. Kako je već objavljeno, do obilježavanja ovih obljetnica u Drenovcu će u rodnoj kući Dr. Andrije Štampara biti uređen spomen muzej na ovog velikana svjetske medicine, što bi uz vraćanje njegovog imena Područnoj školi još više dao značaj ovom jubileju.





A sada nešto malo iz drenovačkoj prošlosti za što je potrebno napisati, da je otac dr. Andrije Štampar, Ambrozije Štampar bio jedan od prvih učitelja u drenovačkoj Pučkoj školi. Njegovo školovanje za učiteljsku naobrazbu, u drugoj polovici devetnaestog stoljeća, potpomagale su imućnije drenovačke obitelji sa željom da njihova djeca, ali i sva djeca Drenovca, imaju priliku za opismenjavanje i obrazovanje. Roditelji prvog drenovačkog učitelja Ambrozija Štampara, u Drenovac su se doselili iz ličkog sela Čanka. Da su Štampari u Slavoniju donijeli prosvjetiteljski duh može biti dokaz i to kako potječu iz kraja, iz zavičajnog sela Čanka, u kojem je u prvoj polovici devetnaestog stoljeća osnovana prva Pučka škola u Lici, što se smatra kolijevkom opismenjavanje Ličana.

Obitelj Štampar je svojim životnim djelovanjem puno doprinijeli prepoznatljivosti i razvoju Drenovca i Drenovčani su na njih jako ponosni i neizmjerno su im zahvalni, te zbog svega što su Drenovcu dali i ostavili, i dr. Andrija i učitelj Ambrozije, zaslužuju da im obilježja u ovom selu ostanu trajna i nezaboravna.

TEKST I FOTO: Franjo Memedović



Samo registrirani članovi mogu ocjenjivati i komentirati članke. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje. Ako jeste registrirani, prijavite se ovdje.

ANKETA
Podržavate li porez na nekretnine?
Kliknite na opciju za koju želite glasati.
Oglašavajte se na 034 portalu jer:
više od 300.000 korisnika mjesečno
više od 2 milijuna otvaranja stranica svakog mjeseca
Pročitaj više

IMPRESSUMUVJETI KORIŠTENJAPRAVILA PRIVATNOSTI