12.6.2023. | 22:40
Ante Mandarić
IZVOR: HDZ
Pregleda: 5189
Lokalni HDZ svjestan je narušenog kredibiliteta gradonačelnika Požege?
(FOTO: HDZ)
U političkom svijetu, odnosi između gradonačelnika i njegovog zamjenika ključni su za uspješno vođenje grada. Zamjenik gradonačelnika često obnaša važnu ulogu u administraciji i podržava gradonačelnika u donošenju odluka, a takva dužnost, kao u primjeru Požege, može biti i volonterska.
Međutim, prije dvije godine pojavio se slučaj koji je izazvao mnogo kontroverzi - gradonačelnik Požege, dr. sc. Željko Glavić, odlučio je ukinuti ured i prostor za rad svom zamjeniku, prof. dr. sc. Borislavu Miličeviću, koji je istovremeno i stranački šef gradonačelnika, a od kojeg ovih dana, priča se, traži i očekuje zaštitu od napada oporbe, a kojeg je sve ovo vrijeme marginalizirao.Ova situacija budi pitanje što tek građani mogu očekivati od gradonačelnika koji donosi takve "sulude" odluke?
Prvo, važno je razumjeti da gradonačelnik ima pravo organizirati gradske službe kako smatra najboljim za građane i za vođenje grada. Međutim, odluka o ukidanju ureda zamjeniku gradonačelnika, posebno ako je taj zamjenik istovremeno i stranački šef, može izazvati kontroverze i otvoriti prostor za politička tumačenja. Jasno je, riječ je o kozmetičkom činu, dok se u stvarnosti radi o nedostatku uredskih prostora za silne službe koje se u međuvremenu nagomilale.
Jedan od mogućih razloga za ukidanje ureda zamjeniku je da gradonačelnik želi ojačati svoju poziciju i koncentrirati veću vlast u svojim rukama. U takvoj situaciji, može se očekivati da će gradonačelnik preuzeti veći dio odgovornosti i biti osobno uključen u ključne odluke. Također, može biti i pokušaj da se izbjegne ili marginalizira politička konkurencija unutar vlastite stranke. Zanimljivo, upravo ga je sam gradonačelnik birao za svog zamjenika, a koji u cijeloj gradskoj kući nema svoj ured.
Međutim, bez obzira na motive iza ove odluke, važno je analizirati posljedice takvog poteza. Ukinuće ureda zamjeniku može stvoriti napetosti i narušiti odnose unutar gradske administracije. Osim toga, ukoliko je zamjenik istovremeno i stranački šef gradonačelnika, ova odluka može dovesti do raspada stranačke podrške i otvorenog sukoba unutar stranke.
Što očekivati od gradonačelnika u ovakvoj situaciji? Prije svega, građani mogu očekivati transparentnost i objašnjenje zašto je donesena odluka o ukidanju ureda zamjeniku, a iza kojeg bi se danas vrlo rado sakrio ili tražio stranačku zastitu. Također, gradonačelnik bi trebao pokazati spremnost na suradnju s oporbom i otvoreno se suočiti s kritikama kojih je svakim danom, opravdano ili ne, sve više.
Važno je pratiti daljnji razvoj situacije, a ako se napetosti produbljuju i ako se stranačka podrška još više razvodni, gradonačelnik će se morati suočiti s izazovima i možda će biti prisiljen preispitati svoje odluke. U takvoj situaciji, odgovornost gradonačelnika je da pronađe način kako održati stabilnost i napredak grada, čak i u okruženju političke nestabilnosti.
U konačnici, od gradonačelnika koji ukida ured svom zamjeniku, a koji od njega očekuje zaštitu od napada oporbe, u političkom smislu možemo očekivati svašta, ali ponajprije administrativnu nestabilnost. To može dovesti do smanjene učinkovitosti vođenja grada i može uzrokovati podjele unutar vladajuće političke stranke.
U takvoj situaciji, ključno je da građani budu informirani, aktivno sudjeluju u političkom procesu i traže odgovornost od svojih izabranih dužnosnika. Službena HDZ-ova šutnja i ne sazivanje pressice za medije povodom posljednjih događaja mogla bi signalizirati da su u vladajućoj stranci svjesni da dio odgovornosti za javašluk i lakrdiju u Požegi snosi upravo aktualni gradonačelnik, dr. sc. Željko Glavić, kojem je posljednjih mjeseci, ali i dana, nedvojbeno narušen kredibilitet.