31.8.2024. | 08:36
MORH
Pregleda: 2097
Prisega Požega
(FOTO: MORH/S.Španić)
Ministarstvo obrane radi sve što je moguće da se poboljšaju materijalni uvjeti za vojnike, da se opremamo, da budemo moderna, osposobljena i dobra vojska, poručio je državni tajnik Branko Hrg
U vojarni “123. brigade Hrvatske vojske” u Požegi jučer je 30. kolovoza 2024., održana svečana prisega ročnica i ročnika na dragovoljnom vojnom osposobljavanju.
Prisegu je položilo 167 ročnica i ročnika, što uključuje 140 polaznica i polaznika iz 43. naraštaja na dragovoljnom vojnom osposobljavanju, te ukupno 27 polaznica i polaznika osposobljavanja po skraćenom programu (17. naraštaj kandidata za časnike zdravstvene struke, 8. naraštaj vojnih stipendista, 7. naraštaj kandidata za časnike po javnom natječaju).
Izaslanik potpredsjednika Vlade RH i ministra obrane državni tajnik MORH-a Branko Hrg rekao je da je lijepo vidjeti ročnike u tolikom broju, kao i njihove najbliže koji su s njima došli podijeliti radost polaganja prisege. „Ministarstvo obrane radi sve što je moguće da se poboljšaju materijalni uvjeti za vojnike, da se opremamo, da budemo moderna, osposobljena i dobra vojska. Pridružite se tome, pridružite se njezinom profesionalnom dijelu“, poručio je državni tajnik.
Načelnik GS OSRH general-pukovnik Tihomir Kundid poručio je ročnicima da je pred njima izazovan proces obuke u kojoj će steći temeljne vojničke vještine, ali i određena posebna znanja. „Vjerujem da će se većina od vas prijaviti za specijalističku vojnu obuku, potpisati ugovor i tako postati djelatne vojne osobe“, rekao je general.
Ročnici planiraju nastaviti karijeru u HV-u: Među ročnicima vlada obiteljska atmosfera, instruktori su profesionalni
Među ročnicama je i Dora Kalaus Žulj, po struci psihologinja ali i vrhunska sportašica, nekadašnja hrvatska rukometna reprezentativka. Prijavila se na dragovoljno osposobljavanje jer joj se „činilo prirodnim spojiti ljubav prema Domovini, sportu i svojoj struci“. Tijekom obuke, postala je svjesna dodirnih točaka koje imaju sportski i vojnički način života: discipline i odgovornosti.
Doktorica medicine Milijana Danilović, specijalistica opće kirurgije, očekuje brzi odlazak na Temeljnu časničku izobrazbu. Glavni motivi za oblačenje odore OSRH su joj obiteljski, jer otac i stric bili su hrvatski branitelji.
Isto tako, otvaraju joj se mogućnosti stručnog usavršavanja, kako vojničkog tako i medicinskog. Njezinu prisegu gledali su majka, sestra i dvojica sinova: „Nadam se da ću im prenijeti taj poriv služenja Domovini na jedan častan i dostojanstven način“.
Matea Maleš iz Slavonskog Broda odlučila je da želi služiti Domovini, jačati njezinu suverenost i braniti svoj narod, obitelj i prijatelje. Na osposobljavanju je po standardnom programu, ali ima fakultetsku naobrazbu iz sociologije i španjolskog jezika i nada se da će u budućnosti postati časnica. „Ovdje među ročnicima prije svega vlada obiteljska atmosfera. Instruktori su profesionalni, iz dana u dan trude se uputiti nas u vojnički način života i prenijeti nam sva svoja znanja i iskustva“.
Baš kao i njegov otac hrvatski branitelj, Josip Bilandžić iz Sinja osjetio je poziv, čast i dužnost prema Domovini, ali zainteresirala ga je dinamičnost vojničkog poziva. Komentirajući tjelesnu spremnost koja se traži na obuci, zaključio je da svi moraju udovoljavati jednakim kriterijima, a za lakši odgovor na psihičke izazove tu su instruktori koji postavljaju jasne granice i disciplinu. Spreman je graditi vojničku karijeru, a najveća želja mu je zaslužiti crvenu beretku „Paukova“.
„Doći ovamo, dati prisegu, postati vojnik Hrvatske vojske, to je ostvarenje sna, kaže Dominik Konestabo iz Bibinja. Svoju budućnost vidi u Hrvatskom ratnom zrakoplovstvu: uz stipendiju MORH-a završio je školovanje za zrakoplovnog tehničara. Kaže da mu je u odluci svakako pripomogla nabava letjelica poput Rafalea, Black Hawka i Kiowa Warriora. „Svaki moderni avion i helikopter mladom vojniku daju dodatnu želju za napretkom“, zaključuje.
Uz polaznike, članove njihovih obitelji i prijatelje, zapovjednike i instruktore, svečanosti su nazočili i predsjednik Republike i vrhovni zapovjednik OSRH Zoran Milanović, izaslanik potpredsjednika Vlade RH i ministra obrane državni tajnik MORH-a Branko Hrg, načelnik GS OSRH general-pukovnik Tihomir Kundid, zapovjednik HKoV-a general-bojnik Blaž Beretin, zapovjednik ZOD-a brigadir Dražen Batrnek, zapovjednik Središta za obuku pješaštva i oklopništva brigadir Milan Čorak i drugi predstavnici ustrojstvenih cjelina MORH-a i OSRH.
Dragovoljno vojno osposobljavanje
Obuka polaznica i polaznika 43. naraštaja dragovoljnog vojnog osposobljavanja po standardnom programu traje od 19. kolovoza do 11. listopada 2024. Obuka polaznica i polaznika po skraćenom programu traje od 14. do 30. kolovoza 2024., dakle, dan prisege je i zadnji dan osposobljavanja.
Glavni nositelj dragovoljnog vojnog osposobljavanja je Zapovjedništvo za obuku i doktrinu (ZOD) „Fran Krsto Frankopan“ Hrvatske kopnene vojske, a u Požegi ga provodi ZOD-ovo Središte za obuku pješaštva i oklopništva (SOPiO), odnosno Bojna za temeljnu obuku.
Dragovoljni ročnici koji uspješno završe standardnu obuku dobivaju vojnostručnu specijalnost (VsSp) strijelac (11A) i osposobljeni su za dužnost strijelca roda pješaštva. Time se ispunjava jedan od propisanih uvjeta za prijem u djelatnu vojnu službu. Od 2008. godine kad je i uvedeno, dragovoljno vojno osposobljavanje uspješno je završilo više od 11 000 polaznica i polaznika.