30.12.2024. | 17:47
Požeška biskupija
IZVOR: Požeška biskupija
Pregleda: 2040
FOTO: Požeška biskupija
Na blagdan Svete obitelji Isusa, Marije i Josipa, 29. prosinca 2024. godine, požeški biskup Ivo Martinović pohodio je Župu Pohoda BDM u Voćinu te u bazilici Gospe Voćinske predvodio euharistijsko slavlje tijekom kojeg je krstio: Mariu, šesto dijete roditelja Hrvoja i Dijane Andreić; Luku i Anu, peto i šesto dijete roditelja Novice i Martine Marinović; Karla, treće dijete roditelja Kristijana i Kristine Pašalić te Maura, drugo dijete roditelja Franje i Valentine Jaković. Na početku je župnik Ivan Ereiz pozdravio biskupa, čestitao mu Božić i zahvalio mu što je došao u Voćin kako bi krstio petero spomenute djece, a troje djece iz višečlanih obitelji su biskupu uručile cvijeće. Uvodeći u misno slavlje biskup Ivo je zahvalio župniku na riječima pozdrava i uzvratio božićnom čestitkom, napose obiteljima koje su donijele svoju djecu na krštenje i koja se u Isusu Kristu rađaju na život vječni. Kazao je kako su slavlju Svete obitelji otkrivamo ljepotu Boga koji se utjelovio i postao član ljudske obitelji. „Danas slavimo svetu nazaretsku Obitelj Isusa, Marije i Josipa. Bogu preporučamo sve naše obitelji koje izvor svetosti nalaze u Svetoj obitelji, a posebno vama obitelji koji danas krstitesvoju djecu koja će po sakramentu krštenja primiti milost Božju i postati djeca Božja. Vi ste ih primili kao najveći dar koji vam je Bog dar. Dok zahvaljujemo Bogu za obitelji koje će krstiti svoju djecu, svoj pogled upiremo Bogu i za sve članove naših obitelji koji su daleko kao i za one koji su pokojni. Želimo da budu dionici Božje ljubavi. Veličina Božje ljubavi nas obnavlja i vodi drugima, stoga danas svoj pogled Gospodinu usmjeravamo i za naše drage iseljenike koji su izvan Domovine, za sve naše drage, bliske, poznate inepoznate koji su napustili svoje domove. Mislimo na sve iseljenike, ali i na sve izbjeglice i prognanike koji su zbog raznih razloga morali napustiti svoj dom i obitelji. Želimo u ovom slavlju iskazati blizinu i ljubav svim obiteljima, posebno onima koje su razorene i trpe različite nepravde jer svima je potreban Bog, Isus Krist koji se utjelovio i koji je naša nada i naše svjetlo. Otvorimo svoja srca Bogu, moleći posebno za novo krštenike koji će primiti sakrament kršenja“, poručio je biskup.
U homiliji biskup se osvrnuo na blagdan Svete obitelji kazavši kako ona predstavlja stvarnost svake naše obitelji. „Sveta nazaretska obitelj je kao i svaka druga obitelj imala svojživotni put od poteškoća, neizvjesnosti i križa do radosti. Nije li slična stvarnostima naših obitelji? Vi živite stvarnost koja nije izmišljena, nego je ono što duboko osjeća i što proživljava svaki član obitelji. Znamo da u obitelji postojelijepi i radosni trenuci života, ali isto tako oni teški i bolni, neizvjesne stvarnosti. Stoga je danas na Svetu nazaretsku obitelj, u ozračju Božića, važno usmjeriti svoj pogled na ovu obitelj“ poručio je biskup te rekao kako se u tom ozračju obitelji okupljaju i obnavljaju uspomene, običaje i ljepotu obitelji koju joj Bog daje. Govoreći nadalje o naviještenom evanđeoskom ulomku, biskup je istaknuo kako sv. Luka naglašava da je u središtu Svete obitelji bio Bog. „Isus, iako je sin Božji, prihvaća ono u čemu ga poučavaju Blažena Djevica Marija i sv. Josip. Prihvaćajući njihov odgoj, običaj i tradiciju, Isus ide s njima u hram jer u hramu je Bog. Temelj Svete obitelji bio je Bog koji je darovatelj života i koji naše živote usmjerava i vodi. Nije li to, braćo i sestre, nama i svakoj našoj obitelji poziv da na prvo mjesto stavimo Boga koji nam je darovao život? Bog nas poziva da otkrijemo ono što nam dajepo životu i životima članova naših obitelji, a nadasve po životu svoga sina Isusa Krista kojega je poslao da učini obiteljski život i svaki život lijepim i sretnim“, rekao je biskup. Istaknuo je zatim kako je danas potrebno vidjeti koju ulogu ima Bog u životu naših obitelji. Potaknuo je vjernike da se zapitaju je li Bog izvor njihove snage, darivanja i ljubavi. „Je li Bog izvor ljepote naših susreta, komunikacije i svega onoga što je potrebno da se današnje obitelji sačuvaju te da osjete radost, toplinu i bogatstvo koje je duhovne naravi. Jedno je materijalno bogatstvo koje je važno za obitelj, ali Bog je izvor duhovnog bogatstva koje je temelj i drži obitelj u njezinoj stabilnosti, ljepoti i snazi.“
Pozivajući nadalje vjernike da se ugledaju na Svetu nazaretsku obitelji, biskup je pojasnio u čemu je njezina svetost. „Marija i Josip su s Bogom dijelili svoju stvarnost i u Duhu Svetome prihvatili ono što im je Bog dao. Prihvatili su Isusa, Sina Božjega i željeli da se po njima ostvaruje Božji plan i Božja volja ne samo u njihovom životu, nego i uIsusovom životu. To je temelj njihove svetosti. To je temelj i snaga svetosti i naših obitelji – prihvati volju Božju uobiteljskom životu. To znači u svemu se osloniti na Boga i vjerovati mu“, ustvrdio je biskup. Obratio se zatim roditeljima novokrštenika poručivši kako su im djeca darovana od Boga. „Pozvani ste odgajati ih u duhu Božjem, da Bog bude temelj njihova života, da im bude svjetlo i smisao. Vi ćete u njih uložiti svoju ljubav, trud, napore i žrtve, ali budite svjesni da kao što ni vaši roditelji nisu mogli odrediti vaš životni put i vašu budućnost, tako ni vi nećete moći određivati budućnost svoje djece. Možete sve planirati i željeti, ali ako se ti planovi i želje ne budu ostvarivali, nemojte se razočarati. Razočarat ćete se ako budete gledali samo na sebe i svoje ciljeve, a ne budete svjesni da Bog upravlja našim životima. Činite ono što možete. Usmjeravajte ih pravom putu, na Boga, da vi i oni imate sigurnost u svojoj budućnost. Tko je oslonjen na Boga,bez obzira na životne stvarnosti, radosti i žalosti, teškoće inejasnoće, uvijek ima sigurnost koja mu je potrebna u životu, za rad, za susret s ljudima, za nejasnoće, za nošenje križa, za nošenje boli, za nerazumijevanje, za prihvaćanje odbacivanja i prezira. Potrebno nam je da znamo se osloniti u osobnom i obiteljskom životu na Boga i žrtvovati se za Boga i obitelj. U obiteljskom životu danas najviše nedostaje žrtva za vlastitu obitelj, žrtva za muža i ženu, za oca i majku, za brata i sestru,za djeda i baku. A istinska žrtva je ljubav. To je ono što nam je potrebno. To je ono što tražimo i želio osjetiti u našim obiteljima. Svaka osoba i obitelj ima svoju veličinu u ljubavi“ poručio je biskup. Izrečeno je potvrdio osvrnuvši se na drugo čitanje iz Poslanice Kološanima u kojoj sv. Pavao poziva da se obučemo u milosrdno srce (usp. Kol 3,12). Isusovo srce je puno milosrđa. To je dobrota, poniznost, blagost, razumijevanje, mudrost, suzdržljivost. Sve ove kršćanskekreposti koje je sv. Pavao spomenuo trebaju nam biti izvor i snaga u vjeri i obiteljskom životu. Sveta nazaretska obitelj je postala sveta zato što je s jedne strane prihvatila volju Božju, a s druge strane zato što je ostvarivala ove kreposti koje su bogatstvo obitelji. Neka se ove kreposti i Bog nastane i budu u središtu vaših obitelji kako bi ste uistinu bili sretni i radosni te vaše obitelji imale sigurnost u spasenju sebe i svijeta“, zaključio je biskup.
Pri svršetku misnog slavlja biskup je roditeljima novokrštenika čestitao na opredjeljenju za život kao i na krsnom preporođenju njihove djece. Poručio im je da se ne boje života jer je najvažnije i najveći dar koji Bog daruje, daBog blagoslovi sva njihova nastojanja i dobro koje čine za svoje obitelji, a vi se neprestano povjeravajte zagovoru i zaštiti nebeske Majke Marije, Gospi Voćinskoj“, poručio je biskup te podsjetio nazočne kako se večeras u Požegi svečano otvara Jubilarna sveta 2025. godina pod geslom „Hodočasnici nade“, te je kazao: „Krist je naša nada i sigurnost. Jedno od mjesta gdje se može primiti potpuni oprost je i ova bazilika Gospe Voćinske. Neka nam Gospodin pomogne da i ovdje rastemo u ljubavi, milosrđu, praštanju i Božjoj dobroti. Pratio vas Gospodin svojim blagoslovom gdje god bili“. Zahvalio je župniku Ivanu Ereizu za sve ono što nastoji činiti za dobro duša u voćinskom svetištu, potom pjevačima i brojnim ministrantima, te je po zagovoru Isusove Majke, Gospe Voćinske na sve sudionike slavlja zazvao Božji blagoslov.