FOTO: 034 portal
U sjedištu Hrvatske vatrogasne zajednice 2. lipnja u Zagrebu održana je konferencija za medije s temom najave početka protupožarne sezone u 2020. godini. Na konferenciji su sudjelovali glavni vatrogasni zapovjednik Slavko Tucaković, zapovjednik Zapovjednog operativnog središta Glavnog stožera Oružanih snaga general-bojnik Krešo Tuškan, pomoćnik ministra za civilnu zaštitu Damir Trut, načelnica Sektora za vremenske i pomorske analize Državnog hidrometeorološkog zavoda Vlasta Tutiš i voditelj Službe za vremenske analize i prognozu DHMZ-a Lovro Kalin te iz Hrvatskih šuma predsjednik Uprave Krunoslav Jakupčić i rukovoditeljica Službe za ekologiju Jasna Molc.
TUCAKOVIĆ: Vatrogasci su spremni za sezonu
Glavni vatrogasni zapovjednik Tucaković istaknuo je kako je već u siječnju ove godine Vlada RH donijela Program aktivnosti u provedbi posebnih mjera zaštite od požara od interesa za Republiku Hrvatsku što je omogućilo puno više vremena za pripreme i usklađivanja. U osvrtu na financijski aspekt Tucaković je rekao kako je kroz Program aktivnosti za vatrogastvo bilo predviđeno 25 milijuna kuna, ali rebalansom proračuna zbog teške situacije uzrokovane pandemijom, iznos je umanjen za 1.150.000,00 kuna.
„Rebalansom nisu smanjivane plaće za sezonske vatrogasce, već su i uvećane. Vatrogasne snage u priobalju ove će godine brojati 1120 profesionalnih vatrogasaca, 5000 dobrovoljnih vatrogasaca te 1000 sezonskih vatrogasaca. Na ispomoć dolaze i 102 vatrogasca sa 13 vozila sa kontinenta (u jednoj smjeni). Uz ove snage djeluju i 54 vatrogasca, pripadnika Državne vatrogasne intervencijske postrojbe, a na pomoć se računa i od pripadnika HGSS-a i hitne pomoći koji će činiti interventne timove za spašavanje“, kazao je Tucaković i zaključio kako nas čeka zahtjevno ljeto, ali uz kvalitetnu pripremu i obučenost vatrogasci su spemni za sve izazove.
Također je istaknuo da su vatrogasci u razdoblju od 1. siječnja do 31. svibnja ove godine bili angažirani u gašenju 2558 požara raslinja, s izgorenom površinom od 32.252 hektara. U odnosu na prošlu godinu gdje je bilo u istom razdoblju 2.680 požara raslinja s 16.400 hektara opožarene površine može se zaključiti da je ove godine nešto manje požara, ali je opožarena površina duplo veća.
TUŠKAN: Uz zračne i pomorske snage, spremno i 200 vojnika
Oružane snage sudjeluju sa tri svoje grane: mornaricom, zrakoplovstvom i kopnenim snagama. Čak 200 pripadnika Protupožarnih namjenski organiziranih snaga bit će smješteno u Kninu, Benkovcu, Divuljama, Sinju i Pločama kako bi u slučaju potrebe brzo mogli intervenirati na području djelovanja. Mornarica će u protupožarnim aktivnostima sudjelovati s jednim desantnim brodom minopolagačem, jednim desantnim jurišnim brodom te sa dvije gumene brodice.
„Kao udarne protupožarne snage MORH-a djelovat će zrakoplovstvo sa 6 zrakoplova Canadair CL 415, 6 zrakoplova Airtractor te dva helikoptera za prijevoz ljudstva, opreme i eventualna spašavanja, a još jedna važna zračna pomoć doći će od bespilotnih letjelica Orbiter 3“ zaključio je general-bojnik Tuškan.
U protupožarnu sezonu uključene i druge službe
Pomoćnik ministra za civilnu zaštitu Damir Trut rekao je kako MUP u ovogodišnjem Programu aktivnosti sudjeluje sa dvjema svojim sastavnicama, Ravnateljstvom policije i Ravnateljstvom civilne zaštite. Provodit će policijske zadaće u obliku izvida, nadzora te eventualnih očevida na požarištima, a vrlo važan dio djelovanja bit će i razminiravanje, inspekcija na terenu i sudjelovanje u radu Vatrogasnog operativnog središta.
Predstavnici DHMZ-a, Vlasta Tutiš i Lovro Kalin istaknuli su kako će i ove godine raditi sezonske, tjedne te polutjedne prognoze. Također će sudjelovati s analizama velikih požara, upozorenjima te izradom indeksa opasnosti od šumskih požara (FWI). U meteorološkom smislu ovogodišnja sezona bit će izuzetno naporna zbog toga što će doći do kombinacije sušnog proljeća i vjerojatno suhog i vrućeg ljeta sa iznadprosječnim temperaturama.
Predsjednik Uprave Hrvatskih šuma Jakupčić za kraj je istaknuo zadaću očuvanja hrvatskih šuma. Sa 1. lipnjem počela je raditi motriteljska dojavna služba čije će uloga do 30. rujna biti motrenje, dojavljivanje i ophodnja šumama u svrhu prevencije i ranog reagiranja. Uz interventne službe za inicijalno gašenje požara Hrvatske šume planiraju napraviti dodatna 122 kilometra šumskih prosjeka te su predviđene i promidžbene aktivnosti.
izvor: www.hvz.hr