Alles nogometno prvenstvo
Društvo

Gotovo 300 Požežana poklonilo se bleiburškim žrtvama

71. OBLJETNICA

Gotovo 300 Požežana poklonilo se bleiburškim žrtvama

Na obilježavanju 71. obljetnice genocida koji su nad stotinama tisuća hrvatskih vojnika i civila počinili pripadnici Narodno-oslobodilačke vojske Jugoslavije sudjelovalo je i oko 300 Požežana. Pridružili su se masi od gotovo 65 tisuća Hrvata iz Hrvatske, BiH i iseljeništva, koji su se došli pokloniti žrtvama bleiburškog genocida.

- Jedan od požeških autobusa popunili su članovi HSP dr. Ante Starčević Požega, članovi HDZ-a TO Centar Požega i nekoliko članova Hrvatskog domobrana Požega. Među njima je bio i 92-godišnji Marin iz Novog sela, koji je prije sedamdesetak godina preživio Bleiburg i Križni put. Svoja iskustva s Križnog puta s putnicima je podijelio i dopredsjednik Hrvatskog domobrana RH Drago Franić, kada je kao pitomac Domobranske vojne škole, sa samo 16 godina, završio na Bleiburgu sa svojim školskim kolegama i profesorima. Pričalo se i o požeškom logoru Glis, u kojemu je 1945./46. godinu boravilo tridesetak tisuća domobrana, a čije kosti i danas leže u brojnim masovnim grobnicama širom Požeštine - doznajemo od Dražena Muljevića, potpredsjednika požeškog Gradskog vijeća, i dopredsjednik Glavnog stana HSP dr. Ante Starčević, koji i danas istražuje masovna ubojstva domobrana i civila u Požegi i Požeštini.

Svetu misu za bleiburške žrtve služio je banjalučki biskup Franjo Komarica.

Komentari

Ostavite komentar

0 / 2000

Učitavanje komentara…

Povezane vijesti

Master gradnja