Požeški pijanac - zaboravljeni kolač se vraća u naše domove
MUZEJ U LONCU

Gradski muzej je održao sinoć u hotelu Grgin dol jestivu izložbu pod nazivom "Muzej u loncu" u sklopu Glazbenog festivala Slavonije. Ovakve izložbe su Požežanima najdraže, a velik broj posjetitelja se mogao mjeriti onome na Noći muzeja. Kvargl, krafne od šunke, župa, cicvara, popara, suvara i marmelada od mrkve su samo neki od eksponata koje su posjetitelji kušali. "Muzej u loncu" je projekt koji otkriva bogatstvo kuhinje naših starih, kao i njihovu snalažljivost u čestim oskudicama.
- Prije godinu dana smo pravili izložbu za Dan muzeja i vidjeli smo da ima beskrajno puno jela koja su nestala, a koja pričaju o prošlosti i običajima ovoga kraja. Iz toga se izrodio cijeli projekt koji nas je upućivao na ekološki zdrave namirnice i na mogućnost primjene ove turistički pitke priče. Cijela naša zajednica, ako smo pametni da dobro osmislimo projekt, može imati koristi - govori nam Maja Žebčević Matić, viša kustosica Gradskoga muzeja Požega.
Muzej u loncu je proputovao cijelu Slavoniju uz pomoć fotografija Borisa Kneza da bi sinoć otkrio neka "nova" jela i pića koja smo zaboravili. Jedno od njih je i kolač "požeški pijanac" koji bi trebao postati novi suvenir Požege. Pijanca je kao poklon zajedno s buteljom vina dobio gradonačelnik Vedran Neferović koji je obećao potporu muzeju u daljnjem čuvanju naše kulinarske prošlosti.
- Požega je jedini grad koji ima tako zanimljiv kolač koji se zove pijanac. On je nestao s dolaskom televizora, kad su se ljudi prestali družiti poslijepodne uz vina. Taj je kolač funkcionirao da se poslije njega može najnormalnije piti i zato se tako zvao. Jako je jednostavan i to je jedan uvoz sa sela u grad, što je presedan, jer su inače utjecaji dolazili iz grada u selo - priča nam kustosica.
Žitelji Požeštine unatoč težačkoj hrani spravljanoj na masti nisu nikada bili debeli. Meso je bilo luksuz i postilo se skoro svaki dan osim nedjelje i četvrtka, ali bilo je puno iznimaka. Pri bilo kakvom poslu u polju jela se bolja hrana. Starosjedioci su koristili svaki "kirvaj" i drugu priliku da se prejedaju. Mnogi su se zaduživali i gladovali ostatak godine, to je poprimilo razmjere epidemije pa je Požeška županija u 19. stoljeću uvela i kazne za preobilne gozbe.
- Selo je bilo izuzetno osiromašeno, a ljudi su se zaduživali kao i danas kad prave svatove za 500 ljudi. Mentalitet je ostao isti. Ljudi su smok koji su pravili za cijelu godinu potrošili već do Božića ili poklada, za razliku od doseljenika. U muzeju čuvamo izvještaje Požeške županije i postoje doista sankcije za preobilne gozbe. Bile su novčane, vjerojatno i zatvorske. Znači da se tome pokušalo stati na kraj, da je ljudima branjeno praviti prevelike gozbe za kirvaje i slične događaje. Bogu hvala pa im nije uspjelo - opisuje Žebčević Matić.
Stari Požežani su imali i rješenje za loše vino koje su uz pomoć šumske biljke lazarkinje pretvarali u ljekovito vino izvrnih svojstava.
- Vrlo je kvalitetnih nutricionističkih i farmaceutskih svojstava, a došla je s jelima sa sjeverozapada Austrougarske. Koristi se u preko 300 jela u Njemačkoj i Austriji. Kod nas to nije preživjelo. Pronašli smo ovaj recept u nekoliko starih kuharica i doista je prefino. Ako imate loše vino i niste sigurni da ćete ga moći popiti uslast, s malo naranče, šećera i ove biljke za pola sata se može dobiti savršeno vino dobrog mirisa i okusa te zanimljivih svojstava.
Snalažljivi seljaci kojima su ostave bile opustošene nakon Drugog svjetskog rata od jednostavne bazlamače su napravili "titn tortu", odnosno Titovu tortu.
- Bazlamača je jedno jelo koje u sjevernim krajevima zovu zlevanka, kod nas je ostao turski naziv. To je vrlo jednostavno jelo od dostupnih namirnica kao što su brašno, mlijeko i jaja. Koristilo se kukuruzno brašno jer se pšenično koristilo za kruh. Poslije rata nije bilo šećera, doslovno su bili pometeni tavani i određeni dio prinosa se morao davati državi. Seljaci su pronašli maštovit način kako da se ipak zaslade pa su bazlamaču namazali medom od repe koji je isto nastao u neimaštini i prozvali tortu pomalo cinično "titn torta".
Recepti za neke eksponate mogu se pronaći na blogu muzeja.
Komentari
Učitavanje komentara…
Povezane vijesti

Kamera za nadzor brzine je manje nego kućišta, no kako prepoznati gdje su postavljene?
24. 06. 2026.
Velika potražnja za radnicima u Požeško-slavonskoj županiji: otvoreni natječaji u zdravstvu, trgovini, ugostiteljstvu i proizvodnji
24. 06. 2026.
Baki i Ajkule imaju svoju prvu pjesmu
24. 06. 2026.
.png)
Anketa
Novi dizajn 034portala mi je:
