Svečani prijem kardinala Stanislawa Dziwiszkog i msgr.dr. Antuna Škvorčevića kod gradonačelnika Puljašića
Povodom 20. obljetnice postojanja Požeške biskupije i ređenja prvoga Biskupa, msgr. dr. Antuna Škvorčevića, u Požegi se ovaj vikend održava 3. Euharistijski kongres. U tu je čast gradonačelnik Darko Puljašić danas održao svečani domjenak u Gradskoj kući na kojem su nazočili …

Povodom 20. obljetnice postojanja Požeške biskupije i ređenja prvoga Biskupa, msgr. dr. Antuna Škvorčevića, u Požegi se ovaj vikend održava 3. Euharistijski kongres.
U tu je čast gradonačelnik Darko Puljašić danas održao svečani domjenak u Gradskoj kući na kojem su nazočili kardinal Stanislaw Dziwiszki, biskup Antun Škvorčević, predsjednik hrvatske biskupske konferenecije Želimir Puljić, đakovačko-osječki nadbiskup Đuro Hranić, biskup Adolf Gonzalez Montesa, biskup Srijemske biskupije Đuro Gašparović, prečasni msgr. Joakim Simon, župan Alojz Tomašević, saborski zastupnik Franjo Lucić, državna tajnica u Ministarstvu poljoprivrede Marija Vučković te pripadnici vjerskog, kulturnog, umjetničkog i društvenog života grada Požege te članovi Gradskog vijeća grada Požege.
"Dobro došli u grad Požegu, grad koji je kroz svoju osamstoljetnu dugu povijest bio i ostao vjersko, vojno, obrazovno, opće kulturno i gospodarsko središte. Čast mi je pozdraviti vas danas ovdje. Duhovnost u Požegi ima svoju dugu tradiciju i dio je svakodnevnog života požeškog čovjeka. Od 1997. godine Požega je blagoslovljena Požeškom biskupijom i ponosan sam i zahvalan svime što je Požeška biskupija na čelu s biskupom Škvorčevićem učinila za Požegu u posljednjih 20 godina", rekao je na početku gradonačelnik Darko Puljašić.
Sve prisutne pozdravio je i župan Tomašević te se iskazao svoje zadovoljstvo što, od dana utemeljenja, Požeška biskupija ima značajnu ulugo u Požeško-slavonskoj županiji. "Imamo tu sreću što živimo u ovom kraju, nazvanom Zlatnom dolinom, no ni nas nije zaobišla tužna demografska slika. Mladi odlaze u potrazi za poslom, više ljudi umire nego što se rađa te smo u zadnjih 10 godina izgubili oko 10 tisuća stanovnika. Svi se bore na sve moguće načine da opstanu, neki uspijevaju, neki ne. Mi se trudimo i želimo te činimo sve kako bismo promijenili ovu situaciju. Želim se zahvaliti msgr. biskupu Škvorčeviću koji posljednih 20 godina nesebično služi svojoj biskupiji i svim žiteljima biskupije te se trudi svima nama pružiti oslonac i vjeru", istaknuo je župan Tomašević te darovao kardinala prigodnim poklonom.
"Sretan sam što sam danas ovdje i što mogu s vama proslaviti ovaj važan dan. Imate divnu državu i impresioniran sam što ste sve uspjeli sagraditi u tako kratkom vremenu te se nadam da vas neće omesti mnoštvo ljudi koje kod vas dolazi za vrijeme odmora. Želim ovim putem zahvaliti mnogim mladima s ovih prostora koji su bili sudionici Svjetskog susreta mladih u Krakowu. Moja pustolovina Hrvatskom započela je upravo zahvaljujući Ivanu Pavlu II. kojemu sam imao čast služiti dok je bio biskup u Krakowu. Nikada neću zaboraviti tu srdačnu dobrodošllicu koju ste priredili Papi. Naposljetku, i ja želim završiti ovaj pozdravni govor posljednjim riječima koje je papa Ivan Pavao Drugi izgovorio u Hrvatskoj: "Zemljo Hrvatska, Bog te blagoslovio!", rekao je kardinal Stanislaw Dziwisz, tajnik Ivana Pavla II.
Nakon uvodnih pozdrava i govora, kardinal se s biskupom zaputio pozdraviti ponaosob sve prisutne, nakon čega su se vratili u biskupiju priremati se za večerašnje službenmo otvorenje 3. Euharistijskog kongresa u 18:30 sati ispred crkve sv. Lovre.
Komentari
Učitavanje komentara…
Povezane vijesti

Kamera za nadzor brzine je manje nego kućišta, no kako prepoznati gdje su postavljene?
24. 06. 2026.
Velika potražnja za radnicima u Požeško-slavonskoj županiji: otvoreni natječaji u zdravstvu, trgovini, ugostiteljstvu i proizvodnji
24. 06. 2026.
Baki i Ajkule imaju svoju prvu pjesmu
24. 06. 2026.
.png)
Anketa
Novi dizajn 034portala mi je:
