Vatrogasno skladište puno humanitarne pomoći: ¨Ljudi su dali što god su mogli¨
MUZEJI U LONCU

U spremištu Dobrovoljnog vatrogasnog društva Požega marljiviji djelatnici Gradskog muzeja, vatrogasci i volonteri spremaju ogromne količine doniranog posuđa koje će uskoro poći put županjske Posavine. U humanitarnoj akciji "Muzeji u loncu", muzeji iz cijele Slavonije su prikupljali donacije građana koje su sve završile na ovoj lokaciji. Pored rabljenih kuhinjskih predmeta, našlo se tu i finog češkog porculana, novih kuhinjskih uređaja i posuđa, a sve donacije još nisu ni stigle.
- Pokušavamo to zapakirati na najbolji mogući način kako bi što sigurnije otišlo u općine Drenovac, Gunja i Vrbanja. Prikupilo se doista iznad očekivanja s obzirom na to da je akcija trajala dva mjeseca. Čekamo još jednu donaciju iz Zagreba zahvaljujući Klubu Šibenčana i Vodičana. Sljedeći tjedan smo na putu. Hvala puno vatrogascima koji su nam omogućili prostor u ova dva mjeseca i naravno pomogli su nam jako puno u logistici. Ne znamo još točan broj obitelji kojima ćemo moći pomoći. Ne zna se još tko se vraća odmah, a tko će se vratiti na proljeće nakon adaptacije kuća. U svakom slučaju, nadamo se da će pomoć doći svima kojima je potrebna - izjavila nam je Maja Žebčević Matić, ravnateljica Gradskog muzeja u Požegi.
- Koliko možemo, toliko smo pomogli oko smještaja. Pomoći ćemo i oko distribucije paketa s posuđem. Neće nam ga biti teško povesti. Ima ga puno, nismo se nadali da će ga biti toliko. Neki naši vatrogasci su tamo bili na ispumpavanju i svakako nas je dirnula nevolja koja je pogodila te ljude. Ne znamo još koliko će nas tamo ići. Sve ovisi o tome koliko ima paketa, ali jedan kamion je sigurno pun - kazao nam je Velimir Čuljak, voditelj grupe JVP Požega.
Da marljivi ljudi ne ostanu gladni, pobrinula se i kuharica koja je pripremala "gajtane", tradicionalno županjsko jelo pa su se spremištem šitili i zamamni mirisi, a volonteri su radili još činkovitije.
- I lokalni povjesničari su se uključili u ovu dobrotvornu akciju u organizaciji Gradskog muzeja. Čast nam je što smo imali priliku sudjelovati i biti uključeni. Radi se o uporabnim predmetima koje su naši sugrađani i stanovnici ovih krajeva koristili tijekom prošlosti. Ima i novoga posuđa, ljudi su očito razvili suosjećanje prema pogođenim krajevima nastradalim u poplavama. Ima vrlo lijepih komada tanjura i servisa. Ljudi su dali sve od sebe, odnosno ono što su procijenili da će koristiti u svakodnevnom životu - rekao nam je volonter Vinko Tadić.
Komentari
Učitavanje komentara…
Povezane vijesti

Kamera za nadzor brzine je manje nego kućišta, no kako prepoznati gdje su postavljene?
24. 06. 2026.
Velika potražnja za radnicima u Požeško-slavonskoj županiji: otvoreni natječaji u zdravstvu, trgovini, ugostiteljstvu i proizvodnji
24. 06. 2026.
Baki i Ajkule imaju svoju prvu pjesmu
24. 06. 2026.
.png)
Anketa
Novi dizajn 034portala mi je:
