Na današnji dan 1993. godine ponovno je obnovljena Požeško-slavonska županija
1993. godine ponovno je obnovljena Požeško-slavonska županija sa sjedištem u Požegi. Prvi puta u povijesti Požeška županija se spominje 13. siječnja 1210. godine kao "Comitatus de Posega". Požeški župan se 1221. godine spominje među kraljevskim velikašima, a tvrđava koja je …

1993. godine ponovno je obnovljena Požeško-slavonska županija sa sjedištem u Požegi. Prvi puta u povijesti Požeška županija se spominje 13. siječnja 1210. godine kao "Comitatus de Posega". Požeški župan se 1221. godine spominje među kraljevskim velikašima, a tvrđava koja je vjerojatno sagrađena još u 11. stoljeću bila je županijsko središte.
Požeška županija nestaje osvajanjem ovih prostora od strane Osmanlija te se ponovno uspostavlja u 18. stoljeću, točnije 1745. odlukom carice Marije Terezije. Nakon raspada Austro-Ugarske države 1918. godine uskoro dolazi i do ukidanja županija. Treće, ponovno obnavljanje županije, sada pod nazivom Požeško-slavonska županija događa se nakon uspostave hrvatske države.
(Izvor: Gradski muzej Požega)
Komentari
Učitavanje komentara…
Povezane vijesti

Kamera za nadzor brzine je manje nego kućišta, no kako prepoznati gdje su postavljene?
24. 06. 2026.
Fra Stjepan Hrkač preuzima vodstvo požeških franjevaca i Župe Duha Svetoga
24. 06. 2026.
Velika potražnja za radnicima u Požeško-slavonskoj županiji: otvoreni natječaji u zdravstvu, trgovini, ugostiteljstvu i proizvodnji
24. 06. 2026.
.png)
Anketa
Novi dizajn 034portala mi je:
