Naplatne kućice na autocestama odlaze u povijest, evo i kada...
Naplatne kućice na autocestama uskoro odlaze u povijest.

Naplatne kućice na autocestama uskoro odlaze u povijest. Naime, iste bi trebao zamijeniti novi sustav, a to bi trebalo biti od 2025. godine.
Ministarstvo prometa očekuje od siječnja sljedeće godine raspisivanje natječaja za nabavu novog sustava, a isti natječaj bit će otvoren 45 dana. Ako ne bude puno žalbi, izvođač bi mogao biti odabran do svibnja, a do rujna bi ugovor mogao biti sklopljen.
Ugradnja ovog sustava kao i njegovo testiranje, predviđeno je tijekom 2024. godine. Naplatne kućice odlaze u povijest samo na autocestama kojima upravlja HAC, a uvođenje novog sustava stajalo bi oko 750 milijuna kuna.
S novim sustavom nestat će i potreba za naplatnim kućicama koje će biti srušene, ali ne sve odjednom. Kako piše Jutarnji, vozači će moći birati između dvije opcije naplate cestarine. Naime, moći će birati li u automobilu imati transponder (DSRC sustav) koji će bežičnom tehnologijom registrirati njihov ulazak i izlazak s autoceste ili će cestarinu plaćati sustavom očitavanja registracije.
Komentari
Učitavanje komentara…
Povezane vijesti

Kamera za nadzor brzine je manje nego kućišta, no kako prepoznati gdje su postavljene?
24. 06. 2026.
Velika potražnja za radnicima u Požeško-slavonskoj županiji: otvoreni natječaji u zdravstvu, trgovini, ugostiteljstvu i proizvodnji
24. 06. 2026.
Baki i Ajkule imaju svoju prvu pjesmu
24. 06. 2026.
.png)
Anketa
Novi dizajn 034portala mi je:
