Popili ste pivo ili čašu vina? Evo koliko morate pričekati prije nego smijete voziti
Trećina poginulih u prometu u Hrvatskoj stradali su zbog nesreća u kojima su sudjelovali vozači pod utjecajem alkohola.

Trećina poginulih u prometu u Hrvatskoj stradali su zbog nesreća u kojima su sudjelovali vozači pod utjecajem alkohola. Mnogi vozači, nažalost, ne čekaju otrježnjenje i pripiti sjedaju za upravljač vozila, a mnogi misle da su spremni za vožnju pola sata ili sat nakon pića. To nije točno, a pretjerano samopouzdanje također može biti opasno.
Alkohol dugo ostaje u organizmu. U Velikoj Britaniji je u periodu od pet ujutro do 11 ujutro kažnjena četvrtina vozača zbog vožnje u pijanom stanju (a tamo je dopušteno 0,8 promila, više nego kod nas). Naime, nakon noćne pijanke, alkohol se zadržava u organizmu i vozači još nisu spremni sjesti za upravljač automobila, piše Revija HAK.
Dakle, s alkoholom budite oprezni, a pogotovo s procjenom kad možete voziti. Kako će alkohol djelovati na vas? Ovisi to o spolu, dobi, metabolizmu, masi konzumenta, vrsti alkohola, o tome što ste jeli prije pijenja, razini stresa kojoj ste izloženi… Britanska organizacija za sigurnost prometa Road Respect analizirala je konzumaciju alkohola i sposobnost za vožnju te je izdala preporuke koliko biste trebali čekati nakon pića, odnosno koliko dugo alkohol ostaje u organizmu.
Čaša vina (13.5 posto alkohola)Jedno piće – 3.5 sataDva pića – 7 satiTri pića – 10.5 satiČetiri pića – 14 satiPet pića – 17.5 sati
Čašica žestokog pića (40 posto alkohola)
Jedno piće – 1.5 satDva pića – 3 sataTri pića – 4.5 sataČetiri pića – 6 satiPet pića – 7.5 sati
Pivo, lager (5 posto alkohola)Jedno piće – 2.5 sataDva pića – 5 satiTri pića – 7.5 satiČetiri pića – 10 satiPet pića – 12.5 sati
Komentari
Učitavanje komentara…
Povezane vijesti

Pobjednik Šahovskog turnira u Čaglinu 84-godišnji velemajstor Milan Vukić iz Banja Luke
10. 08. 2026.
Molitveno bdijenje u požeškoj crkvi sv. Lovre u predvečerje svečeva blagdana
10. 08. 2026.
Osušeni vijenci braniteljima: Gdje je odgovornost Komunalca i direktorice Puntarić?
09. 08. 2026..jpg)
Anketa
Koji je najveći problem slavonske poljoprivrede?