Projekt Grada Pleternice nominiran za prestižnu europsku nagradu ARIA 2026

Europska mreža Zajedničke poljoprivredne politike pokrenula je ovogodišnje izdanje nagrade Agricultural and Rural Inspiration Awards (ARIA 2026), koja ove godine u središte stavlja rodnu ravnopravnost i generacijsku obnovu ruralnih područja.
Pod krovnim motom "Kad ravnopravnost pokreće novu generaciju“, nagrada će istaknuti projekte koji osnažuju žene u poljoprivredi, potiču žensko poduzetništvo i stvaraju ravnopravnije prilike u ruralnim sredinama. Poseban žiri ocjenjivat će i doprinos zapošljavanju mladih, razvoju civilnog društva te zadržavanju radnih mjesta na selu.
Hrvatska Nacionalna mreža za ovogodišnje je izdanje nominirala četiri projekta, koji predstavljaju primjere održivosti, inovacija, društvenog razvoja i očuvanja domaće tradicije.
U kategoriji “ Društveno-gospodarska struktura ruralnih područja” nominirana su dav hrvatska projekta.
Jedan od njih je projekt Grada Pleternice "Izgradnja gradske tržnice u Pleternici”.On obuhvaća izgradnju tržnice bruto površine 318,40 četvornih metara, te uređenje 7.656 kvadratnih metara okolnog prostora, a također je sufinanciran kroz Mjeru 7 PRR-a. Nova tržnica, osim komunalne, ima i gospodarsku i društvenu funkciju. Projekt je usmjeren na razvoj kratkih lanaca opskrbe hranom i jačanje tržišne pozicije lokalnih OPG-ova, uz osiguranu pristupačnost osobama s invaliditetom.
Četiri hrvatska projekta tako će se natjecati uz najbolje europske primjere u svojim kategorijama. Projekti koji uđu u uži izbor dobit će priliku predstaviti se na europskoj razini, te će se natjecati i za Nagradu publike, o kojoj će odlučivati građani putem otvorenog online glasanja. Finalisti će biti objavljeni na internetskim stranicama Nacionalne mreže ZPP-a, gdje će biti moguće pratiti i glasanje za projekt koji će osvojiti nagradu publike.
Komentari
Učitavanje komentara…
Povezane vijesti

Slavonija nakon spektakla u Brodu stigla do Druge NL, Brkić poručuje: “Želimo stabilnu sezonu”
18. 08. 2026.
Kradljivci na meti imali alat i opremu: Kod Trenkova nestala pumpa za navodnjavanje, u Lipiku stroj za rezanje pločica
18. 08. 2026.
Gotovo tri promila usred dana: U Požegi zaustavljen vozač s 2,84 promila alkohola
18. 08. 2026..jpg)
Anketa
Koji je najveći problem slavonske poljoprivrede?