CRTICE IZ POVIJESTI POŽEŠKOG KRAJA: Kurija Kušević u Kuzmici

Kurija Kušević
(FOTO: FB Požežani)

19.11.2022. | 13:24 | Juraj Zelić
IZVOR: Požežani FB
Pregleda: 6610

Kurija-dvorac Kuševića u Kuzmici vapi za nastavkom obnove i privođenju svrsishodnoj funkciji. Obnova je započela prije nekoliko godina sanacijom krovišta i postavljanjem obavijesnih panoa o povijesti plemićkog posjeda ili gospoštije Blacko, koji se spominje 1250. godine. Inicijativu obnove potaknuo je grad Pleternica, nakon proglašenja dvorca s okolišem Kulturnim dobrom Republike Hrvatske, 2006. godine. Značajnu ulogu u svim aktivnostima ima Turistička zajednica grada Pleternica, Građanska inicijativa Kuzmice, župa i župljani Kuzmice, te ostale udruge, društva, klubovi i pojedinci. 

Vlastelinstvu Blacko pripadala su naselja: Viškovci, Srednje Selo, Orljavica (negdašnji naziv za Kuzmicu) i Dervišaga. Tako je bilo u srednjovjekovnom razdoblju, kada je važnu ulogu imao Viškovački grad, za vrijeme Turaka (1537.-1689.), te do novijeg vremena, koje obilježava Župa Kuzmica (1968.). 

 


Poslije oslobođenja od Turaka vlastelinstvo su posjedovali grofovi Ohmučević (1703. - 1767.), kada se gradi dvorac u stilu baroka, kao i crkva sv. Kuzme i Damjana. Iste godine (1767.) dovršena je gradnja crkve, a gospoštiju kupuje obitelj Hranilović, iz Žumberka (Sošice). Posjed i plemstvo Ljudevita Hranilovića potvrđuje i carica Marija Terezija, a Ljudevit se nalazi u ulozi županijskog bilježnika i podžupana Požeške županije. Gradi velebnu palaču u baroknom "štihu", koja se i danas nalazi u ulici Drgutina Lermana , a koja do danas nije povijesno i građevinski valorizirana sa zagonetnim "Božjim okom" u pročelju. Potomci Hranilovića i danas su žitelji Sošica, koji nose spomen na žumberačke uskoke iz vremena obrane od Turaka. Vjerski se izjašnjavaju kao grkokatolici. 


 

Za povijest kurije-dvorca danas se veže plemička obitelj Kušević, čiji su posljednji članovi u Kuzmici živjeli do pedesetih godina prošlog stoljeća. Tijekom devetnaestog stoljeća obnavljali su dvorac i dali mu, dogradnjom isturenih rizalita klasicističku formu, kakvu vidimo danas. Unutrašnjost visoke prizemnice s podrumskim prostorijama građena je po klasičnim principima, sa svodovima nadsvođenim polukružnim i križnim konstrukcijama. 

 

Za drugu polovinu 19. stoljeća, od 1847. do 1906. godine značajan je Svetozar pl. Kušević, kao dugogodišnji zastupnik u Hrvatskom i Ugarskom saboru, gdje se kao "Ilirac", zajedno s Miroslavom pl. Kraljević i Vjekoslavom Babukićem odupirao germanizaciji i mađarizaciji. Izvojevali su uvođenje hrvatskog jezika u javnu upravu, koju su, kao prvi u Hrvatskoj, potvrdili upravnim aktima Požeške županije.

U svojem životnom vijeku obavljao je niz društvenih, kulturnih i gospodarskih funkcija. Bio je, između ostalog, župan Srijemske županije, a kao prijatelj s đakovačkim biskupom J.J. Strossmayerom radio je na zbližavanju katoličke i pravoslavne crkve. Požeški vatrogasci slave ga kao prvog predsjednika DVD-a Požega, od 1874. do 1892. godine. Na priloženoj slici 10. vide se vatrogasci s vijećnicima grada Požege prigodom predavanja o životu i djelu Svetozara pl. Kuševića. Ispred novog Vatrogasnog doma postavljena je njegova bista.



Njegov grob premješten je sedamdesetih godina prošlog stoljeća, kada je devastiran i prekrasan park u svrhu izgradnje nogometnog igrališta. Od ostataka drvenastih vrsta vrijedno je spomenuti staru soforu spuštenih grana.



Posmrtni ostaci su preneseni u kuzmičko groblje, zajedno s ostalim članovima njegove obitelji, križ (krst, slika njegovog rođaka Andrije, umrlog 1957. godine "pogledati s prijevodom".



Godinu dana prije smrti (1910.) postigao je da se staro ime Orljavica zamjeni imenom Kuzmica, po zaštitnicima sv. Kuzme i Damjana, danas župne crkve u Kuzmici, obnovljene s okolišem 2018. godine.



Koristeći financijska sredstva za Regionalni razvoj iz fonda Europske unije, valjalo bi realizirati projekat obnove Kuševićevog dvorca s okolišem (ruševne gospodarske zgrade, ostaci parka, te uređenje borove šumice, kako su šumari svojevremeno predlagali).



izvor: Juraj Zelić za FB stranicu POŽEŽANI





Samo registrirani članovi mogu ocjenjivati i komentirati članke. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje. Ako jeste registrirani, prijavite se ovdje.

ANKETA
Podržavate li porez na nekretnine?
Kliknite na opciju za koju želite glasati.
Oglašavajte se na 034 portalu jer:
više od 300.000 korisnika mjesečno
više od 2 milijuna otvaranja stranica svakog mjeseca
Pročitaj više

IMPRESSUMUVJETI KORIŠTENJAPRAVILA PRIVATNOSTI