8.2.2020. | 09:25
M.B.
Pregleda: 3199
FOTO: ilustracija
Nastavljamo s promo-ozbiljnim i društveno-korisnim aktivnostima objašnjavanja jedne neobične struke. U obje kategorije svakako spada i naša nova "kolumna": Detektivska posla 101. Novi mjesec u još uvijek mladoj godini ćemo započeti s kratkim, jasnim i ne baš slatkim elaboratom usluga koje se bave kriminalnim prijevarama, krađama i ucjenama. Navedeni pojmovi su nažalost svima poznati i ako ih ne bi baš mogli nazvati svakodnevnima, tendencija učestalosti je u evidentnom statističkom porastu.
Društvo, a poglavito naše, potpomognuto već udomaćenom recesijom se ubrzano kreće u pravcu raslojavanja i neostvarenosti, što nažalost podrazumijeva i prati značajan porast kriminala. Da ne gubimo vrijeme, niti obećanu formu "kratkog", nećemo ulaziti u obrazlaganja naslovljenih kriminalnih radnji, jer su uostalom i same po sebi, (opet nažalost) opće poznate i jasne.
Dakle, što prosječnom građaninu koji se našao žrtvom, ili oštećenikom od strane navedenih oblika kriminaliteta znači postojanje Privatne detektivske struke? Privatni detektivi su osobe individualno obučene i osposobljene da se suočavaju, istražuju, razrješavaju, te najpoželjnije preveniraju bilo koji oblik kriminalnih radnji i njihov negativni učinak prema određenim osobama. Bilo to istražno-vještačkim, tj. kriminalističkim pristupom, ili analitičkim odnosno deduktivnim, te po potrebi i preventivnim tj. savjetodavnim.
Privatni detektivi su u navedenim aspektima svojevrsna produžena ruka državnih institucija, s obzirom na tehniku posla najčešće policije, na raspolaganju građanima, poslovnim subjektima i općenito privatnom sektoru kada su službene radnje manje uspješne, usporene, ili jednostavno prema nečijim kriterijima neučinkovite. Za to naravno postoje ugl. opravdani razlozi, jer državne institucije djeluju po službenoj dužnosti i strogo propisanim protokolima, okvirima i najbitnije, obrađuju veliku količinu slučajeva - stoga ne mogu prioritetno voditi računa o svim vrstama interesa trećih, direktno ili potencijalno oštećenih spomenutim kaznenim djelima.
Također, nevezano uz formalne procedure, kada posebno poduzetni, odnosno motivirani pojedinci, ili njihove tvrtke žele dio procesa "potrage za pravdom" uzeti u svoje ruke i problem odnosno ono što ih ugrožava suočiti sa više strana: tu su agencije poput Detektivske agencije Inquis&Tor, koje svojim individualnim, posebno prilagođenim i prije svega profesionalnim pristupom problemu, dobar dio kontrole i strateških elemenata, te logističke prednosti vraćaju u ruke oštećenika (da ne kažemo žrtve), jer tzv. žrtva nakon angažiranja detektiva prestaje biti žrtvom i postaje vrlo ozbiljan protivnik, odnosno klijent!