7.4.2025. | 08:29
I.S.
Pregleda: 4812
FOTO: Grad Pleternica
Pleternica, grad u kojem su europski fondovi postali temelj većine infrastrukturnih projekata, očito ima problem – problem sa zastavom. Ne bilo kojom, već zastavom Europske unije. Grad koji se godinama hvali milijunima eura povučenih iz europskih fondova, izgleda da se – svojevrsno – srami onih koji mu te projekte omogućuju. Ili još gore, jednostavno ih ignorira.
Jedan od primjera o kojem smo već pisali dolazi Multimedijalne dvorane, za koju je Europska unija osigurala više od 90% potrebnih sredstava. Dvorana je bez sumnje hvalevrijedan projekt – moderan prostor, nova tehnologija, velika investicija. Ali dok su na otvorenju na pozornici stajale čak 12 hrvatskih zastava, one europske – nije bilo nigdje. Niti jedne jedine plave zastave sa zlatnim zvjezdicama. Ni u kutu, ni u sjeni, ni simbolično – ni slučajno.
Ako netko želi reći da je riječ o previdu – teško. Ovo nije prvi put da se EU zastava “zaboravlja” na važnim događanjima u Pleternici. Slična situacija već je zabilježena ranije, a isto vrijedi i za samu gradsku vijećnicu. U vijećnici gdje se odlučuje o raznim projektima financiranim europskim novcem – nema zastave Europske unije, a niti Požesko-slavonske županije. Tamo ponosno “vijore” zastave Republike Hrvatske i Grada Pleternice. EU kao niti Požeško-slavonskoj županiji ni traga, a upravo je EU glavni pokretač razvoja Pleternice, dok političari s područja Pleternice, sada već tradicionalno, upravljaju Požeško-slavonskom županijom.
Postavlja se logično pitanje: zašto? Zašto se u gradu koji, ruku na srce, ne bi izgledao ni upola ovako moderno i infrastrukturno obnovljeno da nije europskih sredstava, sustavno ignorira simbol onih koji su to sve platili? Bi li toliko smetala jedna jedina zastava Europske unije uz hrvatsku? Ili možda, ako već ne mogu svirati Beethovenovu Odu radosti, himnu EU, mogli bi barem zastavu istaknuti? Da stvar bude bolja ili gora, upravo je pleternička gradonačelnica Marija Šarić članica Europskog odbora regija, a gdje vrlo rado putuje na račun dakako Europske unije.
Ovo nije pitanje protokolarnog detalja. Ovo je pitanje odnosa prema partneru bez kojeg bi mnoge zgrade ostale ruševine, a mnogi projekti samo ideje na papiru. Ako već grad ne želi iskazati zahvalnost riječima – minimum poštovanja bio bi istaknuti zastavu. Jer Pleternica je, htjela to priznati ili ne, postala ono što jest velikim dijelom zahvaljujući upravo Europskoj uniji.
Zato, ne možemo ne zaključiti: u Pleternici se očito ili srame zastave Europske unije – ili ih jednostavno nije briga tko im gradi grad. A oboje je – zabrinjavajuće.