03.01.2013.
Mario Barać
Pregleda: 11236
Paula Colosetti i Andro Komljenović
(FOTO: Mario Barać)
"U sedmom razredu osnovne škole sam znao da želim postati konstruktor automobila i svih oblika agregata. Uskoro planiram upisati konstrukcijski smjer – motori s unutarnjim sagorijevanjem i prometna vozila jer sam svjestan da vozila kao takva neće izumrijeti. Smatram da će se razvijati u smjeru obnovljivih alternativnih izvora energije i to me jako zanima", rekao nam je 19-godišnji Lipičanin Andro Komljenović, student prve godine Fakulteta strojarstva i brodogradnje u Zagrebu.
Andro je jedan od 24-ero studenata i petero učenika koji su danas potpisali ugovore o stipendiranju s Gradom Lipikom. Završio je u Zagrebu srednju tehničku školu "Ruđer Bošković", nakon koje se odlučio upravo za konstrukcijski smjer na strojarstvu.
- Problem je što za tu struku u našoj zemlji danas nema previše posla pa to vjerojatno znači karijeru u inozemstvu, ali se nadam da će se i po tom pitnaju nešto promijeniti dok završim školovanje koje traje 5 godina, razmišljanje je Andre koji je motore počeo slagati s 15 godina. Zadovoljan je kako napreduje fakultet, a iako se radi o jako zahtjevnom smjeru, tvrdi da do sada nije naišao na probleme.
– Najvažnije je znati čime se čovjek želi baviti u budućnosti. To znači da, ako upiše željenu školu, istu tu školu će i voljeti i tada mu ništa neće biti problem, vrlo zrelo zaključuje.
Zahvaljujući stipendiji Grada Lipika, mjesečno će dobivati 800 kuna. – Puno će mi značiti taj novac jer studentski dom na „Šari“ košta 300 kuna, tu treba pribrojati put i hranu. Ja imam 90 kilograma pa mogu i pojesti. Dakle, pokrit će većinu osnovnih troškova života u Zagrebu, pojasnio je Andro.
Među lipičkim stipendistima je i Paula Colosetti, učenica 2. razreda gimnazije u Srednjoj školi Pakrac. Planira se nakon srednje škole upisati na Medicinski fakultet. Iako ima tek 15 godina, tvrdi da je posebno zanima psihologija.
- Znam da je medicina jako zahtjevna, ali vjerujem da ću najprije uspjeti upisati željeni fakultet, a potom i postati doktorica. Obožavam malu djecu i vjerujem da ću postati pedijatrica, a ako ne to, onda neurologinja, tvrdi Paula koja je je osnovnu školu u Lipiku završila s prosjekom ocjena 5,0, a prvi razred gimnazije je završila s prosjekom 4,8.
Paula ne krije da joj je uz medicinu velika ljubav i ples kojim se bavi od malena. Čak je i razmišljala o profesionalnoj karijeri i srednjoj plesnoj školi, ali, kako kaže, od toga ju je odgovorio otac.
- Rekao mi je da to zanimanje u Hrvatskoj nije dovoljno cijenjeno i da se od plesa kod nas ne može živjeti. Žao mi je jer ljudi ples i danas doživljavaju samo kao zabavu, a ne kao ozbiljnu umjetnost, pojasnila je Paula, ali i dodala da će, nakon upisa fakulteta odmah pronaći kvalitetnu plesnu skupinu u kojoj će se i dalje baviti plesom.
Grad Lipik će ove godine za učeničke i studentske stipendije izdvojiti 382.000 kuna. S 300 kuna mjesečno financijski će pomagati 11 učenika, a dok će 44 studenta primati 800 kuna mjesečno. Od 1998. godine Lipik je u stipendiranje učenika i studenata uložio 1,7 milijuna kuna.
– Investicija u znanje i mlade ljude najbolja je investicija, a ja svima vama želim da se sa stečenim znanjima vratite u naš prekrasni Lipik, poželio je učenicima i studentima gradonačelnik Antun Haramija na današnjoj svečanosti.