Homeopatija
(FOTO: 034 portal)
Homeopatija se zasniva na konceptu terapijskog liječenja prilikom kojeg se organizam pokušava “natjerati” na samoizlječenje. Kako ova metoda nije priznata od strane liječnika, a često ju se povezuje i sa placebo efektom, važno je ovisno o stanju i tegobama odvagnuti ima li smisla pokušati liječenje homeopatijom ili se mudrije okrenuti konvencionalnoj medicini. S obzirom da homeopatija ne utječe na djelovanje lijekova, može se kombinirati i uz konvencionalne metode liječenja i ne može negativno utjecati na njih.
Kada se homeopatija preporučuje, a kada ne?
Homeopatija se uglavnom preporučuje kod blažih oboljenja kada se pacijenta, čak i ako homeopatski pripravak neće djelovati, neće dovesti u opasnost. Kod ozbiljnih tegoba svakako se ne preporučuje izostaviti konvencionalnu medicinu kao glavni način liječenje,a dok je odluka na pacijentu hoće li ili ne u konvencionalne metode liječenje konzumirati i homeopatske pripravke.
Najčešće tegobe koje se liječe homeopatijom
Donosimo vam najčešće tegobe i bolesti kod kojih su homeopatski pripravci kroz povijest dali pozitivne rezultate:
● Alergije
● Simptomi PMS-a
● Simptomi menopauze
● Glavobolja
● Umor
● Nesanica
● Artritis
● Probavne tegobe
● Pomoć kod prestanka pušenja
Homeopatski pripravci u Hrvatskoj i svijetu Homeopatski pripravci, dolazili oni u kapima, kuglicama, tabletama, sirupima ili prahu, diljem svijeta se drugačije tretiraju. U Hrvatskoj se mogu kupiti i regulirani su Zakonom o lijekovima. Diljem Europe, SAD-a i Kanade homeopatija je priznata kao alternativa standardnom liječenju, dok je u Australiji situacija potpuno drugačija. Vladina zdravstvena organizacija osim što ne odobrava homeopatsko liječenje, istovremeno osobe koje koriste homeopatske pripravke tretira kao da ugrožavaju vlastito zdravlje ako istovremeno odbijaju konvencionalne metode liječenja.
Izvor: Mamin kutak