novac
(FOTO: Ilustracija)
Direktor HUB-a Zdenko Adrović u utorak je izrazio nadu da će rješenje pitanja prešutnih minusa koje će Vlada i HNB ponuditi biti razumno, dok je guverner HNB-a Boris Vujčić istaknuo da potrošačima nova regulacija u financijskom pogledu neće ništa bitno promijeniti. Adrović i Vujčić izjavili su to poslije konferencije "Stvaranje suvremenog bankarskog sustava", u organizaciji nakladničke kuće Hanza Medije. Naime, očekuje se da će idući tjedan biti poznato rješenje oko pitanja prešutnih minusa, o čemu je predsjednik Vlade Andrej Plenković u prvoj polovini rujna održao sastanak s bankarima.
Guverner Hrvatske narodne banke Boris Vujčić rekao je da od početka naglašava da nitko građanima neće ukidati minuse te da od toga ne trebaju strahovati, pri čemu je podsjetio na HNB-ovu zakonsku inicijativu kojom bi se prešutna ograničenja vratila u isti režim regulacije koji vrijedi i za dopuštena prekoračenja. "Onim građanima koji su iz dopuštenih prešli u prešutne minuse, a to je većina klijenata koji koriste minuse, nastoji se osigurati da imaju istu vrstu zaštite potrošačkih prava kao oni koji su u dopuštenim minusima", kazao je Vujčić. Pritom, pojasnio je da se to prije svega odnosi na mogućnost da, ako im banke ukidaju ili smanjuju minuse, imaju mogućnost otplate na 12 mjesečnih rata, a na njih bi se odnosilo i ograničenje kamatnih stopa koje se odnosi na one s dopuštenim prekoračenjima. Podsjetio je i da u HNB-u smatraju da bi visinu minusa trebalo ograničiti na tri plaće, što i jest standard u bankarskoj industriji, no anketa iz 2020. ipak je pokazala da ima i nekih banaka čijim je klijentima odobren minus u visini od pet-šest plaća. "To smatramo da nije dobro", rekao je Vujčić. Tako za one koji imaju minuse veće od visine tri plaće, u HNB-u smatraju da bi im trebalo omogućiti i povećanje vremena u kojem bi taj minus mogli otplatiti.
Direktor Hrvatske udruge banaka Zdenko Adrović rekao je da između Ministarstva financija i HNB-a još traju razgovori i dogovori o novoj regulaciji kada su u pitanju prešutni minusi te da treba pričekati i vidjeti krajnje rješenje. "No, mislimo da neće doći ni do kakve revolucije i nadamo se da će i rješenje koje će se ponuditi biti vrlo razumno", izjavio je Adrović. Također smatra da ne bi smjelo doći do toga da 200, 300 ili 400 tisuća ljudi koji redovito koriste instrument prešutnog minusa u budućnosti više neće moći to koristiti. "To bi bilo neracionalno i s društvenog stanovišta", ocijenio je direktor HUB-a. Oni koji eventualno i budu morali vratiti svoj trenutačni minus, ili budu htjeli iz njega izići, moći će to uz otplatu na 12 ili 24 mjesečne rate, i uz "ugodnu" kamatnu stopu, ustvrdio je direktor HUB-a. Pritom, kao "ugodnu" kamatnu stopu Adrović je definirao onu na razini od šest do sedam posto.