Internetom se među mladima širi opasni trend, a širi se i nasilje


(FOTO: Google)

24.2.2020. | 11:08 | zimo.dnevnik.hr
IZVOR: zimo.dnevnik.hr
Pregleda: 3121

Od onoga što se događa u virtualnom svijetu odrasli više ne smiju okretati glavu. Troje ljudi stoji ispred kamere, a kada osoba u sredini skoči, druge dvije podmeću joj noge da padne na leđa i udari glavom u pod. I to je postao trend koji se proteklih tjedana širio društvenom mrežom TikTok.

Došao je i do naših tinejdžera. "Meni nije, ali moji prijatelji jesu to radili. Ja sam ih odgovarao, ali su išli to raditi zato što to ostali rade, pa moraju i oni", govori srednjoškolac Patrik.

Mihael pak kaže da su i njegovi prijatelji izvodili isti trik te se jako udarili, ali nije im se, nasreću, ništa dogodilo.


Taj trend ozbiljno je zabrinuo i roditelje u Hrvatskoj. "Jučer smo baš o tome razgovarali. Pokazujemo da u principu to ne bi trebali raditi i zasad kažu da su toga svjesni, ali ne znam koliko su svjesni samih tih posljedica", objašnjava Zagrepčanka Antonija.


I njezini sinovi koriste TikTok. Mreža je to na kojoj se dijele kratki videouradci, često u pozadini s glazbom, pa su na njoj popularni i brojni plesovi. "Ja se nisam još ulogirao na taj račun, pa meni nitko ništa ne može preko te stranice", govori Filip, dok Fran kaže da mu je mreža zabavna jer može dodati glazbu na video.

Kao i na drugim društvenim mrežama, i na ovoj vrebaju one manje vidljive opasnosti. Stručnjak za sigurnost kaže kako se prikupljaju podaci čak i ako niste ulogirani.

Sa širenjem društvenih mreža brže se širi i nasilje, pa i ono koje djeca vrše jedna nad drugima. Zgrozio je slučaj gdje su učenicu s teškoćama u razvoju njezini vršnjaci tjerali da jede s poda te sve snimali i dijelili na mrežama. Nažalost, to nije rijetkost. Cyberbullying će doživjeti svako treće dijete.

"Djeca mogu biti puno okrutnija nego uživo. Nemaju fizički kontakt sa žrtvom, imaju osjećaj da su anonimni, ne vide patnju žrtve jer su s druge strane ekrana. Ne možemo se praviti da to ne postoji i ne možemo reći djeca se bolje razumiju u računala nego mi, pa se nećemo petljati", inzistira Gordana Buljan Flander iz Poliklinike za zaštitu djece.

Zato bi se roditelji trebali upetljati, vidjeti čemu su djeca izložena te ih naučiti što je ispravno.

(IZVOR: www.zimo.dnevnik.hr)


Samo registrirani članovi mogu ocjenjivati i komentirati članke. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje. Ako jeste registrirani, prijavite se ovdje.

ANKETA
Podržavate li porez na nekretnine?
Kliknite na opciju za koju želite glasati.
Oglašavajte se na 034 portalu jer:
više od 300.000 korisnika mjesečno
više od 2 milijuna otvaranja stranica svakog mjeseca
Pročitaj više

IMPRESSUMUVJETI KORIŠTENJAPRAVILA PRIVATNOSTI