FOTO: Gimnazija Požega
U grčkom gradu Thessalonikiju od 12. do 16. ožujka održana je međunarodna matematička konferencija EuroMath i EuroScience 2025. Na konferenciji je sudjelovalo preko 1000 učenika iz cijelog svijeta, od Finske do Južne Koreje. Među probranim društvom svoje mjesto pronašlo je i petero učenika naše Gimnazije, a to su Erika Mikić, Marta Dorontić, Gita Pavić, Nika Papac i Dominik Ivančević iz 3.a razreda. Sudjelovali su u kategoriji MathPresentation gdje su morali odabrati određenu temu za istraživanje. Ekipa je odabrala vrlo zanimljivu temu forenzičke znanosti u matematici čime su pridobili prosudbeni ocjenivački žiri i na taj način osigurali svoju vizu za Grčku. U Grčkoj su zajedno s profesoricom Lidijom Božić proveli nezaboravnih pet dana.
Povodom ovog velikog uspjeha, obavljen je intervju u kojem su nam Erika, Marta, Gita, Nika i Dominik nešto više rekli o procesu odabira teme i pripremama za natjecanje te otkrili svoje vlastite dojmove i osjećaje. Uživajte u intervjuu!
Od međunarodne matematičke konferencije prošlo je gotovo dva tjedna. Kakve su vam sada impresije nakon što su se u potpunosti slegli svi dojmovi?
Nika: Sada, s odmakom od gotovo dva tjedna, mogu reći da su se svi dojmovi slegli, ali i dalje ostaje osjećaj ponosa i zahvalnosti što smo imali priliku biti dio ovako velikog međunarodnog natjecanja. Konferencija nije bila samo prilika za prezentaciju našeg rada, već i nevjerojatno iskustvo povezivanja s vršnjacima iz cijelog svijeta, stjecanja novih znanja i razvijanja samopouzdanja. Thessaloniki je ostavio snažan dojam na mene, kako zbog same konferencije, tako i zbog bogate kulture i povijesti grada.
Marta: Biti dio međunarodne konferencije poput Euromatha za mene je bilo izuzetno inspirativno i motivirajuće. Tijekom tih nekoliko dana imali smo priliku slušati zanimljiva predavanja, sudjelovati u raznim radionicama i razmijeniti ideje s učenicima iz različitih zemalja. Posebno je bilo fascinantno vidjeti koliko je matematika univerzalna i kako različiti pristupi mogu dovesti do rješenja istih problema. Osim toga, boravak u Thessalonikiju omogućio nam je da doživimo kulturu, povijest i atmosferu ovog prekrasnog grada. Sve u svemu, ovo iskustvo ostavilo je na nas snažan dojam i sigurno ćemo ga pamtiti cijeli život.
Kada ste donijeli konačnu odluku o prijavi na konferenciju i kako to da ste odabrali temu forenzičke znanosti u matematici (Maths in forensic sciense)?
Erika: Odluku smo donijeli nakon što smo dobro razmislili o temama i shvatili da bi sudjelovanje na konferenciji moglo biti izrazito korisno iskustvo. Htjeli smo iskoristiti priliku da istražimo nešto novo i podijelimo to s drugima. Svi u grupi volimo kriminalističke serije koje su bazirane na forenzičkim istraživanjima te smo zaključili da bi to mogla biti jako dobra tema za prezentaciju koja bi nam ujedno bila i zanimljiva za proučavanje.
Koliko vremena je prošlo od odluke o prijavi do toga da ste dobili gotov rad?
Nika: Od trenutka kada smo odlučili prijaviti se na konferenciju do konačne verzije rada prošlo je otprilike dva mjeseca intenzivnog istraživanja, proučavanja i pisanja. Tema forenzičke znanosti u matematici zahtijevala je detaljno proučavanje i povezivanje različitih disciplina, ali upravo je to učinilo cijeli proces još zanimljivijim. Pisanje rada bilo je izazovno, ali i izuzetno korisno iskustvo koje nam je pomoglo bolje razumjeti kako matematika ima široku primjenu u stvarnom životu.
Kakav je bio osjećaj kada ste saznali da ste prošli na međunarodnu konferenciju i da ste jedni od 1000 odabranih učenika iz cijelog svijeta?
Gita: Kada smo saznali da smo prošli na međunarodnu konferenciju, osjećaj je bio nevjerojatan! Biti među 1000 odabranih učenika iz cijelog svijeta za nas je bila ogromna čast i priznanje za naš trud. To nas je ispunilo ponosom jer smo znali da naš rad nije prošao nezapaženo. Bilo je to i veliko iznenađenje jer smo znali da konkurencija dolazi iz cijelog svijeta i da nije bilo lako doći do ovog uspjeha. Taj trenutni osjećaj euforije i zadovoljstva ostao nam je u sjećanju, i to nam je bila dodatna motivacija za daljnje napore.
Marta: Kada smo saznali da smo izabrani za sudjelovanje na Euromathu, bili smo ponosni jer je to bilo veliko priznanje za naš trud i rad. Svjesni smo koliko je konkurencija jaka i koliko se puno učenika prijavljuje, pa nam je ovaj uspjeh bio još značajniji. Ujedno, znali smo da nas očekuje novo iskustvo, puno izazova, ali i prilika za osobni i akademski rast. Biti dio tako velike i raznolike zajednice mladih matematičara iz cijelog svijeta zaista je nešto posebno.
Jeste li uopće očekivali ovako nešto ili je ovaj veliki rezultat bio ogromno iznenađenje za vas?
Gita: Iskreno, nismo u potpunosti očekivali ovakav rezultat, iako smo se nadali najboljem. Znali smo da je konkurencija jaka, a natjecanje međunarodno, pa nas je uspjeh iznenadio više nego što smo mislili da će biti. Osjećali smo da smo dali sve od sebe, ali nismo bili sigurni hoće li to biti dovoljno da prođemo na ovako prestižnu konferenciju. Kad smo čuli da smo među odabranima, to je bio trenutak kada smo shvatili da je sav naš trud i rad zaista imao smisla. To nas je motiviralo da nastavimo raditi i još više se posvetimo učenju i pripremama.
Dominik: Iskreno, ovaj rezultat nas je jako iznenadio, ali i usrećio! Znali smo da je konkurencija velika, pa smo bili presretni kad smo saznali da smo među odabranima. Bio je to trenutak ponosa i potvrda da se naš trud isplatio.
Koliko je trajala priprema za prezentaciju koju ste predstavljali u Thessalonikiju?
Gita: Pripreme za prezentaciju trajale su otprilike mjesec dana, iako nismo radili svaki dan. Na početku smo proveli nekoliko dana prikupljajući ideje i razmišljajući o temi, a zatim smo se posvetili razradi i organiziranju materijala. Iako nije bilo stalnog rada, u zadnjim tjednima priprema intenzivno smo vježbali kako bismo sve izveli besprijekorno. Važno je bilo i uvježbavati izlaganje kako bi sve bilo jasno i učinkovito.
Pretpostavljamo da ste imali tremu pred prezentaciju. Kakve su vam misli prolazile nekoliko trenutaka prije prezentacije?
Erika: Da, definitivno smo imali tremu, ali znali smo da smo se dobro pripremili i uvježbali izlaganje pa nam je bilo lakše. Najvažnije nam je bilo ostati pribran i fokusirati se na ono što želimo prenijeti publici, ali i biti što opušteniji dok to radimo. Kad smo stali pred publiku i žiri i krenuli s prvim rečenicama, sve je postalo lakše i brzo smo se riješili treme.
Dominik: Da, trema je bila prisutna, ali smo se dobro pripremili i vježbali čak i dok smo bili u hotelu u Grčkoj. Kad smo krenuli s prezentacijom, osjetili smo olakšanje jer je publika izgledala zainteresirano i prijateljski nastrojeno. To nam je ulilo povjerenje i pomoglo da se opustimo.
Jeste li bili u doticaju s učenicima iz drugih zemalja? Ako jeste, što vam je donijelo to iskustvo i imate li nekakvu anegdotu?
Da, upoznali smo neke učenike iz Grčke, posebno iz Soluna i Atene, ali smo imali veći doticaj s učenicima iz Hrvatske. Bilo je sjajno razmijeniti iskustva i vidjeti kako drugi pristupaju matematičkim problemima. Iako nismo imali puno vremena za duboke razgovore, bilo je inspirativno upoznati vršnjake koji dijele istu strast prema matematici.
Naravno, moramo vas upitati i o onome što ste vidjeli i doživjeli na ovome putovanju. Kako vam se svidjela Grčka? Također, pri povratku ste nakratko bili u Malti gdje ste morali presjedati pa nam recite i kako je bilo ondje?
Nika: Grčka nas je oduševila – Thessaloniki je predivan grad s bogatom poviješću, odličnom hranom i gostoljubivim ljudima. Osim same konferencije, uživali smo u istraživanju grada i upoznavanju grčke kulture. Pri povratku smo imali kratko presjedanje na Malti, što je bilo zanimljivo iskustvo. Iako smo tamo proveli samo nekoliko sati, uspjeli smo uhvatiti djelić atmosfere – toplo vrijeme, predivna arhitektura i potpuno drugačiji mediteranski ugođaj od onoga u Grčkoj. Bio je to lijep kraj našeg putovanja!
I za kraj… Biste li preporučili ostalim učenicima naše Gimnazije prijavu na ovu konferenciju?
Marta: Bez imalo sumnje, preporučili bismo svakom učeniku koji voli matematiku i istraživanje novih ideja da se prijavi! Ovo nije samo prilika za natjecanje, već i za upoznavanje novih ljudi, širenje znanja i razvijanje prezentacijskih vještina. Također, sudjelovanje na ovakvoj konferenciji donosi i nova poznanstva s vršnjacima iz različitih dijelova svijeta, što može biti vrlo korisno i motivirajuće. Ovakva iskustva pružaju uvid u to koliko je znanje moćno i kako se suradnjom mogu postići nevjerojatni rezultati. Uz to, boravak u drugoj zemlji, upoznavanje nove kulture i prilika da predstavljate svoju školu i državu na međunarodnoj razini samo su dodatni razlozi zašto se vrijedi prijaviti.
Erika: Da, svakako bismo preporučili prijavu. Sudjelovanje na konferenciji bilo je korisno iskustvo – naučili smo nešto novo, stekli iskustvo u prezentiranju i javnom nastupu i čuli zanimljive prezentacije drugih sudionika. To je sjajna prilika za istraživanje vlastitih interesa, razvijanje vještina i izlazak iz zone komfora. Svima koji razmišljaju o prijavi savjetovali bismo da se okušaju, jer može biti zanimljivo i korisno iskustvo.
Intervju pripremio: Filip Odobašić, 3.c
ZAHVALE
Na kraju nam ostaje zahvaliti svima onima koji su pomogli u osiguravanju materijalnih sredstava za putovanje u Grčku. Zahvaljujemo Požeško-slavonskoj županiji, našem osnivaču, koja i inače osigurava sredstava za odlaske učenika i mentora na natjecanje i smotre.
Posebne zahvale idu i donatorima koji su na naš poziv namjenski donirali sredstva za odlazak učenika u Grčku: Revizorskom društvu Ž.A.D. d.o.o, OPG-u Vinogradarstvo i podrumarstvo Mihalj, Hini, Davorinu Veiru, Spec. ord. dentalne medicine za oralnu kirurgiju Ivana Botički, dr. med., tvrtci Pivino d.o.o., Zdenku Čoliću, tvrtci Drežnjak d.o.o., Poliklinici sv. Ante d.o.o., Obrtu za trgovinu i usluge DABAR, vl. Ivan Papac, Marijanu Križanoviću, Filipu Štivičiću, Marijanu Nejašmiću, Slavenku Čuljku i Ivanu Svjetličiću.