15.3.2021. | 00:07
M.B.
Pregleda: 19734
Sat- vrijeme
(FOTO: M.B.)
Iako se već raspravljalo o tome hoće li se ukinuti pomicanje sata ili neće, u ovom trenutku važeća je odluka da ove godine sve države u Europskoj Uniji moraju odlučiti hoće li zadržati ljetno ili zimsko računanje vremena.
Važno je za napomenuti kako pomicanje sata nije zakonski regulirano niti u jednoj državi, no većina europskih država te Sjeverna Amerika dva puta godišnje pomiču sat, dok ovo pravilo ne vrijedi u ostatku svijeta.
Ljetno računanje vremena uvedeno je načelno zbog uštede energije tijekom ljeta, ali ono ima više nedostataka nego prednosti.
Kako se vremena mijenjaju i čovječanstvo napreduje u svim pogledima, ova ušteda energije više baš i nema smisla jer više nije toliko značajna kao u povijesti. Prvo predlaganje pomicanja sata bilo je 1784. godine od strane Benjamina Franklina samo zato što ga je frustriralo gubljenje dnevnog vremena po ljetu. Iako tada njegova ideja nije zaživjela, prihvaćena je u 20. stoljeću u Njemačkoj.
Karta svijeta- pomicanje sata
Na ovoj ilustraciji možete vidjeti koje države još uvijek pomiču sat, koje su prestale, a koje nikada ni nisu. Dakle, plavom bojom su označene države koje dva puta godišnje pomiču sat, crvenom bojom su prikazane države koju tu praksu nikada nisu koristile, dok narančasta boja označava zemlje koje su ukinule pomicanje sata.
Istraživanja su pokazala da pomicanje sata znatno utječe na naše zdravlje, a u SAD-u se čak poveća i broj prometnih nesreća u periodu od tjedan dana nakon pomicanja sata.
Ako vas zanima koje je točno vrijeme- to bi bilo zimsko računanje vremena. Razlog tome leži u činjenici da je tada sunce najviše na nebu u podne.
Iako ne bi čudilo da se Hrvatska odluči na ljetno računanje vremena, pošto je ipak turistička zemlja. U tom slučaju, najveći problem ljudima bit će ustajanje zimi po mraku.
Da zaključimo tekst s podsjetnikom da se sat pomiče zadnje nedjelje u ožujku, dakle 28.3. kada ćemo kazaljku sata s 2 sata ujutro pomaknuti sat vremena unaprijed, dakle na 3 sata.