21.10.2024. | 12:16
Udruga Humanum
Pregleda: 1420
Kampanja ’Za osmijeh starijih’
(FOTO: Ustupljene fotografije)
Čovjek, potaknut izazovima s kojima se svakodnevno nosi, često dovodi u pitanje ravnopravnost među članovima društva. Naime, ravnopravnost podrazumijeva jednaku zastupljenost članova društva u svim područjima javnog i privatnog života, jednak status, jednake mogućnosti za ostvarivanje svih prava kao i jednaku korist od ostvarenih rezultata. Definicija zvuči odlično, no, je li u praksi uvijek tako?
Današnje društvo živi ubrzanim načinom života zbog čega se naglasak često stavlja na prolazno i materijalno, dok se istinske vrijednosti zaboravljaju. Svakim se danom, u životu pojedinca, mijenjaju prioriteti; često se među prioritetima ne nalaze važne osobe – članovi obitelji, susjedi, prijatelji, a emocije gotovo ni ne postoje. Posljedica je svega toga zanemarenost starijih osoba u društvu, zanemarenost njihovih problema, želja i potreba. Upravo zbog toga, 1. listopada obilježava se Međunarodni dan starijih osoba, a na taj se dan posebno ističe važnost poboljšanja kvalitete njihovih života, kao i sprječavanja njihove marginalizacije u društvu.
Udruga za zaštitu i promicanje ljudskih prava Humanum već nekoliko godina, u partnerstvu s Općinom Jakšić, provodi projekt pod nazivom „Kutak za sretnije starenje“, a u sklopu se projekta održavaju aktivnosti poludnevnog boravka s članovima Matice umirovljenika iz Jakšića. Naime, projekt „Kutak za sretnije starenje IV“ financiran je sredstvima Ministarstva rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike, a sufinanciran je sredstvima Požeško-slavonske županije te Općine Jakšić. Psihologinja Udruge, Iva Grgić te voditeljica projekta Nikolina Grbavac s korisnicima su provele kampanju pod nazivom “Za osmijeh starijih“ te tako pokrenule priču o načinima sprječavanja nasilja nad starijim osobama. Korisnici su ih upoznali sa svakodnevnim problemima, a imali su mogućnost i pisanog i crtanog izražavanja.
Na pitanje „Kako pojedinac ili društvo može pomoći i zaustaviti nasilje nad starijim osobama?“, korisnici su imali višestruke prijedloge poput ukidanja ugovora o dosmrtnom uzdržavanju, obvezne i valjane edukacije za osobe koje rade sa starijim osobama, besplatne pravne pomoći i savjetovanja za starije osobe. Važno je napomenuti da su, u sklopu projekta, nekoliko puta održane upravo radionice o sklapanju ugovora o dosmrtnom uzdržavanju. Također, većina je korisnika istaknula važnost nadzora nad staračkim domovima u kojima, osim što su liste čekanja preduge, često nema dovoljno educiranih i zaposlenih osoba za rad i njegu starijih, u sobama je često više kreveta nego je propisano, a prostor unutar i izvan domova često zapušten i neuredan. Korisnici su istaknuli kako bi, u budućnosti, trebalo graditi domove koji bi bili specijalizirani za određene bolesti te tako u potpunosti prilagođeni potrebitima.
Činjenicu da su starije osobe zanemarene potvrđuju prijedlozi poput prilagodbe projekata, odnosno natječaja putem kojih lokalne zajednice omogućuju pomoć starijim osobama. Naime, korisnici tvrde da su brojne starije osobe kojima je prijeko potrebna pomoć u kući, zbog različitih nesporazuma ili nejasno definiranih pravila, ostale uskraćene za pomoć i asistenciju te zbog toga zahtijevaju jasniju i detaljniju provjeru dokumentacije i stvarnoga stanja na terenu. Nadalje, s obzirom na to da je digitalizacija uzela maha, i starijim su osobama potrebne edukacije o korištenju različitih e-usluga, edukcije o korištenju računala, mobitela, bankovnih kartica i slično. Brojni su stariji slabije pokretni zbog čega se odlučuju na e-narudžbe za zdravstvene preglede, međutim, korisnici ističu kompliciranost programa i aplikacija, kao i problem dugih lista čekanja na njima bitne preglede. S druge strane, ako se čak i ne odluče koristiti dostupnim portalima koji nude administrativne usluge, korisnici su istaknuli da se često, pri dolasku u različite ustanove, susreću s problemom neprilagođene dokumentacije, odnosno obrazaca koje je potrebno ispuniti. Naime, sitna slova te složenost obrazaca često otežavaju njima već složene i teške poslove i obveze.
Nedovoljna prometna povezanost malih mjesta sa središtem dugogodišnji je problem s kojim se naše društvo susreće, a kao jedan od većih problema, korisnici izdvajaju nedostupnost ustanova i usluga te
nedovoljno parkirnih mjesta. Naime, većina se institucija nalazi u centru grada, a s obzirom na njihovu slabu pokretljivost, teško je hodati do odredišta. Prema njihovu mišljenju, drugačija organizacija parkirališta bila bi od velike pomoći. Kada se govori o parkirnim mjestima, ističu da, na primjer, ljudi odlaze na pregled kod fizijatra jer im je kretanje otežano ili onemogućeno, a nedostatak parkirnih mjesta u blizini ordinacije dodatno otežava zdravstveni pregled.
Pri završetku razgovora, korisnici su naglasili da nisu sve starije osobe slabo pokretne ili u potpunosti nepokretne te da se i umirovljenici žele uključiti u svakodnevne društvene događaje, zbivanja i manifestacije. Umirovljenici iz Jakšića uistinu se mogu pohvaliti brojnim uspjesima na pjevačkim ili različitim sportskim natjecanjima na čemu im čestitamo te pohvaljujemo njihov rad, trud i zalaganje. Njihova je aktivnost dokaz da iskustvo starijih često može doprinijeti svakodnevici, ali i poslužiti kao uzoran primjer mlađim generacijama.
U nastavku, kao zaključak, priložene su fotografije uradaka korisnika na kojima se mogu pronaći poruke upućene svim članovima društva. Budite empatični, razboriti, vrijedni i dobri – naše malo nekome uistinu puno znači! Zajedno možemo stvoriti bolje prilike i omogućiti bolji društveni status starijih osoba!