Krnja 1 ŽNL., a takse veće 30%!?

FOTO: Franjo Memedović

13.7.2018. | 08:33 | Franjo Memedović
Pregleda: 5003

Za sada je sve poznato? 1. ŽNL Požeško-slavonska od iduće natjecateljske sezone brojat će jedanaest, 2. ŽNL imat će 10 , a 3. osam klubova. Bez obzira na to što nikada do sada 1. ŽNL nije imala manje članova i što je stanje i situacija u klubovima 2. i 3 ŽNL više nego neodrživo, sve to nije zabrinulo i zasmetalo čelnike ŽNS da donesu odluku o povećanju sudačkih taksi za 30/%. Nakon ove i ovakve odluke nameće se logično pitanje, i to tko zna po koji put, zbog koga i za koga amaterski nogometni klubovi postoje i za koga se nogomet igra? Zna li netko u ŽNS koliki je za klubove veliki trošak od 1500 kuna za podmirenje troškova službenog osoblja, sudaca i delegata, samo na jednoj utakmici, bez obzira na to što klubovima u najvećem dijelu ove troškove podmiruju jedinice lokalne uprave i samouprave, gradovi i općine. Ovdje treba napomenuti da se ova sredstva klubovima umanjuju od ukupnog iznosa sredstava koji gradovi i općine dodjeljuju klubovima za njihov rad i djelovanje, tako da to ispadne po onoj staroj, UDRI PO GLAVI, BIT ĆE I PO UŠIMA.

Zbog ovih i ovakvih odluka ne čudi odustajanje nogometaša Kaptola od kvalifikacija za viši stupanj natjecanja, kao i neprihvaćanje mogućnosti igranja u 1. ŽNL od strane ekipa Sulkovaca i Graničara iz Zagrađa, te potpuno gašenje nekih klubova. Istina da klubove ne ugrožavaju samo materijalne financijske neprilike, da tu ima puno problema i s pomanjkanjem igračkog kadra u svim kategorijama, kao i mnogih organizacijskih problema, ali financije su uvijek bile presudne za rješavanje svih tih problema. Kada bi neki samo znali kako je nekoga u nekoj maloj sredini teško privoljeti da bude predsjednik nogometnog kluba i da oformi neki svoj tim suradnika, nikada ne bi donosili odluke o povećanju troškova koji direktno ugrožavaju egzistenciju tih klubova. Nekada treba proći i šest mjeseci pa i godinu dana da bi neki klub dobio novo vodstvo, jer jednostavno više nema takvih zanesenjaka koji su voljni svoj novac i svoje slobodno vrijeme trošiti za neke koji za dva- tri sata nedjeljnog popodneva zarade 250 ili 300 kuna, i to svakog vikenda u sezoni. Možda bi dobro bilo, da zbog dobrobiti nogometnih klubova troškove službenih osoba na utakmicama snosi ŽNS, a da im recimo ne dijeli lopte? Dobro u savezu znaju da troškovi službenih osoba na nogometnoj utakmici nisu jedini troškovi klubova. Troškovi putovanja na gostujuće nogometne utakmice, nekada i negdje i do 100 kilometara, sportska oprema, održavanje sportskih objekata, komunalni režijski troškovi i još puno sitnih stavki s kojim na kraju proračun jednog skromnog kluba na godišnjoj razini dođe do preko 100 000 kuna, a da igrači jedva dobiju i popiju mineralnu vodu i čaj. Na koji način do tolikih sredstava doći? Veliki je to novac za jedan Drenovac, Badljevinu ili Bučje i samo je pitanje vremena i dana do kada će to tako moći ići.




Koga sve ovo brine? Nije primjetno da ikoga. Kada smo ne tako davno postavili pitanje jednom političaru s pleterničkog područja kako riješiti probleme opstanka seoskih nogometnih klubova i ostalih udruga te ostanka mladih u tim sredinama, onako kao iz rukava reče nam taj ,,vizionar", pa ako ti klubovi i udruge ne budu mogli opstati u Zagrađu i Sulkovcima, neka ta djeca i mladež dođu u Pleternicu, tamo se sa svim mogu baviti i tamo sve imaju. Zbog ovih i ovakvih razmišljanja ne čudi onda ni odluka o povećanju sudačke takse za 30%, jer će ih u Požegi i Pleternici, a možda i u Kutjevu i Velikoj, i moći plaćati, a u Gradcu, Bučju i Zagrađu neka na nogometnim igralištima raste kukuruz i šikara. Tako su neki u prošlosti razmišljali i o rukometu, pa sad znamo i vidimo gdje nam je ovaj sport danas na razini županije. Govori se i piše o revitalizaciji rukometa u Požeštini, ali čini se da od toga brašna pite neće biti. Pala knjiga na dva slova, Požega i Lipik, a nekada je i Pleternica imala dobar rukometni klub, a cijela ondašnja općina Požega i te kako dobru i jaku ligu. Nekad bilo sad se spominjalo. Po svemu sudeći ni nogometu na području Županije požeško-slavonske ne piše se bolja sudbina i sjajna budućnost ako se o njemu na ovakav način nastavi razmišljati i brigu voditi. Neće biti dobro ako jednoga dana i on ostane u uspomenama i u pamćenju kod nekih kroničara i nostalgičara.




VIŠE NA TEMU:
SPORT
NOGOMET
TAKSE
ŽUPANIJA
ŽNL

Samo registrirani članovi mogu ocjenjivati i komentirati članke. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje. Ako jeste registrirani, prijavite se ovdje.

ANKETA
Podržavate li porez na nekretnine?
Kliknite na opciju za koju želite glasati.
Oglašavajte se na 034 portalu jer:
više od 300.000 korisnika mjesečno
više od 2 milijuna otvaranja stranica svakog mjeseca
Pročitaj više

IMPRESSUMUVJETI KORIŠTENJAPRAVILA PRIVATNOSTI