FOTO: Compas.com.hr
Svake godine 21. veljače obilježava se Međunarodni dan materinskoga jezika, s ciljem podizanja svijesti o važnosti očuvanja jezične raznolikosti i kulturnog identiteta. Ovu inicijativu pokrenuo je UNESCO 1999. godine, prepoznajući jezik kao ključni element identiteta i sredstvo komunikacije koje povezuje ljude unutar zajednica i između kultura. Od tada se diljem svijeta organiziraju brojne aktivnosti, radionice i događaji koji potiču zaštitu i promicanje materinskih jezika.
Materinski jezik nije samo sredstvo izražavanja, već i temelj kulturne baštine svake zajednice. Kroz jezik se prenose tradicije, povijest i vrijednosti, a njegovo očuvanje doprinosi jačanju identiteta i međugeneracijskoj povezanosti. Nažalost, mnogi jezici diljem svijeta nestaju zbog globalizacije i dominacije većih jezika. Stoga je UNESCO-ova inicijativa ključna u borbi za očuvanje jezične raznolikosti.
Hrvatski jezik zauzima značajno mjesto u europskom i svjetskom kontekstu. Kao službeni jezik Republike Hrvatske i jedan od jezika Europske unije, hrvatski se govori ne samo u Hrvatskoj, već i u dijelovima susjednih zemalja te među iseljenicima širom svijeta. Njegova bogata povijest i raznovrsnost dijalekata svjedoče o dinamičnom razvoju i dugoj tradiciji.
U Hrvatskoj se provode različite inicijative usmjerene na očuvanje i promicanje materinskog jezika. Brojne udruge, institucije i kulturne organizacije rade na projektima koji potiču njegovanje hrvatskog jezika i kulture. Hrvatsko filološko društvo, primjerice, organizira različite jezične projekte, dok Hrvatska matica iseljenika provodi tečajeve hrvatskog jezika za dijasporu. Institut za hrvatski jezik i jezikoslovlje aktivno prati stanje jezika, izrađuje pravopisna pravila i provodi istraživanja koja doprinose standardizaciji i razvoju hrvatskog jezika.
Obilježavanje Međunarodnog dana materinskoga jezika podsjeća nas na važnost zaštite jezika u vremenu ubrzanih globalnih promjena. Kroz obrazovni sustav, kulturne manifestacije i poticanje uporabe materinskog jezika u svakodnevnom životu, možemo pridonijeti očuvanju naše jezične i kulturne baštine. Promicanje i zaštita hrvatskog jezika ključno je za očuvanje nacionalnog identiteta, a samim time i bogatstva cjelokupne svjetske jezične raznolikosti.