Na više lokacija postavljeno 17 novih kamera
(FOTO: Compas.com.hr)
Grad Lipik nastavlja s ulaganjem u sigurnost svojih građana i posjetitelja. U sklopu projekta „Razvoj pametnih i održivih rješenja“, Lipik je nabavio 17 novih kamera za video nadzor koje su postavljene na sljedećim lokacijama diljem grada: Križanju Slavonske i Ulice Marije Terezije (plava fontana) – 1 kamera; Trgu hrvatskih branitelja (spomenici i fontana) – 2 kamere; Trgu kralja Tomislava (križanje Ulice Marije Terezije i Ante Starčevića) – 2 kamere; Dječjem igralištu u Vukovarskoj aveniji – 1 kamera; Dječjem igralištu u Ulici Marije Terezije – 2 kamere; Teniskim terenima u Sportskom centru Lipik (Ulici hrvatske mladeži) – 2 kamere; Poduzetničkom inkubatoru Lipik – poslovna zgrada u Ulici Ivana Mažuranića (Poduzetnička zona Lipik II) – 4 kamere te Reciklažnom dvorištu u Ulici Ivana Mažuranića – 2 kamere.
Zbog nadzora pristupanja snimaču, u zgradu gradske uprave (Marije Terezije 27) postavljena je jedna kamera.
Cilj ovog projekta, navode u Gradu, jest povećati sigurnost u prometu i smanjiti broj prometnih nesreća, oštećenja prometnica i drugih incidenata. Kamere će omogućiti:
Praćenje stanja u prometuIdentifikaciju vozila i osoba u slučaju prometnih prekršaja ili nezgodaSprječavanje provala i krađaPovećanje osjećaja sigurnosti građana
Snimke s kamera bit će dostupne nadležnim službama (policija, komunalni redari) i koristit će se isključivo u svrhu osiguranja sigurnosti i provođenja zakona. Grad Lipik će osigurati da se podaci koriste u skladu s propisima o zaštiti osobnih podataka.
U sklopu projekta provest će se edukacija djelatnika gradske uprave i nadležnih službi o korištenju sustava video nadzora.
Postavljanjem kamera za video nadzor, Lipik pokazuje predanost stvaranju sigurnijeg okruženja za svoje građane i posjetitelje. Ovaj projekt jedno je od tri područja projekta čije ukupne prihvatljive troškove 80% sufinancira Fond za zaštitu okoliša i održivi razvoj nastavno na uspješnu prijavu na Javni natječaj za poticanje razvoja pametnih i održivih rješenja i usluga (EnU-3/23).
Ukupna vrijednost projekta je 19.516,63 eura. Učešće Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost je 80 posto prihvatljivih troškova, odnosno 14.673,30 eura, dok je ostatak osiguran iz gradskog proračuna.