7.3.2018. | 16:27
Mladen Mirković
Pregleda: 3900
FOTO: M.M.
Članovi HPD Sokolovac Požega u pješačkoj zoni grada danas su promovirali planinarenje i rad društva u prigodi Međunarodnog dana planinara.
"Danas obilježavamo Međunarodni dan planinara, kao osoba, kao jedinka, a u prosincu obilježavamo Međunarodni dan planina. Želimo naše sugrađane upoznati i pozvati da nam se pridruže u planinarenju, da razvijaju svoje tjelesno i psihičko zdravlje, jer planinarenje nije samo besciljno lutanje po planinama i osvajanje vrhova. Na planinama i tako ostajemo samo kratko i što prije krećemo dolje, a planinarenje je i označavanje planinarskih putova, održavanje planinarskih objekata, širenje ekološke svijesti i potrebi zaštite prirode.
Planinarenje je i druženje pa pozivamo građane da nam se pridruže, da promijene svoj stil života koji nas sve više veže za računalo i tipkanje po mobitelima, a planinari iz HPD "Sokolovac" Požega su među prvima počeli obilježavati dan planinara i sada nam se već pridružuje više društava u Slavoniji." - rekao je Predrag Livak
Planinarenje nije besciljno lutanje po brdima i osvajanje već osvojenih vrhova s kojih ćemo ionako ubrzo morati sići…..planinarstvo je način i stil života….
Planinar je zaštitnik planinske prirode i okoline
čuvarkulturno-povijesnih i prirodnih spomenika u planinama,
sudionikizleta, pohoda,taborovanja
planinarskihnatjecanja i planinarskih manifestacija
sudioniku izgradnji, obilježavanju, čuvanju i održavanju planinarskih staza i putova,
promicatelj planinarstva kod mladih i građana,
njegovatelj planinarske etike
Međunarodni dan planinara - istinskih ljubitelja prirode - 07.03.2018. Požega
Malo je onih koji znaju da se 7. ožujka obilježava Međunarodni dan planinara. I ovim danom, kao brojnim drugima poput Međunarodnog dana planina (11. prosinca), želi se ukazati na potrebu zaštite osjetljivih planinskih eko-sustava, ali i unaprjeđenja života ljudi u planinskim zajednicama.
Kao i oceani i vlažne šume, planine su nužne za život, zauzimaju oko petinu svjetskog kopnenog područja i osnovni su životni oslonac čak desetini ljudske populacije. Sadrže bogate resurse pitke vode, energije i biološke raznolikosti.
Masovniji planinarski pokret nastao je u 19. stoljeću, a prvi planinarski pothvati razumijevali su isključivo kretanje prirodom, za razliku od današnjih širokih aktivnosti koje se protežu od planinarstva i alpinizma do speleologije i orijentacije u prirodi.
Planinarenje je na prvom mjestu način i stil života, a nakon toga i niz aktivnosti. Osnovni motivi za planinarenje jesu čovjekova želja za vječnim kretanjem, upoznavanjem prirode, prostora i novih ljudi, osvajanjem novih vrhunaca, potreba za ravnotežom i zadovoljstvom.
Istinski ljubitelji planina cilj i sadržaj planinarenja vide u užitku, spajajući time fizički i duhovni rast.