Održan tematski stručni skup ’Budućnost bez nasilja’

FOTO: Udruga Humanum

28.4.2023. | 12:42 | Udruga Humanum
Pregleda: 2228

Danas je održan tematski stručn skup "Budućnost bez nasilja" u središtu kojega je jedan od najčešćih oblika kršenja ljudskih prava – problem nasilja nad ženama i djevojčicama s naglaskom nad ženama i djevojčicama s invaliditetom. Tematski stručni skup održan je u prostorijama Hrvatskog zavoda za socijalni rad, Županijska služba PSŽ s početkom u 11:00 sati. Udruga Humanum s partnerskim je organizacijama prepoznala veličinu navedenog društvenog problema te od prošle godine provodi jednogodišnji projekt pod nazivom „Podržane, snažne i informirane – budućnost bez nasilja!“. Projekt je podržan sredstvima Fonda za aktivno građanstvo, točnije sredstvima Islanda, Lihtenštajna i Norveške u okviru EGP grantova.



Aktivnosti projekta „Podržane, snažne i informirane – budućnost bez nasilja!“ usmjerene su na identifikaciju faktora koji doprinose ranjivosti žrtve te na utvrđivanje učestalosti nasilja nad ženama u riziku. Također, svrha je svih projektnih aktivnosti usmjerena na osiguravanje uvjeta za djelotvoran rad s korisnicama, kao i na unaprjeđenje zaštite žena, pomoći žrtvama te osvješćivanje šire javnosti o problemu nasilja nad ženama.Velik doprinos u provedbi projekta ostvarili su dragi nam partneri, a riječ je oHrvatskom zavodu za socijalni rad, Županijska služba PSŽ,Društvu Crvenog križa Požeško-slavonske županije, odnosno Sigurnoj kući za žene žrtve nasilja te Društvu multiple skleroze Požeško-slavonske županije. Naši su partneri svojim djelatnicima, osobnim asistentima, ali i svojim korisnicama omogućili sudjelovanje u projektnim aktivnostima, a sve s ciljem informiranja i osnaživanja žena žrtava nasilja. Osim toga, u okviru projekta osnovana je i neformalna inicijativa Podržane, snažne i informirane – budućnost bez nasilja! – Humanimir.





Zahvaljujemo se našim predavačima: gospođi Mirjani Jugović v.d. voditeljici Obiteljskog centra Područne službe Požeško-slavonske te voditeljici Županijskog tima za sprječavanje i borbu protiv nasilja nad ženama i nasilja u obitelji Požeško-slavonske županije koja je održala predavanje o Protokolu o postupanju u slučaju nasilja u obitelji; predstavnicama Centra za podršku i razvoj civilnog društva DELFIN, Pakrac čije izlaganje nosi naziv Mreža podrške i suradnje za žrtve i svjedoke kaznenih djela; predstavnicima Društva Crvenog križa Požeško-slavonske županije, odnosno predstavnici Sigurne kuće za žene žrtve nasilja koji su predstavili svoj rad, projekt Sigurno mjesto i podijelili svoja iskustva te predstavnicama inicijative Humanimir koje su održale predavanja na teme nasilja nad ženama te seksizmu i objektifikaciji žena u medijima kao i problemu nasilja nad ženama s invaliditetom. Također, zahvaljujemo se svima na dolasku i sudjelovanju u aktivnostima projekta.



Nakon predavanja odžana je sekcija pitanja, rasprave i odgovora čije zaključke donosimo u nastavku:Potrebno je :1. Razviti praktičnije i brže mehanizme međuresorne suradnje s naglaskom na pravodobnu razmjenu informacija obrazovnih ustanova, zavoda za socijalnu skrb, policije te zdravstvenih ustanova2. Ojačati vladina tijela za sprječavanje i odgovor na nasilje na uključiv način.3. Dizajnirati uključive i dostupne usluge i programe koji štite žene i djevojčice od nasilja, uključujući zdravstvene usluge, policijske postaje, skloništa i sudove za žene i djevojčice s invaliditetom.4. Uložiti u osnaživanje žena i djevojaka s invaliditetom da znaju svoja pravna, seksualna i reproduktivna prava i kako se zaštititi.5. Poboljšati dostupnost podataka o različitim oblicima nasilja koje doživljavaju žene i djevojke s invaliditetom u različitim dijelovima svijeta.6. Ulagati u intervencije utemeljene na dokazima koje mogu pokazati smanjenu učestalost nasilja i napraviti održivu promjenu u životima žena i djevojaka s invaliditetom.7. Aktivno i ciljano uključiti nasilje nad ženama i djevojkama s invaliditetom u razvojne projekte.8. Raditi na podizanju svijesti građana i djelatnika ustanova na obvezu prijavljivanja obiteljskog nasilja.9. Stvoriti pravni oblik koji obvezuje počinitelje nasilja na sudjelovanje u rehabilitacijskim i psihosocijalnim tretmanima.

Nasilje općenito, ali posebno nasilje nad ženama i djevojčicama velik je društveni problem koji se, nažalost, iz različitih razloga, ne prijavljuje dovoljno te ga je, u skladu s tim, nemoguće iskorijeniti. Oduvijek su nas učili da je nužno prepoznati nasilje, ne šutjeti, pomoći i podržati slabije, no nismo uvijek u mogućnosti tako djelovati. Naime, lakše je poistovjetiti se s moćnijima, nego suosjećati sa slabijima.



Često je ljudima teško ostvariti empatiju sa žrtvom, takva je empatija naporna i motivira na društveno djelovanje koje nisu u mogućnosti ostvariti. Ako nije u mogućnosti spriječiti loše djelovanje, u ovom slučaju nasilje, velik se broj ljudi osjeća loše i nemoćno, a takvi osjećaji nisu poželjni. Važno je znati da, iako sami ne možemo puno, možemo zajedno. Međutim, nije dovoljno samo reagirati. Žrtve nasilja imaju pravo na zdravu budućnost i dostojanstven nastavak života, a zadatak je institucija i šire javnosti pružanje uvjeta koji će to i omogućiti.



Na kraju, pozivamo vas da i dalje, zajedničkim snagama, budemo oni koji će ukazivati na društvene probleme i poticati javnost na empatiju i suosjećanje. Podržimo žrtve nasilja i zajedno ih osnažimo!































Samo registrirani članovi mogu ocjenjivati i komentirati članke. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje. Ako jeste registrirani, prijavite se ovdje.

ANKETA
Podržavate li porez na nekretnine?
Kliknite na opciju za koju želite glasati.
Oglašavajte se na 034 portalu jer:
više od 300.000 korisnika mjesečno
više od 2 milijuna otvaranja stranica svakog mjeseca
Pročitaj više

IMPRESSUMUVJETI KORIŠTENJAPRAVILA PRIVATNOSTI