08.10.2012.
Mario Nakić
Pregleda: 16076
Istraživanje u Kaptolu
(FOTO: Dušan Mirković/PIXSELL)
"Sredinom šestog stoljeća prije Krista na širokom području Panonije, odnosno između Alpa i Dunava naglo prestaje ukopavanje pod monumentalne grobne humke s mnoštvom bogatih priloga pa se smatralo da je riječ o slomu halštatske kulture u ovom dijelu Europe zbog najezde skitskih ratničkih skupina. Smatralo se da intenzivniji kulturni razvoj u ovom prostoru ponovno počinje tek tijekom punog razvoja keltske, odnosno latenske kulture, gotovo tri stoljeća kasnije. Iako u Kaptolu doista nema mlađih tumula, na utvrđenom naselju je situacija potpuno drukčija! Nalazimo izuzetno bogate stambene slojeve koji pripadaju najranije kasnom šestom stoljeću (dakle vremenu kada tumula više nema) i koji upućuju na izuzetno bogatu zajednicu koja upravlja ovim prostorom", stoji u priopćenju koje potpisuje dr. sc. Hrvoje Potrebica, predsjednik Centra za prapovijesna istraživanja i voditelj arheološkog istraživanja u Kaptolu.
- Čini se da smo ove godine uspjeli i identificirati barem jedan stambeni objekt iz tog razdoblja. Na samom bedemu nalazimo i tragove kuća iz ranijih razdoblja latenske, odnosno keltske kulture koji upućuju da je na ovom prostoru život kontinuirano trajao i u vrijeme kada ga drugdje nema! Pri tome čini se da je riječ o izuzetno bogatoj zajednici koja ne zaostaje za onom koja je gradila tumule i vjerojatno je riječ o kontinuiranom razvoju koji čini se možemo pratiti i u kasnije vrijeme. Ukoliko bismo potpuno neočekivane latenske nalaze mogli uklopiti u taj slijed neprekinutog kulturnog razvoja, to bi imalo implikacije na sliku razvoja željeznog doba Europe u cjelini! Kaptolsko naselje time bi dobilo status jednog od najznačajnijih nalazišta za razumijevanje tog ključnog tranzicijskog razdoblja u kulturnoj povijesti Europe - objašnjava Potrebica.
- Da smo na dobrom putu pokazuje i najnoviji pronalazak fragmenta jedne rane latenske brončane narukvice u nasipu halštatskog tumula čije je istraživanje započelo ove godine. Čini se da nas prava uzbuđenja na željeznodobnom naselju iznad Kaptola tek očekuju u sljedećim sezonama.
Osnovnu financijsku potporu ovim istraživanjima pružilo je Ministarstvo kulture, a uključili su se Grad Požega i Općina Kaptol. U istraživanjima su sudjelovali i studenti s Odsjeka za arheologiju Filozofskog fakulteta u Zagrebu u sklopu redovite terenske nastave. Istraživanja se nastavljaju.