11.01.2013.
Domagoj Katić
Pregleda: 10292
Učenici Osnovne škole A. Kanižlića
(FOTO: Domagoj Katić)
Kako bi odmaknuli klince od računala, Facebooka i vremena provedenog u kući učiteljica Irena Topalušić je u Osnovnoj školi Antuna Kanižlića u Požegi realizirala ideju Miroslava Berića, roditelja učenika iz njezina razreda. Učenici su tako danas započeli s izradom kućica i hranilica za ptice, ali i origami ptičica kojima će ukrasiti školske hodnike.
- Želja nam je da učenici upoznaju ptice našeg kraja i da nauče o njima, gdje se hrane, kako im možemo pomoći te naravno da djeca što više vremena provedu u prirodi. Projekt ima nekoliko radionica, ja vodim glazbenu radionicu gdje pjevamo i igramo igre koje su vezane za ptice. Tu su još i origami radionica, graditeljska, literarna te radionica biologije-kemije gdje učenici analiziraju sastav jajeta, kemijski sastav njihove hrane, ali rade i hranilice za ptice - pojašnjava Irena Topalušić, voditeljica projekta.
Jedna od marljivih učenica koje vrijedno rade u graditeljskoj radionici je Ivana Blažević koju smo upitali je li probala bušiti rupe.
- Nisam probala bušiti, to dečki rade, a meni to nije zanimljivo. Volim bojati i to mi je baš super - kaže Ivana, a njezin kolega Filip Čolić iz 8.b razreda koji je zadužen za izradu kućica kaže kako ih uz bušenje i lijepi te dodaje kako mu to baš dobro ide.
Origami ekipa je pravila ždralove, ptice i skloništa od papira. Elvira Baričevac, voditeljica radionice kaže kako je tehnika zahtjevna, ali dodaje kako su učenici radili jednostavnije oblike.
- učiteljica nam je pokazivala modele i kod kuće ću pokušati ove teže napraviti. Svi smo u početku bili skeptični, ali smo također jako zainteresirani - kaže Nia Novak, učenica 8. razreda koja se je danas upoznala s origamijem.
Kako bi ptice u kućicama imale mjesto za jelo pobrinula se ekipa biologije i kemije. - Učiteljica nam je dala ogledne primjerke, ali možemo biti jako kreativni i jako mi se sviđa što smo napravili - navodi Anja Hart, također iz 8. razreda, a njihova voditeljica Danijela Stanić potvrđuje kako učenici pršte idejama za hranilice te da će ukupno biti 10-ak hranilica.