6.9.2024. | 20:13
Redakcija 034
Pregleda: 7962
Opća županijska bolnica Požega mijenja naziv?!?
(FOTO: 034 portal)
Osnivač Opće županijske bolnice Požega od 1. siječnja 2024. godine prestala je biti Požeško-slavonska županija te je pripojena Republici Hrvatskoj.
U ponedjeljak, 2. rujna poslali smo novinarski upit u Opću županijsku bolnicu s pitanjima “Je li točno da Opća županijska bolnica Požega mora mijenjati naziv? Ako je točno, tko od OŽB Požega to traži, na temelju koje Odluke?”
Već u utorak zaprimili smo odgovor koji prenosimo u cijelosti.
“Danom 01. siječnja 2024. godine, a sukladno Izmjenama i dopunama Zakona o zdravstvenoj zaštiti (“Narodne novine” broj 33/23) jedinice područne (regionalne) samouprave, prestale su biti osnivači općih bolnica, a osnivačka prava su prenesena na Republiku Hrvatsku. Slijedom navedenoga, a vezano za Vaš upit oko promjene naziva ustanove, daljnje upute vezano uz isto čekamo od strane Ministarstva zdravstva Republike Hrvatske.”
034 portal odlučio je provesti anketu na uzorku od 1500 ispitanika s pitanjem:”Koji bi novi naziv trebala nositi bolnica u Požegi?” Kao ponuđene odgovore stavili smo “OB Požega “dr. Artur Horvat”, OB Požega “dr. Tomislav Vuković”, OB Požega “dr. Mijo Zembeli”, OB Požega “dr. Željko Glavić” te nešto peto.
Kirurg dr. Artur Horvat 1933.g. imenovan je upraviteljem bolnice. Njegov dolazak u Požegu obilježava stvaranje kakvih takvih uvjeta za rad u bolnici gdje se uređuje prostorija za operacijsku salu i nekoliko soba za bolesnike. Već u siječnju 1934. godine dr.Horvat obavlja prvu operaciju u Požegi. Novu Banovinsku bolnicu na današnjoj lokaciji Požega je dobila 15. srpnja 1936. godine. Bolnica je imala 80 kreveta s odjelima za kirurgiju, ginekologiju i internu medicinu.
Dr. Mijo Zambeli 1945.g. imenovan je za ravnatelja bolnice koji je kao liječnik radio već od 1938.g. u bolnici vodeći poslove internog, zaraznog i odjela za tuberkulozu. Bolnica se nakon ratnog pustošenja postupno obnavlja a dr.Zambelli kao jedini liječnik obavlja sve hitne operacije.
Dr. Tomislav Vuković je ravnatelj ustanove od 1972. godine koji se suočio s problemom nedostatka prostora koji je uvelike utjecao i na rad zdravstvenog osoblja. Godine 1978.g. započinje gradnja novog bolničkog objekta sa svom infrastrukturom za cijelu bolnicu. Gradnja je trajala do 1981.g. Novi objekt na 4 kata je skladno uklopljen sa starim bolničkim objektima i povezan u funkcionalnu cjelinu. 12.rujna 1981. g. bilo je svečano otvorenje. To je bio uvod u jednu novu epohu požeškog zdravstva.To nisu bili samo bolji uvjeti za rad zdravstvenog osoblja već su se stekli uvjeti i za mogućnosti uvođenja raznih suvremenih medicinskih tehnologija.
Dr. sc. Željko Glavić u listopadu 1990.g. izabran je za ravnatelja, koji pristupa novoj organizaciji rada. Smanjuje se broj bolničkih kreveta, suvremenijom tehnologijom ubrzava se protok pacijenata te skraćuje zadržavanje u bolnici, oblikuje se 5 medicinskih djelatnosti. To su: Služba za kirurške djelatnosti, Služba za interne bolesti, Služba za dijagnostiku, Služba za ginekologiju i perinatologiju, Služba za dječje bolesti. Nadolazeći rat je malo usporio promjene koje su se planirale a s ciljem smanjenja bolničkih troškova te većom suradnjom među srodnim strukama. Tijekom rata radilo se u podrumskim prostorijama, dežurstva su bila pojačana a broj pacijenata smanjen na najmanji mogući broj. Tijekom 1994.g. obavljaju se pripreme za razdvajanje bolnice od Doma zdravlja. Bolnica postaje samostalna ustanova (Opća županijska bolnica), a izvanbolnička služba ustrojava se u Dom zdravlja.
U bolnici se nastoji unaprijediti stručni rad te se potiču edukacije u svim strukama. Nabavlja se velik broj novih dijagnostičkih uređaja. Također, 1994.g.osnovana je i medicinska knjižnica s namjerom da potakne stručni i znanstveni rad djelatnika te da bude čvrst oslonac u procesu cjeloživotnog obrazovanja. Tijekom narednih godina bolnica se prostorno, kadrovski i tehnološki razvijala do sadašnje organizacijske strukture
(34 medicinska odjela) moderne bolnice.
Po završetku ankete upoznat ćemo javnost s rezultatima.