24.7.2018. | 09:11
Dragutin Kovačević
Pregleda: 4106
Pomrčina Mjeseca
(FOTO: google)
Za promatranje pomrčine Mjeseca 27. srpnja 2018. (petak) školska zvjezdarnica Gimnazije Požega bit će otvorena za učenike, roditelje i ostalo zainteresirano građanstvo u vremenu od 20,15 h do 00,00 h.
Iz naših krajeva moglo bi se 27. srpnja 2018. (petak) promatrati pomrčinu Mjeseca (ako meteorološki uvjeti budu dobri). Cijeli tok pomrčine Mjeseca nije vidljiv iz naših krajeva, ali je vidljiv središnji i završetak pomrčine.
Do pomrčine Mjeseca dolazi kada Mjesec prolazi kroz Zemljinu sjenu, što se može dogoditi samo u fazi uštapa. Zemljina sjena je stožasta i usmjerena je na suprotnu stranu od Sunca. Mjesečeve pomrčine mogu biti potpune ili djelomične ovisno o tome da li nam je cijeli ili dio Mjesečevog diska u sjeni. Do pomrčine Mjeseca ne dolazi za svakog uštapa jer Mjesečeva staza oko Zemlje i Zemljina oko Sunca nisu u istoj ravnini već te ravnine zatvaraju kut od 5 stupnjeva. Barem dva puta na godinu Sunce, Zemlja i Mjesec poredaju se na pravcu pri čemu je Zemlja u sredini. Mjesec tada prolazi Zemljinom sjenom. Za svih ostalih uštapa Mjesec prolazi iznad ili ispod Zemljine sjene.
Za vrijeme potpune pomrčine Mjeseca on poprima crvenkastu boju. To je posljedica loma svjetlosti u Zemljinoj atmosferi.
Pomrčinu Mjeseca se može promatrati i bez ikakvih instrumenata, a optički instrumenti mogu pomoći.
Djelomična pomrčina Mjeseca počinje u 20,24 h, otprilike u vrijeme kad izlazi Mjesec. Potpuna pomrčina počinje u 21,30 h i traje do 23,13 h (maksimum je u 22,22 h). Djelomična pomrčina završava u 0,20 h.
Dodatna atrakcija je perihelna opozicija Marsa istoga dana. Mars će se nalaziti prividno blizu Mjeseca. Možda se zapazi i koji meteor iz meteorskog potoka Delta Aquaridi.
Dugoročna vremenska prognoza za 27.07.2018. , za Požegu, predviđa oblačno vrijeme sa slabom kišom. U takvom slučaju ne bismo mogli promatrati pomrčinu Mjeseca. Nadajmo se da dugoročna prognoza nije točna.
Ako vremenski uvjeti budu dobri dođite u Gimnaziju Požega promatrati pomrčinu Mjeseca kroz školski teleskop.
Dragutin Kovačević, prof.