23.2.2022. | 14:19
Kristina Šimić
Pregleda: 6846
FOTO: Ustupljene fotografije
Nakon što je popularna gastronomska manifestacija Fišijada u parku kraj Orljave otkazana, nezadovoljstvo građana na rad Turističke zajednice Grada Požege više se nije moglo ni skriti. Dirnuti u dugogodišnju tradiciju koja je u Zvečevačkom parku okupljala sve generacije Požežana postalo je okidač za razne kuloarske priče pa su sve glasnija postala prozivanja za nerad i nemar pod krinkom korone. Fijasko zvan Advent u Požegi kojeg su zasjenile sve općine u okolici bio je uvertira u otkaz koji će sama dati prva žena požeškog turizma Silvija Podoljak.
Požega kao grad bogate povijesti i tradicije ne treba izmišljati nove sadržaje, nego samo udahnuti novi život starim manifestacijam. Iako se u posljednje vrijeme potiho špekulira o mnogim imenima koja bi željeli sjesti u vruću stolicu direktora Turističke zajednice Grada Požege pitanje je tko ima dovoljno iskustva, entuzijazma i samoinicijative za prijeko potrebni korak naprijed. Kao najzvučnije ime, iza kojeg stoje rad i rezultati u većini kulturno-društvenih manifestacija zasigurno je ime bivšeg direktora Turističke zajednice Grada Požege Brune Horvata.
Bruno Horvat obnašao je dužnost predsjednika Turističke zajednice Grada Požege u razdoblju od pet i pol godina te dužnost zamjenika predsjednika Turističke zajednice Požeško-slavonske županije u trajanju od dvije godine. Također, u jednom mandatu bio je i u saboru Hrvatske turističke zajednice. Od početka 2011. godine obnašao je dužnost direktora Turističkog ureda Turističke zajednice Grada Požege sve do kraja 2013.
Turistička zajednica Grada Požege bila je organizator ili suorganizator gotovo svih važnih događanja u gradu: Vincelovo, Maškare, Grgurevo, Požega zdravi grad, Kulenijada, Ivanjski krijes, Požeško kulturno ljeto, Fišijada, Natječaj za najljepši izlog povodom festivala «Zlatne žice Slavonije», Svjetski dan turizma, Kestenijada, Martinje te brojne druge manifestacije. Uz vlastitu organizaciju financijski i logistički pod vodstvom Brune Horvata pomagali su brojne udruge te ostale turističke subjekte koji su se bavili direktno ili indirektno turizmom.
Neke od značajnijih događaja koje je Bruno Horvat organizirao i inicirao kao direktor TZ Grada Požege su bile "MAŠKARE" koje se održavaju u Požegi od devedesetih godina, a okupljale su različitu populaciju. U pokladnoj povorci sudjelovalo je oko 1000 kostimiranih maškara a uz povorku i primopredaju ključeva program se odvijao u Sportskoj dvorani "Grabrik".
Dan Grada Požege Grgurevo (12. ožujka) obilježava se i dan pobjede i oslobođenje Požege od turske vlasti. Proslava se održavala u nekoliko dana (promocije, izložbe, predstave), smotre povijesnih postrojbi na otvorenom i proslava u požeškim vinogradima pucanjem iz topova mužara uz kulturno umjetnički program i gastro ponudu kod kapelice Sv. Vida na Požeškoj gori.
Osobno je bio inicijator "Požeškog kotlića" natjecanje u pripremanju slavonskog čobanca koje se održava u Parku kraj Orljave. To je još jedna u nizu velikih gastro manifestacija koje organizira Turistička zajednica Grada Požege ,a koja je naslonjena na bogatu gastro ponudu Požeštine s temom slavonskog čobanca te ostalih mesnih proizvoda koji se proizvode u našemu kraju.
Uz nekolicinu entuzijasta Bruno Horvat bio je i pokretač manifestacije "POŽEŠKO KULTURNO LJETO" ovu manifestaciju činilo je pregršt kulturno zabavnih i sportskih sadržaja (kazališne predstave, rock i jazz koncerti, koncerti tamburaške glazbe, ljetna sportska zabavna natjecanja, večeri poezije, izložbe slika i fotografija koje su se održavale na raznim lokacijama u gradu (gradski bazen, gradsko kazalište, šetališna zona, ljetne terase).
Najstarija gastro manifestacija u Slavoniji "KULENIJADA" natjecanje privatnih proizvođača slavonskog kulena održavalo se u lipnju mjesecu. Sredinom lipnja prijavljeni kulenari donosili su uzorke na ocjenjivanje stručnoj komisiji. Poslije toga se organizirala degustacija kulena za građanstvo te završna večer s dodjelom nagrada i proglašenjem najboljih uz zabavni tamburaški program.
U nekim minulim vremenima najposjećenija manifestacija je bila "FIŠIJADA" natjecanje u pripremanju ribljeg paprikaša po slavonskoj recepturi. Održavala se petkom u dane Požeškog festivala u gradskom parku kod Orljave. Uz natjecanje (cca 60 sudionika) u parku je organiziran cjelodnevni zabavni program (nastup tamburaša, nagradne igre za goste, izbor najuređenijeg natjecateljskog mjesta, natjecanje u hvatanju šarana rukama u bazenu u centralnom prostoru parka.
Najpoznatija jesenska manifestacija je bila "KESTENIJADA" jesenski zabavni program uz nastup djece dječjih vrtića, osnovnih škola raznih zabavnih radionica te ostali kulturno umjetnički program. U ponudi su bili pečeni kesten i slastice i jela od kestena, meda, gljiva, Tijekom dana kroz Grad je znalo proći do 2000 ljudi.
Također, Bruno Horvat osobno je inicirao uz dogovor s Požeškim vinarima pučki običaji – "MARTINJE" obred krštenja mošta uz zabavni tamburaški program na prostoru iza Gradske kuće u Požegi za sve sugrađane i njihove goste u prijepodnevnim subotnjim satima uoči samog Martinja.
Naveliko poznata Požeška manifestacija "IVANJSKI KRIJES" utemeljena je duboko u narodnu tradiciju, a prvi pisani požeški zapisi sežu u 1739. godinu, kada su mladi momci pred kapelicom sv. Roka preskakali Ivanjski krijes, Nakon godine prekida ovu tradiciju je obnovila i organizirala Turistička zajednica Grada Požege uz pomoć Grada Požege za vrijeme dok je Bruno Horvat bio na čelu TZ.
Od 2012. godine organizirao je manifestaciju Vincelovo u Požegi, te projekt Zeleno i Plavo u suradnji s Obrtničkom komorom Požeško Slavonske županije.
«Požega zdravi grad» projekt koji se održavao u šetališnoj zoni u subotnje prijepodne, a sadržavao je prezentacije zdrave hrane i pića lokalnih proizvođača, te prezentacije raznih rekreativno-sportskih radionica (tai-chi, yoga, aerobic)
Tradicionalni "DOČEK NOVE GODINE" Turistička zajednica Grada Požege je bila od samih početaka uključena u organizaciju dočeka na Trgu Svetoga Trojstva gdje se okupljalo svake godine sve veći broj Požežana i njihovih gostiju koji svi zajedno uz nastup poznatih izvođača te vatromet na trgu iščekivali doček Nove Godine.
Inicirao je i edukativno-ekološku akciju «Volim svoj Grad Požegu » cilj ove aktivnosti je bio povećati interes građana za uređenje vlastitih okućnica koje nadalje povećavaju estetski izgled čitavih ulica i naselja. Akcija se provodila u suradnji s dječjim vrtićima i osnovnim školama. Aktivnosti se odnose na uređenje školskih igrališta i dječje igraonice na otvorenom.
Najstarija požeška manifestacija Požeški festival dok je kao direktor TZ bio u upravi istoga imala je ozbiljnu turističku ponudu. Na glavnom trgu ste imali "stare zanate" te ugostiteljske i turističke ulica u pješačkoj zoni koje su bile tematski posložene. U dogovoru s ugostiteljima u kafićima se svirala tamburaška glazba te su konobari posluživali goste u tradicionalnim nošnjama. Iza Gradske kuće bio je ugostiteljski šator s gastro ponudom koja je u duhu sredine u kojoj živimo. Požega je među prvim gradovima u Slavoniji imala klizalište i Božićni sajam te bila preteča svima adventima koji su se kasnije pojavili.
Uz brojne manifestacija veliki broj tiskanog promidžbenog materijala Turistička zajednica Grada Požege je pripremala za sve goste i turiste. Također, izdali su i CD "Najljepše pjesme o Požegi" te promidžbeni film "Dobro došli u Požegu". Sve navedene manifestacija i promidžbeni materijali odrađeni su sa skromnim sredstvima međutim polučili su odlične efekte.
Predstavljanje grada na sajmovima i prezentacijama izvan grada bila je gotovo redovna aktivnost Turističkog ureda ( kongres ugostitelja u Dubrovniku u suradnji s Obrtničkom komorom i Udruženjem obrtnika u Požegi te Cehom ugostitelja, Zlatni Interstas- Split itd)
O svome prijašnjem poslu, ali i sveprisutnoj angažiranosti u sektoru turizma Bruno Horvat danas će reći -Turistička ponuda ovoga grada se je slagala ozbiljno od osnivanja Turističke zajednice dvadesetak godina pa sve 2014 godine. Na njoj su radili moji prethodnici Dalibor Nedela, Drago Glasović, Ivo Križanović i moja malenkost. Požega je imala ozbiljno posluženu turističku ponudu koja se sustavno nadopunjavala i te je svaki nasljednik nadopunjavao jedan drugoga da bi taj sustavan rad počeo donositi rezultate koji se najbolje vide u 2013. godini gdje smo imali povećanje broja noćenja za 38 % u odnosu na prethodnu godinu.
Nakon razrješenja ostao sam vezan uz turizam. Na poziv iz drugih sredina danas uspješno surađujem kroz Vijeća i Skupštine u Turističkoj zajednici Grada Nova Gradiška te Turističkoj zajednici Brodsko-posavske županije. Bez obzira na to što radio i čime se bavio u životu uvijek ću biti vezan uz moju Požegu. Najveći moj uspjeh je bio što sam sve ove godine rada u Turističkoj zajednici Grada Požege učio i slušao od ljudi koji više znaju od mene te radio na okupljanju svih progresivnih ljudi- pojašnjava Horvat.
Bez lažne skromnosti ili pristranosti Bruno Horvat definitivno je najoštrija konkurencija i ozbiljan kandidat za mjesto novog direktora Turističke zajednice Grada Požege koji je i nakon što je spriječen da se turističkim sadržajima i manifestacijama bavi u rodnom gradu, područje svog djelovanja proširio na susjednu županiju.
Hoćemo li se i dalje dijeliti na boje te birati podobne ispred sposobnih dok pritom gledamo pune autobuse Požežana koji odlaze na Novogradiško ljeto jer njihov grad zjapi prazan i beživotan pokazat će vrijeme. Odabir novog direktora ili direktorice Turističke zajednice Grada Požege svakako će odrediti smjer u kojem želimo ići, barem što se tiče turizma i održavanja kulturnih manifestacija u našem gradu.