FOTO: Telegram
O ovom slučaju već smo pisali, a u nastavku prenosimo članak s Telegrama u cijelosti.
Pod predsjedanjem predsjednika Vlade Andreja Plenkovića u Vukovaru je danas počela 10. sjednica Savjeta za Slavoniju, Baranju i Srijem. Premijer se pohvalio kako je u sklopu tog projekta do 30. studenoga ugovoreno 11,3 milijarde kuna, to jest 60,4 posto od predviđenih 18,7 milijardi kuna. Istodobno je, kazao je premijer, isplaćeno 4,5 milijarda kuna, to jest 24 posto nepovratnog novca u odnosu prema ciljanom iznosu.
S tim Vladinim Projektom Slavonija, Baranja i Srijem, međutim, postoji ogroman problem, koji je Telegram ljetos otkrio. Kako je novinar Drago Hedl napisao u istraživačkoj priči koju smo objavili krajem srpnja, HDZ-u blizak tajkun dobio je 7 milijuna kuna iz tog državnog projekta i s tim je novcem obnovio svoj hotel na otoku Rabu.
TVRTKA KOJA U SLAVONIJI IMA SAMO SJEDIŠTE
“Među stotinama projekata kojima su dodijeljena bespovratna sredstva, čime se diči Ministarstvo gospodarstva, poduzetništva i obrta, nalazi se i tvrtka Arbiana iz Pleternice. Njoj je za rekonstrukciju turističkog objekta, a u sklopu podrške razvoju malog i srednjeg poduzetništva, bespovratno dodijeljeno 6,910.064,22 kuna, te još 94.170,40 kuna za izradu nove web stranice, dakle ukupno 7,004.234,62 kuna.
Pleternica, gradić u Slavoniji, najviše poznat po saborskom zastupniku HDZ-a Franji Luciću, nalazi se u Požeško-slavonskoj županiji, gdje i sjedište spomenute tvrtke Arbiana. Sedam milijuna kuna koje je ta tvrtka bespovratno dobila, nisu međutim, kako biste očekivali s obzirom da su uvrštena u onih 18,75 milijardi kuna namijenjenih Slavoniji, Baranji i Srijemu, potrošena za rekonstrukciju turističkog objekta u tom dijelu Hrvatske.
Potrošena su do posljednje lipe u obnovu hotela u čijem je nazivu i ime tvrtke u Pleternici, hotel Arbiana Heritage s četiri zvjezdice. Taj hotel, pak, nalazi na otoku Rabu!”, otkrio je Hedl u spomenutom tekstu.
PROJEKTI KOJI SA SLAVONIJOM NEMAJU NIKAKVE VEZE
Telegramovu vijest o zlouporabi projekta koji je trebao osnažiti najsiromašniji dio zemlje, uskoro su prenijeli gotovo svi hrvatski mediji. Uskoro smo objavili i analizu koja pokazuje da ovo nije bio usamljen primjer; mnogi projekti financirani iz fonda za spas Slavonije, sa Slavonijom nemaju baš nikakve veze.
Vlada jednostavno na listu stavlja sve projekte, ako je sjedište korisnika i lokacija provedbe na području barem jedne od pet slavonskih županija. Posebnih natječaja u kojima bi unaprijed bilo propisano da su dio Projekta Slavonija praktički i nema. Izuzetak je tek nekoliko javnih poziva raspisanih u okviru provedbe Razvojnog sporazuma za Slavoniju, Baranju i Srijem. Ali, gro europskog novca, koji se dijeli na natječajima, raspodjeljuje se projektima iz cijele Hrvatske – pa kad i ako upadne neki slavonski, eto ga na popisu.
Saborski zastupnik Tomislav Panenić još je prije dvije godine otkrio kako se na listi nalaze projekti za koje su natječaji otvarani, kako je tvrdio, za vrijeme vlade Zorana Milanovića ili Tihomira Oreškovića. A Projekt Slavonijaslužbeno postoji od listopada 2016. godine.
Članak preuzet s Telegram.hr