FOTO: Arhiv: 034 portal
Legendarni glazbenik imao je moždani udar, a preminuo je u zagrebačkoj bolnici Rebro.
Legendarni hrvatski glazbenik Boris Ćiro Gašparac preminuo je u zagrebačkoj bolnici Rebro u 80. godini života. Legendarni glazbenik imao je moždani udar, a tužne vijesti potvrdila je obitelj.
- Tata je živio do zadnjeg trenutka, bez ikakvog znaka da nešto nije u redu. Živio je punim plućima radeći ono što najviše voli, a to je glazba. Iako je imao 80 godina, pjevao je i dalje, svirao gitaru, snimao spotove. Bio je umjetnik u pravom smislu te riječi. Jako će nam nedostajati - rekli su članovi obitelji za Zagreb.info.
Sprovod legendarnog glazbenika bit će na Krematoriju na Mirogoju u utorak 28. siječnja u 13.20 sati, potvrdili su iz obitelji.
Gašparac je rođen 13. svibnja 1945. godine uPožegi, a bio je jedan od najistaknutijih hrvatskih glazbenika koji je svojim jedinstvenim glasom i predanošću glazbi ostavio neizbrisiv trag u domaćoj glazbenoj povijesti. Od dječaka koji je sanjao o glazbenoj karijeri do umjetnika koji je održao stotine humanitarnih koncerata, njegov život bio je prožet ljubavlju prema glazbi i želji da kroz nju dotakne srca ljudi.
Već kao sedmogodišnjak, Gašparac je znao da će glazba biti njegov životni poziv. Te 1952. godine, kada ga je novinar "Požeškog lista" upitao što želi biti kad odraste, bez razmišljanja je odgovorio: "Pjevač!" Ubrzo nakon toga počeo je pjevati u školskom zboru, gdje je njegov talent prepoznat kroz dodjelu solo dionica.
Sam je naučio svirati nekoliko instrumenata - gitaru, bas gitaru, bubnjeve i usnu harmoniku. Tijekom gimnazijskih dana osnovao je jazz sastav "Crni šest", pokazujući svoju ljubav prema različitim glazbenim žanrovima. Veliki proboj na glazbenoj sceni dogodio se 1991. godine na Festivalu Zlatne žice Slavonije s pjesmom "Laže selo lažu ljudi". Iako je u srcu bio zaljubljenik u rock, pop, blues i jazz, široj publici postao je poznat po tamburaškoj glazbi.
Njegov glazbeni opus obilježile su mnoge nezaboravne pjesme: "Da sam imo šaku dukata", "U srce te dira", "Leina", "I kad nisam s tobom bit ću", "Pustite me bar da sanjam", "Doći u Vukovar" i druge. Tijekom karijere surađivao je s mnogim istaknutim glazbenicima i autorima, uključujući Dražena Žanka, Duška Mucala i Miroslava Škore. Za interpretaciju pjesme "I kad nisam s tobom bit ću" dobio je nagradu "Ivo Robić" na Zagrebfestu. Njegov doprinos kulturi prepoznat je kroz Nagradu grada Požege za životno djelo i Medalju grada Zagreba.
Posebno mjesto u Gašparčevom životu zauzimao je humanitarni rad. Tijekom svoje pedesetogodišnje karijere održao je oko 700 koncerata za crkvu, nezbrinutu djecu i djecu s posebnim potrebama. Nastupao je diljem svijeta, od Amerike i Kanade do Australije, uvijek promovirajući hrvatsku glazbu i kulturu.
Najveća motivacija u životu bile su mu dvije kćeri, Sanja i Lana, te unuci Fran i Tin. Unatoč poodmakloj dobi, nije odustajao od glazbe sve do svojih posljednjih dana. Gašparac će ostati upamćen ne samo kao izvanredan glazbenik već i kao čovjek koji je svojom glazbom donosio radost i utjehu mnogima, istovremeno nikada ne zaboravljajući svoje korijene i važnost davanja drugima.