4.12.2024. | 09:28
Marina Mirković
Pregleda: 622
Prof. Mirković u Rimu
(FOTO: Ustupljene fotografije)
U Rimu (Italija) od 25. do 27. studenoga 2024. održan je TCA kontaktni seminar "Digital transformation in VET: towards concrete implementation through Erasmus+ projects". Među 43 sudionika iz 14 zemalja predstavnica Republike Hrvatske bila je profesorica Marina Mirković iz Tehničke škole, Požega.
Akcijski plan za digitalno obrazovanje, koji je Europska komisija usvojila 2020., ima dva glavna strateška prioriteta: razvoj ekosustava digitalnog obrazovanja visokih performansi i poboljšanje digitalnih vještina i kompetencija za digitalnu transformaciju.
Program Erasmus+ ima ključnu ulogu u provedbi ove strategije, baveći se digitalnom tranzicijom sa svim različitim podržanim aktivnostima, od mobilnosti do suradnje između organizacija i institucija i razvoja politika.
Stoga je ključno da glavne ciljne skupine Programa u potpunosti razumiju kako konkretno raditi na ovom prioritetu na projektnoj i organizacijskoj razini, koristeći širok raspon resursa razvijenih na europskoj razini kako bi ih podržali u doprinosu digitalnoj tranziciji.
Aktivnost suradnje i osposobljavanja (Training and Cooperation Activities – TCA), usmjerena na sektor strukovnog obrazovanja i osposobljavanja, obraća se stručnjacima strukovnog obrazovanja i osposobljavanja, edukatorima i profesionalcima s ciljem da im pruži podršku u tome kako konkretno i mudro prihvatiti digitalnu tranziciju na projektnoj i organizacijskoj razini, uz razumijevanje i rješavanje potencijalnih rizika, posebno digitalnog jaza i mogućih isključivanja ranjivih ciljnih skupina.
„Provedba digitalnog prioriteta u obrazovanju: fokus na sektor strukovnog obrazovanja i osposobljavanja“ bilo je plenarno predavanje koje je održala gospođa Francesca Maltauro, zamjenica voditelja odjela za digitalno obrazovanje, DG EAC, Europska komisija.
Pasi Silander, voditelj SALTO Digital Resource Centra održao je predavanje „Digitalna pedagogija u VET-u“. Loredana Ceccacci i Michela Volpi djelatnice talijanske Erasmus+ Nacionalne agencije INAPP predstavile su rezultate istraživanja LTA “Digitalna transformacija u strukovnom obrazovanju i osposobljavanju”.
Sudionici seminara su bili razvrstani u tri skupine prema temama radionica.
Radionica 1: Promicanje blizanačke tranzicije
Korištenje digitalnih alata i ekosustava za olakšavanje održivog razvoja i zelene tranzicije u strukovnom obrazovanju i osposobljavanju.
Radionica 2: Uključiva digitalna transformacija
Usvajanje digitalnih metoda, alata i tehnologija kao načina poboljšanja pristupa i uključivanja među strukovnim osobljem i učenicima s manje mogućnosti.
Radionica 3: Izvan strukovnih vještina
Korištenje digitalnih alata i metodologija u razvoju transverzalnih vještina u području strukovnog obrazovanja i osposobljavanja, kako bi se olakšao pristup tržištu rada i promicao građanski, društveni i demokratski angažman.
Profesorica Mirković sudjelovala je u radionici 1. Među idejama projektnih prijedloga odabrana je "Sky Innovators" profesorice Mirković te se priprema prijava Erasmus+ KA220 projekta u strukovnom obrazovanju za 1. rok u 2025. godini. Koordinator bi bila strukovna škola iz Belgije a partneri strukovne škole iz Hrvatske, Njemačke, Rumunjske, Turske i Mađarske.
Cilj seminara bio je potaknuti sudionike da promijene način na koji gledaju na prioritete Programa: ne više kao na samostalne teme, već kao na međusobno povezane putove. Posebno je istaknuto koliko učinkovito ulaganje u digitalnu tranziciju može donijeti ogromne koristi u smislu uključivog obrazovanja, zelene tranzicije i sudjelovanja u demokratskom životu.
Sudionici su stekli bolje razumijevanje teme digitalne transformacije i njezine povezanosti s drugim Erasmus+ prioritetima. Dobili su uvid od stručnjaka i praktičara o gorućim temama povezanim s digitalnom transformacijom u obrazovanju (npr. digitalna pedagogija, digitalna inkluzija, utjecaj tehnologija kao što je umjetna inteligencija). Razumjeli su kako razviti učinkovite projektne prijedloge usmjerene na digitalnu transformaciju te razmijenili dobre prakse i iskustva s kolegama i stručnjacima.
Seaminar je održan u Hotelu Quirinale koji je izgrađen u razdoblju u kojem se razvijao prostor između Glavnog kolodvora Rima i Piazze Venezia, a svečano je otvoren 1874. godine. Via Nazionale, prva veća ulica u gradu, izgrađena je kao poveznica između kolodvora i najnaseljenijeg dijela grada. U ovom hotelu, simbolu najbolje talijanske tradicije, još uvijek možete osjetiti stoljetnu povijest grada. Namještaj u carskom stilu i starinski ukrasi u svim prostorijama pružaju hotelu Quirinale atmosferu posebne elegancije i šarma.
Sudionici seminara, uz razgled znamenitosti Rima, posjetili su “Le Domus Romane di Palazzo Valentini”. U podrumu Palazzo Valentini od 2005. godine otkopani su ostaci dviju velikih rezidencija iz carskog doba i ogromnog hrama koji se nalazi pokraj Trajanova stupa. Multimedija je oživjela arheološke ostatke. Posjetitelji mogu uroniti u stari Rim kakav je bio prije 2000 godina. Tehnologija pomaže vizualizirati nedostajuće dijelove drevnih građevina i ispričati njihovu priču.
Po cijelom Rimu su brojna gradilišta za pripremu jubileja 2025. - Svete godine. Papa Bonifacije VIII proglasio je prvu Svetu godinu 1300. godine, a sada se održavaju svakih 25 godina.
Seminar je sufinanciran sredstvima Europske unije kroz Aktivnost suradnje i osposobljavanja u okviru programa Erasmus+ koji provodi Agencija za mobilnost i programe Europske unije.