Projekt “Imam ideju”: Potrebna nam je sustavna briga za darovitu djecu

FOTO: Ivan Žanetić

7.6.2024. | 10:47 | Ivan Žanetić
Pregleda: 1488

„Društvo naša djeca Pleternica“ uspješno je nastavilo provedbu projekta “Imam ideju!” namijenjenog darovitoj djeci OŠ fra Kaje Adžića u Pleternici.

Podsjećamo čitatelje da projekt od studenog 2023. financira Ministarstvo znanosti i obrazovanja, a partneri su projekta Osnovna škola fra Kaje Adžića i Grad Pleternica. Od brojnih aktivnosti i suradnji u sklopu projekta ovdje izdvajamo one javnosti najzanimljivije, ali i naglašavamo da je projekt, kroz iskustva svojih sudionika nedvojbeno pokazao da nam je potrebna sustavnija briga o darovitoj djeci u školskom sustavu!




O ključnim problemima darovite djece
Projekt „Imam ideju!“ usmjeren je na potrebe darovite i potencijalno darovite djece i pruža podršku njihovom razvoju zadovoljavajući snažnu želju darovite djece za razvojem znanja i vještina. Projektom je također predviđeno pružanje socijalne i emocionalne podrške jer su često darovita djeca neprihvaćena od strane okoline, zato što su „drugačija“ i ne uklapaju se. Za one slabije upućene, darovitu djecu uz iznimno visoku inteligenciju i nadarenost u pojedinim područjima često prate problemi u prilagodbi i ponašanju.




O ovoj temi raspravljano je i na drugoj javnoj tribini i izložbi radova u sklopu projekta, pod nazivom “Važnost darovitih za održivi razvoj lokalne zajednice”. Na tribini projekt “Imam ideju!” imao je čast ugostiti predstavnike važnih donositelja odluka na razini lokalne samouprave. Tako su se, uz druge stručne goste raspravi priključile gospođa Sunčica Bajić, pročelnica Upravnog odjela za obrazovanje, kulturu i sport Požeško-slavonske županije i gospođa Valentina Stojčević, kao predstavnica Grada Pleternice.



Tribina se dotakla nekoliko ključnih problema, među kojima se i dalje ističu nedovoljno prepoznavanje darovite djece unutar školskog sustava (uključujući i nužno psihologijsko testiranje), zatim česta neprilagodljivost školskog sustava ovoj djeci s vrlo specifičnim potrebama, nedostatak jasno definiranih prava darovite djece, kao i nedostatak jasnih i provedivih programa za rad s darovitom djecom.



Uzmemo li u obzir često visoku emocionalnu osjetljivost i intelektualnu “glad” darovite djece, navedeni problemi mogu, u mnogim slučajevima, zakočiti razvoj darovite djece, ali i nanijeti štetu u vidu emocionalnih povreda, sve do razvoja anksioznosti i depresije u takve djece.

Upravo smo zato u “Društvu Naša djeca Pleternica” ponosni što smo o ovoj zahtjevnoj temi javno progovorili i povezali roditelje darovite djece sa stručnjacima u sustavu i važnim donositeljima odluka unutar lokalne samouprave. Naša tribina potaknula je povezivanje ključnih aktera na temu darovite djece u našoj zajednici i pozvala ih na daljnje napore u traženju kvalitetnijih rješenja za ove, danas mlade, ali za budućnost iznimno bitne članove lokalne zajednice.



O tome što to darovitu i drugu zainteresiranu djecu zanima, što su sposobni kreirati i kakve sve ideje imaju možda najbolje svjedoče fotografije u prilogu, nastale u aktivnostima projekta “Imam ideju!”.



Podsjećamo da u projektu “Imam ideju!” djeca u pleterničkoj osnovnoj školi imaju priliku polaziti pripovjedačko-jezične radionice, STEAM radionice, radionice razvoja motoričkih vještina, radionice razvoja socioemocionalnih vještina, likovno-kreativne radionice, dodatne aktivnosti tokom školskih praznika u sklopu Idejnih tjedana, raditi s mentorom pojedinačno ili u grupama na ostvarivanju svojih ideja, volontirati i općenito, kvalitetnije provoditi slobodno vrijeme i nastaviti napredovati u svojim brojnim znanjima i vještinama!














Samo registrirani članovi mogu ocjenjivati i komentirati članke. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje. Ako jeste registrirani, prijavite se ovdje.

ANKETA
Podržavate li porez na nekretnine?
Kliknite na opciju za koju želite glasati.
Oglašavajte se na 034 portalu jer:
više od 300.000 korisnika mjesečno
više od 2 milijuna otvaranja stranica svakog mjeseca
Pročitaj više

IMPRESSUMUVJETI KORIŠTENJAPRAVILA PRIVATNOSTI