30.10.2023. | 18:57
034 portal
Pregleda: 8152
FOTO: Google Street View/ Grad Pleternica
Početkom prošle godine održana je završna konferencija Projekta E-inkubator, čiji nositelj je bio Grad Pleternica, dok su partneri na projektu Poduzetnički centar Pleternica i Grad Kutjevo, a suradnici Požeško – slavonska županija, Grad Pakrac, Općina Jakšić, Općina Čaglin, Regionalni koordinator razvoja Požeško – slavonske županije i Poduzetnički centar Pakrac. Projekt je to koji je bio sufinanciran iz Europskog fonda za regionalni razvoj, a vrijednost je iznosila 7.724.895,69 kn, dok je Europska unija sufinancirala s 93%.
E-inkubator je četvrta poduzetničko-potporna institucija na području Pleternice, a namijenjena poduzetnicima početnicima koji obavljaju neku od djelatnosti IT sektora, najbrže rastućeg sektora gospodarstva u svijetu. Uz najam 11 poslovnih ureda, 4 box ureda, korištenje video-konferencijskih dvorana i korištenje usluga virtualne recepcije, poduzetnicima su na raspolaganju ponuđeni niz savjetodavnih usluga kako bi im se olakšali početni koraci u poduzetničkom svijetu, s tom mišlju je barem kreiran koncept E-inkubatora te je isti kao takav i apliciran na natječaj EU.
Ipak, problem je nastao onog trenutka kad je E-inkubator otvoren, a koji je namijenjen ponajprije, kako smo već rekli za privatnike iz IT sektora. Tako je prvi stanar bio Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje (HZZO) nakon čega su Pleterničani na raspolaganje dobili uslugu i servis Hrvatskog zavoda za zapošljavanje (HZZ) koji su također smješteni u zgradi E-inkubatora, dok je u međuvremenu preseljena poslovnica FINA-e u današnji E-inkubator, ali čak i Hrvatski zavod mirovinsko osiguranje (HZMO). Uvidom na službene stranice E-inkubator vidljivo je da se osim spomenutih šaltera kao stanari nalaze i tvrtke Lesson plan j.d.o.o. za obrazovanje i usluge, Atesti d.o.o. za osposobljavanja, ispitivanja i usluge, te Poduzetnički centar Pleternica d.o.o. Uočavamo kako se u ovom velebnom zdanju može unajmiti još 6 ureda koji zjape prazni, pa tako još postoji mogućnost da se u budućnosti možda i pojavi netko usitinu iz IT sektora.
Ideju i realizaciju cijelog projekta E-inkubatora započela je nekadašnja gradonačelnica Pleternice, a danas aktualna županica požeško-slavonska Antonija Jozić, dok se otvorenje dogodilo pod vodstvom nove gradonačelnice Pleternice, također HDZ-ovke, Marije Šarić. Prostor E-inkubatora je u prvom redu namijenjen poduzetnicima, ali prilikom kreiranja projekta ideja je bila da poduzetnici imaju i sve servise koji su im nužni za lakše poslovanje. ”Takvim promišljanjem smo htjeli skratiti poduzetnicima vrijeme koje im je potrebno za procedure, a samim time i povećati vrijeme za stvaranje novih vrijednosti i prihoda tvrtke,” – izjavila je gradonačelnica Marija Šarić, uz napomenu da je Pleternica nositelj i BFC certifikata koji je potvrda ugodnog i povoljnog poslovnog okruženje što se dodatno potvrđuje i ovakvim djelovanjem E-inkubatora.
Pitamo se, ukoliko je E-inkubator namijenjen ponajprije poduzetnicima koji dolaze iz IT sektora, ne rješavaju li upravo oni sve probleme putem interneta i sustava E-građani, a za koje ne moraju trošiti svoje vrijeme hodajući po šalterima prijavljujući svoje zaposlenike u svim institucijama u kojima je to potrebno uz dodatne usluge koje sam sustav nudi, a koji su tobože fizički otvoreni za njih pod tom izlikom da ne troše svoje vrijeme hodajući uokolo? Većina mladih osoba i novopečenih hrvatskih IT tvrtki danas osnivaju i same tvrtke putem interneta bez nepotrebnih odlazaka u nekoliko institucija, a za koje ne moraju otići čak niti do javnog bilježnika. Logika koju nam iz Pleternice nude, malo je reći vrijeđa inteligenciju, no tko smo mi da o tome, kraj svekolike javnosti, sudimo?
Podsjetimo, projekt je vrijedan 7,7 milijuna kuna, ukupne površine 417 metara kvadratnih. Gruba izgradnja koštala je 3,96 milijuna, što znači da je kvadratni metar koštao 9.496,00 kn (1.283,29 eura), a što je prilično basnoslovna cifra za „rohbau“ gradnju i po današnjim cijenama. Po završetku svih radova i opremanju E-inkubatora, metar kvadratni dosegao je iznos od čak 18.524,93 kuna ili cca. 2.469,99 eura, a od čega su se jeftinije gradile i neke bolnice.
S jedne strane digitaliziramo svu javnu upravu i usluge u Republici Hrvatskoj kako bi se olakšalo poslovanje poduzetnicima, ali i život građanima,dok s druge strane u Pleternici dobivamo E-inkubator namijenjen za IT sektor, a za koje se u „sklopu projekta“ otvaraju servisi za lakše poslovanje u vidu šaltera, iako to već sve imaju dostupno putem interneta i sustava E-građani. Pitamo se, tko li koristi takve usluge putem interneta ako ne oni iz IT sektora, ako samo malo mučnemo glavom, je li otvaranje spomenutih ureda u E-inkubatoru klasično uhljebljivanje, s obzirom na to da se radi o potezu koji po našem mišljenju ne drži vodu, a što dokazuje i činjenica da u E-inkubatoru i dalje ima praznih ureda, i to njih čak 6.
Je li riječ o promašenoj investiciji i projektu koji je bio sam sebi svrha, ostaje za vidjeti, no jedno je sigurno, a to je da su u Pleternici majstori svog zanata u privlačenju europskog novca i primjera kako papir za neke trpi apsolutno sve! E-inkubator mogao bi se paradokaslno prozvati E-uhljeb.