Ravnateljica novog Tehnološko-inovacijskog centra u Virovitici je Veličanka Ivana Nemet

22.3.2021. | 09:32

ICV.HR
IZVOR: ICV.HR

Pregleda: 6826

Ivana Nemet
(FOTO: M. Rođak)

22.3.2021. | 09:32 | ICV.HR
IZVOR: ICV.HR
Pregleda: 6826

Kvalitetniji i konkurentniji domaći proizvod nastao na temelju znanstvenog istraživanja i stručne podrške u svim segmentima poljoprivredne proizvodnje, od polja do kupca – sve to i puno više cilj je novog Tehnološko-inovacijskog centra u Virovitici koji će u lipnju ove godine otvoriti svoja vrata proizvođačima, istraživačima i svim zainteresiranima. Riječ je o hvalevrijednom projektu vrijednom 17.571.604,21 kuna, koji je realiziran iz Europskog fonda za regionalni razvoj. Vizija mu je postati referentno istraživačko mjesto u Slavoniji, ali i u cijeloj kontinentalnoj Hrvatskoj, za dva važna cilja – savjetovanje te analizu i razvoj u području poljoprivrede, biotehnologije i prehrambene tehnologije.

Nositelj projekta je Virovitičko-podravska županija, a partneri Fakultet agrobiotehničkih znanosti u Osijeku (u trenutku potpisivanja Poljoprivredni fakultet u Osijeku) i Prehrambeno-tehnološki fakultet u Osijeku. Istraživačka struktura koju nudi TIC ima za cilj dugoročan razvoj poljoprivrede i gospodarstva ne samo na području Virovitičko-podravske županije, već i šire.




TRI ODSJEKA ZA POTREBE TRŽIŠTA


– Djelovanje TIC-a bit će važno za pojedinu regiju pri stvaranju strategija proizvodnje i maksimalnog iskorištavanja resursa, kako svog znanja, tako i svojih tehnologija. TIC će nuditi važeća i prihvaćena istraživanja koja će biti iskoristiva za poljoprivredne strategije i smjerove u tom sektoru – kaže ravnateljica TIC-a Ivana Nemet.

TIC će usmjeriti svoje djelovanje na dva odjela istraživanja: Prehrambeno-tehnološki odjel i Poljoprivredni odjel te odsjeke za mlijeko, med i ljekovito bilje. Moderna laboratorijska oprema i kvalitetan kadar bit će na raspolaganju ne samo akademskoj zajednici i istraživačima, već i poljoprivrednicima, gospodarstvenicima, javnim ustanovama, odnosno svima koji bi od usluga TIC-a mogli imati koristi. Od analize meda, mlijeka, ljekovitog bilja pa sve do savjetodavnih usluga, primjerice, gdje je bolja ispaša za pčele, kako povećati kvalitetu ljekovitog bilja i proizvesti vrhunsko eterično ulje, usluge TIC-a razvijat će se u skladu s potrebama tržišta.

– Djelatnost će ići u skladu sa zahtjevima gospodarstvenika, poljoprivrede i tržišta. Naručena je velika paleta uređaja, dovoljna za kvalitetan početak. Vjerujemo da ćemo u prvoj godini dana otkriti koje su to potrebe na tržištu i u skladu s njima provoditi istraživanja i analize. Ovaj centar omogućit će poljoprivrednicima u budućnosti i potrebnu akreditaciju njihovih proizvoda – kaže Ivana Nemet.



TIC uključuje i posebnu laboratorijsku i proizvodnu opremu, koja je raspoređena na tri odsjeka: med, mlijeko i ljekovito bilje. Ujedno, nabavljena je i oprema za terenski rad, posebno za područje meda.

– Izdvojili bismo samo neke od uređaja: postrojenje za proizvodnju eteričnog ulja, Soxhlet aparaturu s vodenom kupelji za određivanje masti, spektrofotometar, konduktometar, mikroskope, polarimetar, uređaj za određivanje vlakana, uređaj za mjerenje polifenola i klorofila, termohigrometar. U ovoj fazi naručena je oprema za normalno funkcioniranje svakog laboratorija, od laboratorijskog posuđa do perilica, uređaja za pranje i dezinfekciju – ističe ravnateljica koja kaže kako rad na ovakvim uređajima omogućava mnogobrojne smjerove koji će odrediti kasniji razvoj svakog od odsjeka.



POSEBNA MODULARNA DVORANA

Uz analitički i istraživački dio, TIC će igrati važnu savjetodavnu i edukacijsku ulogu u budućnosti. Danas se ovaj novi i moderni centar može pohvaliti posebnom, modularnom konferencijskom dvoranom koja može primiti i to 350 ljudi.

– Cijeli TIC sagrađen je tako da omogućava okupljanje velikog broja sudionika u svoj prostor, a posebnost je konferencijska dvorana koja se po potrebi može pretvoriti u tri zasebne cjeline, odnosno prostora. I kao cjelina, ali i kao tri zasebna prostora, nudi zasebnu zvučnu izolaciju i potrebnu audio opremu za svaki od njih, pa se istovremeno ovdje mogu odvijati tri potpuno neovisna događaja.

Orijentiramo se, dakle, i na provedbu edukacija, seminara i konferencija, po potrebama poljoprivrednika, ali i drugih sudionika i korisnika. Naravno, svi događaji odvijat će se sukladno epidemiološkoj situaciji – poručuje Ivana Nemet.

Uspostavljanjem infrastrukture i laboratorijske opreme, odnosno početkom rada, postavit će se osnovni preduvjeti za povezivanje s projektnim partnerima i osmišljavanja smjera u kojem će razvijati suradnju: odabir kulture, ciljanih spojeva, implementiranje u stvarnu proizvodnju i slično.



Ove godine planiraju istražiti mogućnost koje pružaju istraživanja putem fondova i projekata kako bi dodatno proširili područje svoga rada, poboljšali postojeće odsjeke i još bolje pratili potrebe i zahtjeve poljoprivrednih gospodarstvenika.

– Trajni cilj nam je upotpunjavati svoju uslugu i raditi primjenjiva istraživanja po kojima možemo biti poznati i diljem Europe – poručuju iz TIC-a, u kojem će raditi stručnjaci i znanstvenici kako bi kroz primijenjenu znanost pridonijeli razvoju gospodarstva i poljoprivrede.



Projekt je sufinancirala Europska unija iz Europskog fonda za regionalni razvoj.
Sadržaj članka isključiva je odgovornost Virovitičko-podravske županije.

IZVOR: www.icv.hr



Samo registrirani članovi mogu ocjenjivati i komentirati članke. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje. Ako jeste registrirani, prijavite se ovdje.

ANKETA
Podržavate li porez na nekretnine?
Kliknite na opciju za koju želite glasati.
Oglašavajte se na 034 portalu jer:
više od 300.000 korisnika mjesečno
više od 2 milijuna otvaranja stranica svakog mjeseca
Pročitaj više

IMPRESSUMUVJETI KORIŠTENJAPRAVILA PRIVATNOSTI