SDP zahtjeva da Županica korigira cijene usluga u Domu za starije i nemoćne osobe u Požegi

FOTO: Ustupljena fotografija

1.10.2024. | 17:27 | Priopćenje ŽO SDP PSŽ
IZVOR: Priopćenje ŽO SDP PSŽ
Pregleda: 1503

Od 1991.g. u svijetu i u Hrvatskoj se obilježava Međunarodni dan starijih osoba. Nakon 33 godine od donošenja deklaracije koja je trebala istaknuti važnost poboljšanja kvalitete života umirovljenika, hrvatski umirovljenici s zagrebačkog Trga bana Jelačića poručuju kako su dovedeni na rubu siromaštva i traže da Vlada ispuni svoje obećanje prema kojem bi mirovna treba biti 60% prosječne plaće.

U RH je 22.45 % stanovništva starije od 65 godina, a danas, umjesto da životni standard osoba starije životne dobi bude svake godine sve bolji, naši umirovljenici žive svake godine sve gore.

Ukupna inflacija od 2021. godine je oko 26%, a cijene hrane rasle su i puno više od toga. Za najranjiviji dio starije populacije koji većinu prihoda troši na hranu, inflacija se tako dodatno povećava i poseban je udar na njihov životni standard.


Stopa rizika od siromaštva za osobe starije od 65 godina iznosi 34,8 posto, a najviše su ugroženi samci stariji od 65 godina, kojima se rizik od siromaštva penje na visokih 59,9 posto. Prema standardu kupovne moći smo na dnu ljestvice u Europskoj uniji, a kupovna moć građana u Hrvatskoj je 24 posto manja od prosjeka Europske unije.


Kao da problem niskih mirovina, nedostupnih smještajnih kapaciteta, nedovoljno socijalnih usluga, liste čekanja u zdravstvu…nisu pokazatelj porazne skrbi za starije osobe, županica Požeško – slavonske županije, Antoija Jozić je dopustila drastično poskupljenje smještaja u Domu za starije i nemoćne osobe Požega i to za čak 50 posto.

Domovi se financiraju osim sredstvima korisnika i iz decentraliziranih sredstava koje država uplaćuje županijama. Dozvoljavajući da povećane troškove za plaće i druge rashode padnu na teret umirovljenika je poruka ne samo Županice nego i kompletne Vlade RH umirovljenicima, koji sa sramotno niskim mirovinama ne mogu podmiriti više smještaj ni pola mjeseca, a da ne govorimo o drugim potrebama.

Kako će umirovljenici podmiriti troškove smještaja sa prosječnom starosnom mirovinom od 585,88 eura, a koju primaju 520 585 umirovljenika?

Prošli tjedan Vlada je odbila SDP- ov prijedlog za usklađivanje mirovina da se pritom uzima 100% vrijednost povoljnijeg indeksa između indeksa potrošačkih cijena i nominalnog indeksa prosječne bruto plaće svih zaposlenih u Republici Hrvatskoj, što bi dovelo do usklađivanja i većeg udjela prosječne mirovine u prosječnoj plaći.

Ako pogledamo zemlje u našem okruženju, u Hrvatskoj je najlošiji udio prosječne mirovine prema prosječnoj plaći (43,66%).
U Bosni i Hercegovini je taj omjer 47%, Srbiji 49%, Sjevernoj Makedoniji 50%, Sloveniji 54% i Crnoj Gori 60%.

Očito je da su hrvatski umirovljenici u okruženju najlošije prošli, te da hrvatska vlada od svih zemalja u okruženju izdvaja relativno najmanje sredstva za svoje umirovljenike.

To je očito politička odluka premijera, ostaviti umirovljenike na rubu egzistencije, jer sredstava za povećanje ima.

Na Međunarodni dan starijih osoba, tražimo da Županica poduzme sve aktivnosti i ukine odluku o poskupljenju smještaja u Domu za starije i nemoćne osobe Požega, a eventualne povećane troškove poslovanja Doma zatraži od Vlade.

Svim osobama starije životen dobi želimo da ustaraju u svojoj borbi za dostovjanstenu mirovinu i za dostojanstven život u zlatnoj dobi, te da s zasluženom mirovinom od 60% prosjećne plaće (s kojom bi sami mogli plaćati smješataj u Domu za starije i nemoćne osobe) prožive sretnu i duboku starost.

I naravno na kraju, SDP POŽEŠKO-SLAVONSKE ŽUPANIJE SVIM OSOBAMA STARIJE ŽIVOTNE DOBI ŽELI SRETAN MEĐUNARODNI DAN STARIJIH OSOBA.






Samo registrirani članovi mogu ocjenjivati i komentirati članke. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje. Ako jeste registrirani, prijavite se ovdje.

ANKETA
Podržavate li porez na nekretnine?
Kliknite na opciju za koju želite glasati.
Oglašavajte se na 034 portalu jer:
više od 300.000 korisnika mjesečno
više od 2 milijuna otvaranja stranica svakog mjeseca
Pročitaj više

IMPRESSUMUVJETI KORIŠTENJAPRAVILA PRIVATNOSTI