FOTO: Compas
U selu Brusnik, nedaleko od Pakraca, polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća 10. siječnja održana je komemoracija u znak sjećanja na hrvatske branitelje s područja Virovitičko-podravske županije koji su na ovom bojištu položili svoje živote za slobodnu i neovisnu Republiku Hrvatsku.
Komemoraciji su nazočili predstavnici obitelji poginulih hrvatskih branitelja, kao i državni i lokalni dužnosnici, među kojima su bili izaslanik predsjednika Hrvatskog sabora i saborski zastupnik Josip Đakić, izaslanik ministra hrvatskih branitelja Dinko Tandara, izaslanik ministra obrane Luka Bandalo, saborska zastupnica i gradonačelnica Pakraca Anamarija Blažević, virovitičko-podravski župan Igor Andrović, požeško-slavonski dožupan Ferdinand Troha, predsjednik Županijske skupštine PSŽ i gradonačelnik Lipika Vinko Kasana, gradonačelnik Virovitice Ivica Kirin, predsjednik pakračkog Gradskog vijeća Miroslav Ivančić, izaslanik umirovljenog generala Slavka Barića i predsjednik Udruge dragovoljaca i veterana Domovinskog rata Republike Hrvatske VPŽ Vlado Paurić. Na komemoraciji su sudjelovali i predstavnici PU virovitičko-podravske i požeško-slavonske, predstavnici HVIDRA-e dviju županija, braniteljske udruge proistekle iz Domovinskog rata te brojni drugi sudionici.
Tijekom akcije oslobađanja sela Brusnik 29. prosinca 1991. godine, dvanaest pripadnika virovitičke 127. brigade Hrvatske vojske nestalo je pod nepoznatim okolnostima. Nekoliko dana kasnije otkriveno je da su poginuli te da su njihova tijela mučki masakrirana.
Žrtve te tragične akcije bili su: Denis Resner, Miroslav Zec, Ivan Žeravica, Slavko Vrbančić, Milan Škrilac, Željko Goričanec, Nenad Oblučar, Željko Maligec, Željko Somljačan, Miroslav Petrović, Tihomir Mihelić i njihov zapovjednik Vinko Belobrk. Njihova su imena trajno zapisana u povijest Domovinskog rata kao simbol žrtve i hrabrosti u borbi za slobodu Hrvatske.
Osim njih, tijekom oslobađanja pakračkog područja život je izgubilo još sedam pripadnika 127. brigade: Boris Raletić, Željko Ljuna, Zvonimir Groš, Zdenko Sabolić, Rade Nikov, Stipo Marković i Zvonko Kovačić. Njima u čast, 2019. godine u Brusniku je postavljena spomen-ploča kao trajni podsjetnik na njihovu žrtvu i doprinos slobodi Hrvatske.
Poziv na očuvanje hrvatskog ponosa
Hrvoje Belobrk, sin poginulog zapovjednika Vinka Belobrka, u ime obitelji poginulih hrvatskih branitelja zahvalio je svima koji čuvaju sjećanje na njihove očeve. Prisjetio se kraja osamdesetih godina, kada su se blagdanske večeri odvijale iza spuštenih roleta, a djeca koja su pohađala vjeronauk bila su drugačije tretirana.
Govoreći o ranim devedesetima i početku ratnih zbivanja, istaknuo je hrabrost hrvatskih branitelja koji su, poput njegova oca, odlazili braniti domovinu. Izrazio je razočaranje što se i danas mogu čuti negiranja povijesnih činjenica i povici jugoslavenstva, pozvavši sve da se tome odlučno odupru i pokažu hrvatski ponos, koji je naš narod kroz povijest uvijek pokazivao.
Branitelji nisu ginuli za slučajnu državu
S njegovim riječima složila se saborska zastupnica i pakračka gradonačelnica Anamarija Blažević, koja je istaknula kako i sama nosi sjećanja na ratne trenutke, kao dijete i unuka čiji je djed nestao tijekom Domovinskog rata.
Podsjetila je na težinu pakračko-lipičke bojišnice, gdje su mnogi branitelji iz različitih krajeva Hrvatske položili svoje živote. "Ovdje se branila Hrvatska, a naši branitelji nisu ginuli za slučajnu državu. Mi ćemo im uvijek odavati počast", poručila je Blažević. Naglasila je važnost prenošenja istine i domoljublja na mlađe generacije, kako bi sjećanje na žrtvu i hrabrost hrvatskih branitelja ostalo trajno i neizbrisivo.
Brusnik je simbol borbe i stvaranja slobodne Hrvatske
Gradonačelnik Virovitice Ivica Kirin istaknuo je važnost mjesta poput Brusnika, gdje se odaje počast onima koji su dali svoje živote za slobodnu Hrvatsku. Naglasio je da se prisjećanjem poginulih branitelja i nevinih žrtava Domovinskog rata odaje počast i živim braniteljima koji su danas s nama.
"Bez branitelja, danas ne bismo imali vlastitu državu. Naslijedili smo ono što su generacije prije nas stoljećima sanjale. Mladima moramo stalno ukazivati na to kako je nastala Republika Hrvatska, jer zaborav povijesti vodi njezinom ponavljanju. Hrvatska država nije stvorena slučajno – izborena je u ratu, krvlju i životima naših branitelja. Brusnik je simbol te borbe i stvaranja naše domovine", poručio je Kirin, prisjetivši se Vinka Belobrka koji se kao branitelj, ali i kao političar, borio za slobodnu Hrvatsku.
Dodao je da je upravo na mladima odgovornost za očuvanje sjećanja i poštovanje prema svima koji su pridonijeli ostvarenju hrvatske slobode.
Sloboda nije poklonjena, već izborena životima najboljih među nama
Zamjenik požeško-slavonske županice Ferdinand Trohaistaknuo je kako je ponos na hrvatsku državu neizostavan, ali podsjetio je i na visoku cijenu njezine slobode – žrtve hrvatskih branitelja, stratišta i križeve koje obilazimo diljem zemlje, posebice ovih dana.
"Naša domovina nije slučajna, a naši branitelji nisu išli u borbu bez ideala i cilja. Taj cilj – slobodnu Hrvatsku – danas iznova moramo braniti, prisjećajući se onih koji su za nju položili svoje živote. Njihova žrtva neće biti uzaludna dok god se sjećamo ponajboljih među nama i dok te vrijednosti prenosimo na generacije koje dolaze", poručio je Troha.
Naglasio je kako je odgovornost svih nas osigurati da mladi razumiju i cijene ono što je nekada bio tisućljetni hrvatski san, a danas je stvarnost. "Naša sloboda nije poklonjena, ona je izborena, i dok god to prenosimo mladima, žrtva neće biti zaboravljena", zaključio je.
Njihova borba temelj je slobodne Hrvatske
Župan Virovitičko-podravske županije, Igor Andrović, naglasio je neizmjerno herojstvo hrvatskih branitelja, ističući da njihova žrtva nije bila uzaludna jer su svoje živote dali za ideale na kojima je danas izgrađena Hrvatska.
"Osjećamo duboku tugu zbog njihovog gubitka, ali istovremeno osjećamo i ogroman ponos zbog svega što su hrvatski branitelji učinili u stvaranju i obrani naše domovine. Neka nam ovaj dan bude podsjetnik kako sloboda nije poklonjena", rekao je župan Andrović.
Svaki branitelj herojski je odgovorio na poziv obrane domovine
Izaslanik ministra hrvatskih branitelja Dinko Tandara, ravnatelj Uprave za savjetodavnu, psihosocijalnu i zdravstvenu pomoć, u svom je govoru odao počast poginulim braniteljima, ističući da se prisjećamo svih onih koji su u Brusniku dali svoje živote za slobodu, a među njima i Virovitičana i Bjelovarčana, među kojima je bio i njegov vlastiti brat.
"Svaki branitelj herojski je odgovorio na poziv obrane domovine", rekao je Tandara, dodajući kako je njihova žrtva temelj na kojem danas stojimo. Podsjetio je da je domovinu potrebno ostaviti u naslijeđe novim generacijama, ali samo ako je očuvamo „zdravu“, snažnu i jedinstvenu.
"Sloga i zajedništvo koje je bila prisutno tijekom devedesetih trebaju biti temelj za budućnost. Moramo se držati zajedno, baš kao što su to činili branitelji koji su, unatoč svim teškoćama, uspješno obranili našu domovinu", naglasio je.
Pravda mora biti zadovoljena
Izaslanik predsjednika Hrvatskog sabora i saborski zastupnik Josip Đakić, ujedno i predsjednik HVIDRA-e Republike Hrvatske, ponovio je kako je naša zajednička odgovornost prisjećati se svih onih koji su stradali u Domovinskom ratu, onih koji su svojim životima ugradili temelje slobodne i suverene Hrvatske.
"Ove žrtve zaslužuju naše trajno sjećanje, ali i pravdu. Pravdu koja se može postići samo ako se kazne zločinci koji i danas slobodno šetaju Pakracom. I ove godine ponavljam isto - organizator pobune u Pakracu ima svoje ime i prezime. Taj čovjek je još uvijek slobodan", naglasio je Đakić.
On je istaknuo kako se danas prisjećamo svih žrtava, ali i pozivamo institucije, posebno pravosuđe, da konačno donesu pravdu i sankcioniraju odgovorne za ubojstva i mučenja zarobljenika.
Po završetku komemoracije u Brusniku i nakon molitve koju je predvodio pakrački župnik vlč. Jozo Zorić, počast je odana i kod druga dva spomen obilježja posvećena virovitičkim braniteljima; na cesti Pakrac-Požega Borisu Raletiću i Željku Ljuni te u Ulici Kalvarija petorici pripadnika postrojbi MUP-a kojima je u prosincu 2016. godine postavljeno spomen obilježje. [FOTOGALERIJA]