FOTO: Google
Hrvatice su se masovno odazvale kampanji Udruge B.a.B.e. "Četvrta smjena - nevidljivi rad" za ravnopravnu podjelu kućanskih poslova.
Dok je supruga na poslu, Borna Juraj Jelić - pere posuđe, usisava, posprema spavaću sobu!
"Živimo u modernom dobu kada bi žene i muškarci mogu raditi sve poslove jednako, ili se barem teži prema tome tako da i kućanski poslovi nisu ništa drugačiji", govori Borna.
Podjela kućanskih poslova na muške i ženske - za njih ne postoji.
"Ja volim kuhat, pa više kuham, ona više voli pospremati po sobi ali nema neke podjele muško-žensko, to je neka stara priča", tvrdi Borna.
Stara priča samo kod nekih. Društvene mreže preplavljene su fotografijama Hrvatica koje su se masovno uključile u kampanju "Četvrta smjena - nevidljivi rad" za ravnopravnu podjelu kućanskih poslova. Sve objavljuju pod heštegom #JutrosSamStala.
"Drago mi je da se pokreću projekti i da se ova tema ponovno aktivira kako bi se to umanjilo ili da možemo izjednačavati rad jednih i drugih, da nema jednakih i jednakijih", kazala je Jovana Kepčija Pavlović, glavna tajnica Mreže mladih Hrvatske.
Žena je ta koja u kući mora prati rublje, usisavati, brisati prašinu, prati posuđe i prozore, ribati zahod i općenito držati red u kućanstvu. Tako misli 8 od 10 muškaraca u zemlji, barem ako je suditi prema posljednjem istraživanju. No, čini se - vremena se mijenjaju.
"Ja osobno zajedno sa suprugom jednako i perem suđe, i peglam, i kuham, čistim, usisavam – šta god", tvrdi Kristijan Orešković iz Zagreba.
"Moj suprug dolazi iz obitelji gdje je naučio upravo kroz odgoj da je ravnopravan u svim kućanskim poslovima i to on preslikava na naš brak, tako da se vrlo često nađem u situaciji gdje me i on pogura da je vrijeme da obrišemo prašinu, nedavno je čak i sam prao prozore, ne znam zašto se to smatra spektakularnim", kazala je Valentina Gambiroža Staković iz Zagreba.
Koliko je pandemija utjecala na podjelu kućanskih poslova, pokazat će rezultati istraživanja.
"Gotovo pola Hrvatica u jednom trenutku svog života žrtvuje san, a znate i sami koliko je san važan za zdravlje, da bi mogla uskladiti privatne i poslovne obveze. Dobit ćemo podatke o tome kako poslodavi reagiraju na nesklad između poslovnog i privatnog života, žele li izaći u susret", kazala je Nina Popović, koordinatorica na projektu iz Udruge B.a.B.e.
U odnosu na neka druga vremena - može se reći kako su muškarci napravili značajan iskorak s krpama i kuhačama, koliko velik doznat ćemo početkom iduće godine.
(Izvor: RTL.hr)