Žena, endometrioza
(FOTO: freepik.com)
Endometrioza je kronična bolest kod koje dolazi do rasta stanica sluznice maternice izvan same maternice koje mogu dovesti do brojnih tegoba kao što su bolovi i obilna krvarenja ili potpuni izostanak mjesečnice.
Genetski faktor ili oslabljeni imunitet najčešći su uzroci zašto dolazi do pojave endometrioze. Priraslice se stvaraju i u zdravom organizmu, no svakom mjesečnicom organizam ih izlučuje. U slučaju endometrioze tkivo se širi na jajnike i jajovode i iz ciklusa u ciklus povećava tegobe. Endometrioza se češće pojavljuje kod žena koje nisu rađale, ali i kod žena s nekim anomalijama maternice.
Najčešći simptomi endometrioze
Bolne mjesečnice najčešći su simptom endometrioze, dok ostali simptomi uključuju probavne tegobe, kao i bol prilikom mokrenja i tijekom spolnih odnosa. Zbog novonastalog tkiva može doći do dodatnog rizika kada se ne uspije izbaciti sva krv tijekom mjesečnice, pa zaostala krv može dovesti do snažnih bolova i infekcije. Jajnici i jajovodi su mjesta na kojima se najčešće može primjetiti endometrijsko tkivo no ono se isto tako može proširiti čak i na crijeva, mjehur i ostatak trbušne šupljine.
Liječenje endometrioze
Iako lijek za endometriozu ne postoji, postoje načini kako u potpunosti potaknuti povlačenje entrometrioze ili barem držati entrometriozu pod kontrolom. Prilikom laparoskopskog pregleda moguće je odmah napraviti uklanjanje endometrijskog tkiva. Prehrana temeljena na voću, povrću i ribi uvelike će povećati šanse za smanjenjem količine endometrijskog tkiva kao i fizička aktivnost.
Ako se radi o jako raširenom endometrijskom tkivu onda će biti potreban operativan zahvat. Ukoliko je trudnoća glavni razlog za uklanjanje endometrijskog tkiva, treba uzeti u obzir kako se endometrijsko tkivo ponovno obnavlja nakon uklanjanja, pa je preporuka pokušati zatrudnijeti unutar godine dana od uklanjanja tkiva jer tu tada šanse za trudnoću najveće.
Kod žena u menopauzi endometrioza se najčešće sama povlači.
Izvor: Mamin kutak