6.11.2024. | 07:41
I.V.
Pregleda: 1402
FOTO: Ustupljene fotografije
Svečanim otvorenjem prve taktilne izložbe u povijesti Gradskog muzeja Požega posjetiteljima je omogućen uvid u svijet slijepih i slabovidnih osoba. Ova jedinstvena izložba posvećena je osnivanju i dugogodišnjem radu Udruge slijepih i slabovidnih Grada Požege i Požeško-slavonske županije. Izložba „70 godina zajedništva“ nastala je kao plod suradnje Udruge i Gradskog muzeja Požega.
Otvorenje izložbe započelo je pozdravnim govorom ravnateljice Ljiljane Marić, koja se zavalila autorici izložbe, kustosici u Dokumentacijsko informacijskom odjelu, Andreji Vojnić te joj čestitala na prvoj samostalnoj izložbi. Ravnateljica je naglasila da Gradski Muzej Požega zahvaljujući Andrejinom obrazovanju na Edukacijsko-rehabilitacijskom fakultetu i stručnim znanjima koja je tamo stekla, svakoj se osobi može pristupiti na stručan način bez obzira na njezine tjelesne ili intelektualne potrebe. Ravnateljica se također zahvalila Udruzi na ustupljenim predmetima i dugogodišnjoj suradnji. Napomenula je da je ovo ujedno i prva izložba na kojoj su sve legende napisane i na brajici zahvaljujući kustosici Andreji koja je samoinicijativno naučila to pismo.
Ispred udruge slijepih i slabovidnih Grada Požege i Požeško-slavonske županije, okupljene je pozdravio i predsjednik Udruge, Goran Grgić te uputio zahvale Muzeju kao i autorici Izložbe. Predsjednik Grgić naglasio je da se sljepoća prije smatrala sramotom te da su često slijepe osobe bile ostavljanje po strani, dok se danas nastoji stvoriti uvjete da slijepe i slabovidne osobe budu ravnopravni članovi društva, sve je to moguće zahvaljujući borbi Udruge te dodao da je izrazito ponosan na rad Udruge posljednjih 70 godina, kako zbog prijašnjih članova tako i zbog sadašnjih.
Autorica izložbe, kustosica Andreja Vojnić naglasila je da je izložba pod nazivom „70 godina zajedništva“ taktilna izložba kojom se željelo približiti svijet slijepih i slabovidnih, videćim osobama te dodala „izložbu o Udruzi smo povezali s umjetnosti kroz Kintsugi tehniku. Kintsugi nas inspirira da prigrlimo svoje mane i prihvatimo ih kao dio života. Popravljene pukotine predstavljaju proces zacjeljivanja. Životne poteškoće mogu ostaviti mnoge ožiljke, ali naša otpornost i mentalna sposobnost zacjeljivanja mogu na kraju dovesti do našeg osobnog rasta“. Kustosica Vojnić uputila je zahvale Udruzi te naglasila kako se nada i daljnjoj suradnji te dodala da je izložba besplatna za sve posjetitelje i da se može posjetiti do 30. studenog u radnom vremenu Muzeja.
U sklopu izložbe za potrebe Muzeja kupljena su i dva bijela štapa kao i reproduktori za vodstvo kroz stalni postav i izložbe.
Sve okupljene pozdravio je i zamjenik gradonačelnika Grada Požege, dr. sc. Borislav Miličević pa je u želji da bolje upozna svijet slijepih i slabovidnih osoba, stavio povez na oči i uzeo bijeli štap te se prošetao prostorom Muzeja. Svojim pokušajem zamjenik je iskusio život slijepih osoba ali i nasmijao sve prisutne.