05.10.2013.
Aleksandar Grlić
Pregleda: 13539
Tvrtko Jakovina (u sredini)
(FOTO: Aleksandar Grlić)
U čitaonici Gradske knjižnice i predstavljene su posljednje dvije knjige poznatog povjesničara Tvrtka Jakovine: "Treća strana Hladnog rata" i"Trenuci katarze". Jakovina, Požežanin koji predaje na Odsjeku za povijest Filozofskog fakulteta u Zagrebu se rado vraća u svoj grad. Čitaonica je bila puna pa se može reći da su i Požežani zainteresirani za njegove knjige.
- Knjiga "Treća strana Hladnog rata" govori o Pokretu nesvrstanih i ulozi Jugoslavije u Hladnom ratu. Ima puno zanimljivih detalja, recimo jugoslavenski stavovi oko Kubanske krize ili krize u Afganistanu. To je zapravo jedna priča o jugoslavenskoj vanjskoj politici. "Trenuci katarze" je priručnik koji na vrlo popularan i netipično znanstven način opisuje najvažnije događaje 20. stoljeća. Profesor Jakovina piše o Mao Ce-tungu, Staljinu, ubojstvu Kennedyja, o nekim drugim bitnim događajima. Namijenjena je širem krugu čitatelja i studentima. "Treća strana Hladnog rata" je zaista svjetska knjiga, stilski znanstveno pisana. "Trenuci katarze" su na popularnijoj razini, ali ništa manje znanstvenoj - pojašnjava nam Goran Đurđević, predsjednik Povijesnog društva Požega.
Jakovinu je prvo predstavio njegov kolega povjesničar Hrvoje Klasić, a potom Seid Serdarević, urednik u izdavačkoj kući Fraktura. Serdarević je postavljao pitanja autoru, koja su obuhvaćala razdoblje od Prvog svjetskog rata do modernih revolucija. Jakovina i Klasić su istaknuli kako je važno pisati povijest na pristupačan način, a ne samo za druge povjesničare.
- U SAD-u sam mogao vidjeti ljude na ulici kako čitaju knjigu povjesničara Davida McCullougha o predsjedniku Trumanu. To je bila knjiga od 800 stranica. Spremao sam se tada raditi u Trumanovoj knjižnici. Bilo mi je nevjerojatno da se takva knjiga o čovjeku koji je bio mrtav već 30 godina i predsjednik poslije II. svjetskog rata, čita među "nepovjesničarima". Morate moći napisati takvu knjigu - rekao je Jakovina.
- Nažalost, u zadnjih 20 godina o povijesti su govorili svi osim povjesničara. Prije trideset godina škola je bila glavno mjesto gdje se stjecalo znanje, nastavnik je bio glavni autoritet i udžbenik glavni medij. Danas je to ulica umjesto škole. Umjesto nastavnika su roditelji, pjevači, sportaši i političari. Umjesto udžbenika to su razni mediji. Obrazovni proces je danas kompliciraniji. Mi, profesori smo često zadnji kojima se vjeruje. U šali znam pitati svoje studente "Da organiziramo predavanje o Hrvatskom proljeću u dvije zgrade, u jednoj ću predavati ja, u drugoj Thompson. Koga biste išli slušati?" - ispričao je Klasić.
Jakovina je opisao i kako je došao do povijesnih izvora i materijala za pisanje "Treće strane Hladnog rata".
- Imao sam sreću doći do jednog seta dokumenata koji su za povjesničara san snova. Nekadašnji ministar vanjskih poslova Joža Vrhovec pitao me: "Bi li pisao knjigu za mene?". Rekao sam: "Koje dokumente imate?". Odgovorio je: "Imam ja sve" i izvadio zapis svoga razgovora s Ronaldom Reganom. Vrhovec je umro tri mjeseca kasnije i ja sam nakon što sam čuo za to pozvao SUBNOR i rekao: "Ja vas molim, ne poznajem nikoga od njegove obitelji, zamolite da ne bacaju te papire." Poslije sam se upoznao s njegovom suprugom. Otvorilo se nezamislivo more dokumenata.