24.11.2012.
Vjeran Blašković
Pregleda: 13509
Polaganje fotonaponskih panela
(FOTO: Elpos)
Desetak kilometara udaljeno naselje od Požege, znakovitog imena Radnovac u općini Jakšić, mjesto je u kojemu je izgrađena prva i za sada jedina solarna elektrana u našoj županiji. Trideset kilovatnu solarku doslovno su svojim rukama za dva mjeseca izgradili Tomislav Babić, vlasnik tvrtke ELPOS, njegova kći Željka Grcić i zet Jurica Grcić koji također rade u ELPOS-u.
Elektrana je u probni rad puštena u lipnju, a isporuka električne energije u mrežu HEP-a krenula je u srpnju ove godine.
- Imali smo vlastiti novac za investiciju, a kada nismo imali za koga raditi u firmi i kada je bilo lijepo vrijeme za biti na krovu postavljali smo panele. Glavni motiv nam je bila zarada i nova znanja, ali ne i tzv. zelena energija, jer to baš i nije tako zeleno kako govore oni koji prodaju ovakve sustave, priča nam Tomislav Babić, profesor elektrotehnike. Njegova tvrtka inače se bavi proizvodnjom, projektiranjem i ugradnjom opreme za niskotemperaturna električna grijanja. Elektrotehnika je struka i Željki i Jurici Grcić tako da im je svima izgradnja solarne elektrane bio i profesionalni izazov.
Jurica Grcić, Željka Grcić i Tomislav Babić
Uloženo će vratiti za 5 godina
Prikupljanje dokumentacije trajalo je 10 mjeseci, a Babić kaže kako su se znali naći u situaciji da zbog toga što su prvi na ovom području koji grade sunčevu elektranu pomažu administraciji odraditi njihov dio posla. Projektiranje sustava i nadzor povjerili su Željkinom kolegi iz studentskih dana koji je vlasnik tvrtke Solektra iz Čakovca koja izgrađuje solarne elektrane u cijeloj Hrvatskoj. Sve ostalo, osim određenih usluga za koje su angažirali vanjske tvrtke, odradili su sami.
Formula zbog koje njihova sunčeva elektrana ima povrat investicije manji od 5 godina leži u činjenici što su mogli i znali dobar dio posla odraditi sami. No, važno je i što nisu podigli niti kune kredita za investiciju koja je u konačnici iznosila 343.600 kuna bez PDV-a.
Najveći udio u investiciji bili su fotonaposnki paneli, ugrađeno ih je 109, a koštali su 208.000 kuna bez PDV-a.
- Dok sam ja u firmi, nećemo uzeti niti kune kredita, kaže Babić čija je tvrtka, neopterećena kreditima, jedna od najboljih malih tvrtki u županiji (8 zaposlenika). Ovakve investicije inače imaju povrat novca za 7 do 9 godina.
Solarke na zapadu više nisu biznis
- Mnogi misle da su sunčane elektrane veliki biznis, no vani je to prošlo. Njemačka i Španjolska su gotove, a tko će natjerati Francuska koja ima 64 nuklearna reaktora da gradi solarne elektrane? U Češkoj ja bilo kriminala, a zbog solarnih elektrana elektroenergetski sustav im se raspao.
Babić kaže i kako solarne elektrane nisu neki zahvalni izvor električne energije. Pojašnjava da u danima kada je oblačno njegova elektrana proizvede minimalnih 9 kilovatsati, a da je sunčano proizvodilo bi se 200 do 215 kilovatsati električne energije.
Više o solarnoj elektrani ELPOS saznajte na njihovoj web stranici.