U dalekom Japanu predstavljena su svjedočanstva medicinskih sestara Grada Lipika u Domovinskom ratu

FOTO: Compas

20.10.2018. | 14:34 | Novinar 034
IZVOR: Compas
Pregleda: 2924

Nakon kongresa Europske udruge glavnih medicinskih sestara (The European Nurse Directors Association – ENDA) održane u Opatiji od 12. do 14. listopada 2017. na kojemu se Društvo medicinskih sestara i tehničara Domovinskog rata HUMS-a (DMSTDR HUMS-a) predstavilo s filmom „NEKA SE NIKAD NE ZABORAVI I NE DOGODI - Svjedočanstva medicinskih sestara Grada Lipika u Domovinskom ratu“ uslijedio je poziv da se s istim filmom predstave na  „33rd International Conference on Oncology Nursing and Cancer Care September 17-18, 2018 Tokyo Japan“. Film je nastao na inicijativu medicinskih sestara Ljerke Pavković i Mirjane Cahun uz pomoć Vlade Šurkalović PopajaMirčeta Manavskog i Foto Imaga. Arhivske snimke skupljene su od ratnih snimatelja te isječaka iz televizijskih emisija. Skupljeni video materijali su korišteni i za pisanje povijesne dokumentacije za potrebe Grada Lipika.

Izazov je bio prevelik da se ne prihvati. Društvo medicinskih sestara i tehničara Domovinskog rata Hrvatske udruge medicinskih sestara prijavili su i dobili projekt od Grada Lipika u partnerstvu s turističkom zajednicom pod nazivom „Svjedočanstva medicinskih sestara Grada Lipika u Domovinskom ratu“. Zahvaljujući Ministarstvu hrvatskih branitelja, Hrvatskoj komori medicinskih sestara, Požeško-slavonskoj županiji, ZZJZ PSŽ, Messer Croatia Plin d.o.o. i drugima koji su podržali projekt uspjeli su otputovati u Tokio i u Japanu prikazati  tragediju grada Lipika, stradanje civila, nadnaravne napore branitelja, ljudske sudbine i sve ostale strahote koje može samo rat donijeti. Prikazali su agresiju na Republiku Hrvatsku, Domovinski rat i ulogu medicinske sestre u njemu, uništavanje i ponovno dizanje grada Lipika, grada s velikom povijesnom baštinom o čemu su svjedočile medicinske sestre i tehničari sudionici tih ratnih zbivanja. Na Konferenciji su izneseni demografski podaci Republike Hrvatske, podaci o broju i obrazovanju medicinskih sestara, podaci o  incidenciji i mortalitetu od malignih bolesti u Republici Hrvatskoj, palijativnoj skrbi s posebnim osvrtom na hrvatske branitelje i ulogu medicinske sestre u skrbi za njih. Osim prezentacije i filma napravljeni su i letci koji su podijeljeni sudionicima konferencije. Pozivom da sudjeluju s temom Domovinskog rata na sljedećim kongresima, da istražuju i objavljuju radove na tu temu pokazuje se da postoji velika zainteresiranost u svijetu za Domovinski rat i ulogu medicinske sestre u njemu. U kriznim stanjima kao što su ratovi, terorizam, poplave, požari i druge katastrofe stvara se potreba povećanog broja educiranih medicinskih sestara. Medicinske sestre koje su sudjelovale u Domovinskom ratu svojim iskustvima mogu značajno pridonijeti toj edukaciji što je jedan od važnijih ciljeva Društva koje će nastaviti sa svojim aktivnostima u isticanju uloge medicinskih sestara i tehničara u stvaranju Republike Hrvatske zajedno s hrvatskim braniteljima i svim drugim sudionicima Domovinskog rata













Samo registrirani članovi mogu ocjenjivati i komentirati članke. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje. Ako jeste registrirani, prijavite se ovdje.

ANKETA
Podržavate li porez na nekretnine?
Kliknite na opciju za koju želite glasati.
Oglašavajte se na 034 portalu jer:
više od 300.000 korisnika mjesečno
više od 2 milijuna otvaranja stranica svakog mjeseca
Pročitaj više

IMPRESSUMUVJETI KORIŠTENJAPRAVILA PRIVATNOSTI