Umire li nogomet u Slavoniji??

Nogomet u Slavoniji
(FOTO: F.M.)

1.3.2018. | 08:50 | M.B.
IZVOR: Franjo Memedović
Pregleda: 4845

Umire li nogomet u Požeško-slavonskoj županiji, a i u cijeloj Slavoniji, ili se to samo nekima čini? ŽNS požeško-slavonske županije jedan je od najmalobrojnijih po aktivnosti nogometnih klubova i iza njega je samo onaj Ličko-senjske županije. Čemu i kome pripisati ove ,,zasluge"? Teško je u bilo koga uprti prstom, a da je ovakvo stanje došlo samo od sebe, u to je teško povjerovati. KIŠA NEĆE PADATI AKO SE NE NAOBLAČI .

Svakom godinom na području Požeško-slavonske županije sve je manje nogometnih klubova, a sve više napuštenih i zapuštenih nogometnih igrališta. Prošle jeseni ugasio se nogometni klub u Biškupcima , a prije nekoliko tjedana takvu odluku donijeli su i u Poljani. Treća ŽNL u jednoj natjecateljskoj sezoni ostala je bez dva člana i pala je na sedam klubova, tako da je u ovom rangu natjecanja upitna regularnost pa i sama smisao igranja takve lige. Da bi se ovakvo nešto moglo dogoditi na to su neki upozoravali prije dosta godina , jer je sustav natjecanja u 2. i 3. ŽNL Požeško slavonskoj bio za klubove financijski i organizacijski jednostavno neodrživ. Zahtjevna gostovanja klubova na udaljenost od preko stotinu kilometara, veliki su napor i za uprave klubova, a i za igrače. U kasno jesenskim i u prvim proljetnim kolima na takve se utakmice mora krenuti u prije podnevnim satima da bi se utakmice , juniorske i seniorske, mogle odigrati za vrijeme dnevne svjetlosti. Bez obzira na veliku zaljubljenost u nogomet i bez ikakvih drugih benefita i privilegija, teško je sportaša-amatera motivirati da svoj cijeli dan potroši kako bi odigrao jednu utakmicu. Razlog ovakvom stanju u klubovima na ovom području treba tražiti i u lošem načinu financiranja amaterskog sporta, pa tako i nogometa. Klubovi su prepušteni da se snalaze kako znaju i umiju i većinom su pali na teret pojedincima ili manjoj grupi sportskih entuzijasta i zanesenjaka. Jedan od problema sigurno je i pomanjkanje igračkog kadra, kako seniorskog, tako i u mlađim kategorijama. Činjenica je da se djece sve manje rađa, a da je i mladih, pogotovo u seoski sredinama, sve manje. Sve su ovo uzroci i razlozi što nogomet na području Županije požeško-slavonske, propada i nestaje.




Što bi trebalo napraviti da se ovo zaustavi? Prije svega treba reorganizirati 2. i 3. ŽNL požeško-slavonsku, tako da se ukine 3 ŽNL i da se formiraju, 2. ŽNL lipičko-pakračkog područja i 2. ŽNL požeško-pleterničkog područja, iz kojih bi prvaci kroz dvije kvalifikacijske utakmice izlučili kandidata za 1. ŽNL Požeško-slavonske županije. Ovim načinom klubovima bi se smanjili materijalni troškovi, manje bi se vremena trošilo na odlaske i povratke s gostovanja, a povećala bi se i gledanost, jer bi bilo više susjedskih nadmetanja, koja su uvijek dobro posjećena. Drugo što nije manje bitno, a trebalo bi napraviti da bi klubovi lakše ,,disali" je smanjenje i rasterećenje klubova od koje kakvih davanja i troškova koje sada imaju. NS Požeško-slavonske županije morao bi naći načina i sredstava kako klubove rasteretiti ,na oko, i tih malih troškova, od taksi i kotizacija do naknada za službene osobe, registracija, liječničkih pregleda, fotografiranja za sportske iskaznice, pomoći oko održavanja nogometnih igrališta, a trebalo bi biti i više donacija sportskih rekvizita, lopti mreža, zastavica i puno još toga što bi klubovima moglo olakšati život i opstojnosti.


Iz svega vidljivog, ova situacija s nogometom na području Županije požeško-slavonske nikako nije dobra i pod hitno treba uslijediti konkretna reakcija. Neće biti dobro i ne smije se čekati, da se s nogometom na ovom području dogodi ono što se s rukometom dogodilo. Radi podsjećanja, treba napisati , da se na ovom području nekada igrala rukometna liga od dvanaestak klubova, od kojih je uvijek najjača bila ekipa Požege, ali ne smije se tu zaboraviti i na ekipe iz Pleternice i Drenovca koje su igrale u ligama Slavonije. Igrao se rukomet još i u Kutjevu, Čaglinu, Brestovcu, Kuzmici i još nekim mjestima, čemu danas svjedoče rukometna igrališta na kojima se u današnje vrijeme rekreativno odigra pokoja utakmica u malom nogometu. Rukomet je danas na području županije pao na tri-četiri kluba, baze nema i kao da je postao sport privilegiranih. Neće se valjda i s nogometom tako nešto dogoditi pa +će se i on igrati samo u gradskim i u nekim općinskim središtima. Ako se to kojim slučajem dogodi nestat će i tradicija međuseoskih derbija u nedjeljnim popodnevima, kao što je onaj na zagrađanskom Glivnjaku kada se sastaju domaći Graničar i Hrvatski dragovoljac iz Drenovca ili u onaj u Gradcu između Slavena i BSK iz Buka. Ako ovakvih utakmica ne bude i ako nogometna ,,knjiga" na području Požeško-slavonske županije padne na ,,dva slova,, neće biti dobro niti za ta DVA SLOVA.

foto i tekst

Franjo Memedović​



Samo registrirani članovi mogu ocjenjivati i komentirati članke. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje. Ako jeste registrirani, prijavite se ovdje.

ANKETA
Podržavate li porez na nekretnine?
Kliknite na opciju za koju želite glasati.
Oglašavajte se na 034 portalu jer:
više od 300.000 korisnika mjesečno
više od 2 milijuna otvaranja stranica svakog mjeseca
Pročitaj više

IMPRESSUMUVJETI KORIŠTENJAPRAVILA PRIVATNOSTI