FOTO: carina.gov.hr
Prošlogodišnjom izmjenom Zakona o carinskoj službi po prvi je puta u Hrvatskoj omogućeno uvođenje posebnog srednjoškolskog programa za obrazovanje carinika. Sada je u javnom savjetovanju objavljen i kurikulum. Ovaj smjer, koji bi se izvodio na Policijskoj akademiji, moći će upisati oni koji su prethodno završili dva razreda gimnazije ili neke druge četverogodišnje škole. Zakonski su obvezni nakon završetka srednje određeno vrijeme ostati raditi u Carinskoj upravi.
Ovih dana otvoreno je javno savjetovanje oko novog srednjoškolskog kurikula kojim se uvodi srednjoškolski smjer za obrazovanje carinika. Ovaj smjer najavljen je još u proljeće 2024., kada se mijenjao Zakon o carinskoj službi.
Srednjoškolski program za obrazovanje carinika, najavljeno je tada, provodio bi se na Policijskoj akademiji. Ideja je da se na ovaj način mladi direktnije uključe u carinski sustav te da se ojača profesionalizam, osposobljenost i izobrazba carinskih službenika, moglo se prošle godine čuti iz Vlade.
Smjer će moći upisati oni koji su već završili dva razreda četverogodišnje srednje
Što kaže kurikul u javnoj raspravi? Jedan od ključnih uvjeta za upis srednje za carinike bit će taj da je osoba prije toga završila prvi i drugi razred u gimnaziji ili nekoj četverogodišnjoj strukovnoj školi. A onda školovanje u programu za carinike nastavljaju u trećem i četvrtom razredu. Također, uvjet je da su taj prvi i drugi srednje završili najmanje s općim uspjehom ‘dobar’ i da najmanje tu ocjenu imaju i iz vladanja.
Kandidati će morati imati hrvatsko državljanstvo i prebivalište u Hrvatskoj te će morati dokazati svoju psihičku i tjelesnu sposobnost. Slično kao i budući policajci, razmatra se osobna dostojnost za obavljanje carinske službe. Također, kurikul propisuje i da kandidati moraju ‘udovoljiti zahtjevima profesionalne selekcije’.
Koje će predmete i module imati budući carinici?
Iz prijedloga kurikula vidljivo je i koje će sve predmete i module pohađati školarci koji upišu program za obrazovanje carinika. Tu su opće obrazovni predmeti – Hrvatski, Matematika, Engleski i Njemački jezik. Popis obveznih strukovnih modula uključuje module poput Poslova i ovlasti carinskih službenika. Carinskog zakonodavstva, Carinskog sustava i carinskih postupaka, učenici će učiti o carinskim tarifama, vrijednostima i podrijetlu robe, o oporezivanju, ali i informacijskim sustavima u carinskim poslovima, a jedan od modula su i Metode suzbijanja krijumčarenja. Školovanje se završava obranom završnog rada.
– Proces učenja i poučavanja temelje se na rješavanju problemskih situacija i zadacima iz stvarnog života, na provođenju projektnih zadataka te stjecanju kompetencija u stvarnom radnom procesu. Kod učenika se potiče asertivnost i razvijanje suradničkih odnosa s ostalim učenicima u zajedničkom radu, ali i razvijanje samostalnosti i odgovornosti za donošenje odluka. Od učenika se očekuje aktivno sudjelovanje u procesu učenja i poučavanja, kao i u procesu vrednovanja i samovrednovanja postignutih ishoda učenja te redovito pohađanje svih oblika nastave, stoji u prijedlogu kurikula za carinike.
Moraju ostati raditi u Carinskoj upravi nakon srednje
Iz samog Zakona o carinskoj službi vidljivo je da će određene troškove obrazovanja kandidata snositi sama Carinska uprava. No, kandidati će to morati vratiti tako da nakon uspješno završene srednje za carinike ostaju raditi u u Carinskoj upravi dvostruko duže od dužine trajanja obrazovanja. Dakle, najmanje četiri godine. Oni koji to ne ispune i koji iz iz neopravdanih razloga ne završe upisani program za carinike morat će nadoknaditi troškove stipendiranja.
Javnom savjetovanju oko kurikula za stjecanje kvalifikacije za carinike možete pristupiti ovdje, a javna rasprava otvorena je do 13. veljače